Vzpomínkový den pracujících je mezinárodním dnem vzpomínky na pracovníky, kteří zahynuli při pracovních úrazech nebo podlehli nemoci, jejíž příčinou byly nevhodné pracovní podmínky nebo třeba, nám v posledních letech dobře známé, epidemiologické riziko. 28. duben je označen jako Mezinárodní vzpomínkový den na naše zemřelé kolegyně, kolegy a jejich pozůstalé rodiny ze všech odvětví a oborů pracovních činností po celém světě, kteří přišli o svůj život v zaměstnání. A jejich rodinní příslušníci den ze dne, mnohdy i z hodiny na hodinu, ztratili někoho ze svých nejbližších.
Každoročně si tento den připomínáme i na stránkách našeho svazového Bulletinu. Poslední dva „covidové“ roky nám nebylo umožněno se této památce věnovat důstojněji. V minulých letech byl tento den ČMKOS pravidelně mediálně připomínán a prezentován, probíhal seminář, kterého se zúčastnili předsedové a další zástupci jednotlivých odborových svazů, ministerstev a jiných státních institucí, které se problematice bezpečnosti práce v rámci své agendy věnují. Akce probíhaly vždy i s patřičnou pietou a vedení OS a zaměstnanci našeho svazu nikdy nechyběli. V letošním roce tento den připomněl ve svém vystoupení na VIII. sjezdu ČMKOS předseda Josef Středula. Vzpomínku obětem věnovalo jak vedení ČMKOS, tak delegáti a hosté sjezdu.
Státní úřad inspekce práce (dále SÚIP) na svých webových stránkách v tento den (28. 4. 2022) zveřejnil zprávu pod názvem „V loňském roce došlo k nejnižšímu počtu smrtelných pracovních úrazů za posledních 20 let“. Přiznám se, že mě tato informace překvapila a vedla k zamyšlení. V článku se dále uvádí, že za rok 2021 bylo na oblastní inspektoráty nahlášeno 88 smrtelných úrazů a Český báňský úřad nezaznamenal v loňském roce žádný smrtelný pracovní úraz. Zahraniční pracovníci se na celkovém počtu smrtelných pracovních úrazů podíleli necelými 20 %, dva smrtelné pracovní úrazy se staly při činnostech vykonávaných v zahraničí.
A proč jsem byla zaskočena v podstatě na první pohled dobrou zprávou o snížení počtu pracovních úrazů? Napadla mě hned otázka: co se v předchozích letech dělalo špatně? Nebo naopak: co se podařilo zlepšit? Zaměstnavatelé se poučili z chyb let minulých a investují více peněz do zdraví svých zaměstnanců a modernizace provozů? Zlepšil se zdravotní dohled na pracovištích?
Na druhou otázku znám odpověď. Bohužel nezlepšil, lékaři pracovně lékařských služeb u většiny zaměstnavatelů kontrolu dohled na jednotlivých pracovištích fakticky neprovádějí. Určitě se najde několik zaměstnavatelů, kteří na základě pravidelně vyhodnocených rizik na pracovištích vložili svůj kapitál do nových bezpečnějších technologií a modernějších a bezpečnějších strojů a zařízení. Obávám se, že se na snížení počtu pracovních úrazů odráží i uzavírání provozů z epidemiologických důvodů, protože bylo uskutečněno méně pracovních směn.
Čeho se obávám nejvíce? Tato zpráva SÚIP je, dle mého názoru, pouze polovinou pravdy. Nemáme zatím přesná data za rok 2021 o zaměstnancích zemřelých na následky nemocí z povolání. Zejména onemocnění COVID-19 bude hrát významnou roli v počtech obětí u zaměstnanců ze zdravotnictví a zařízení sociální péče. Informace z našich odborových organizací svazoví inspektoři bezpečnosti práce zjišťují průběžně při svých kontrolách a uvidíme, na jak hrozivá čísla se dostaneme ve výkazu činnosti na konci letošního roku.
Ráda bych i při této smutné vzpomínce skončila optimisticky.
- Využijte svého práva a věnujte bezpečnosti práce na svých pracovištích alespoň malou pozornost.
- Mějte oči otevřené, upozorňujte své přímé nadřízené pracovníky na nedostatky na vašem pracovišti, hlaste závady, účastněte se pravidelných ročních prověrek bezpečnosti práce.
- A nezapomeňte – nejste na problematiku BOZP sami. Každý kraj má svého svazového inspektora bezpečnosti práce. Pokud se s nimi ještě osobně neznáte, nic nebrání tomu, abyste kohokoliv z nich kontaktovali a osobně poznali. Jsou tady pro vás a rádi svými znalostmi a zkušenostmi budou nápomocni při řešení problémů. Jména, telefonní čísla a e-mailové adresy najdete zde na webu v sekci „naši lidé, zaměstnanci“.
Přeji vám všem co nejvíce pohodová a zdraví příznivá pracoviště, žádné úrazy a už vůbec žádné nemoci z povolání.
Foto archiv ČMKOS