Žitníková a plzeňská KR jednaly s hejtmanem Chovancem

Situace ve zdravotnictví se vyostřuje a je potřeba jednat. V úterý 19. června krajská rada odborového svazu a předsedkyně Dagmar Žitníková v Plzni jednaly s hejtmanem Milanem Chovancem. Odboráře zajímalo, jak probíhají jednání se zdravotními pojišťovnami a zda hrozí v jejich kraji omezování poskytované zdravotní péče – rušení oddělení, nemocnic. Odbory se také dotazovaly, jakou má kraj vizi pro poskytování zdravotní péče do budoucnosti a ptaly se na plnění slibu ministra zdravotnictví zvýšit platy a mzdy ve zdravotnictví.

Hejtman a radní zodpovědný za oblast zdravotnictví Václav Šimánek informovali přítomné, že nemocnice Plzeňského kraje mají oproti roku 2011 velmi významný pokles příjmů ze zdravotního pojištění. Zavedení systému úhrad podle DRG a zvýšení DPH znamená souhrnně pro nemocnice ekonomický propad v příjmech téměř 90 milionů korun. Kraj do nemocnic každoročně ze svého rozpočtu investuje částku okolo 150 mil. korun. Situace je velmi těžká a kraj se snaží „udržet“ všechny nemocnice. Velmi intenzivně se jedná se zdravotními pojišťovnami, výsledek zatím není žádný.

Co se týká navýšení platů a mezd, kraj není schopen žádné další peníze ze svého rozpočtu poskytnout. Všechny finance, které na platy a mzdy přijdou ze zdravotního pojištění, budou zaměstnancům vyplaceny. Hejtman Chovanec také připomněl, že hejtmani chtěli situaci s nedostatkem finančních prostředků řešit s ministrem zdravotnictví, ale nedošli ke shodě.

Podobné články

Aktuality 20. 2. 2023 / 13:08

Plzeňská krajská rada jednala s vedením kraje o zvyšování mezd

V pátek 10. února se uskutečnilo jednání krajské rady Plzeňského kraje na Krajském úřadě Plzeňského kraje.

Aktuality 20. 2. 2023 / 13:04

Nemocnice Sušice v ohrožení

Ve středu 18. ledna se uskutečnilo veřejné zasedání zastupitelstva města Sušice, předmětem jednání byl pouze jeden bod, a to další budoucnost Sušické nemocnice s. r. o.

Aktuality 22. 9. 2022 / 11:26

Plzeňská krajská konference OS – 21. 9. 2022

Plzeňská krajská konference jednala ve středu 21. září.

Načíst další
 
Napište nám