V uplynulém období došlo ve složení sekce pro práci s členskou základnou k několika personálním změnám. Průběžně na vlastní žádost ve vedení sekce skončili Jaroslava Doleželová, Zdeněk Sovík a Jana Hozáková. Novými členy se stali Ludmila Šromotová, Zuzana Sargová a Vojtěch Burda. Stávajícími členy jsou dále Andrea Drexlerová a Jan Šusta (od října 2019 nový řídící sekce). Garantem sekce je Vít Přibylík. Díky využívání dat z programu Trewis se sekcí úzce spolupracuje Lubomír Francl a díky zahraničnímu přesahu Ivana Břeňková.
Činnost sekce směřuje ke všem členům odborového svazu (OS). Cílem naší činnosti je navýšení a udržení členské základny odborového svazu. Různé aktivity pro nábor a organizování na úrovni OS i na úrovni jednotlivých ZO se konaly vždy, ale nikdy se je nepodařilo zastřešit do jedné koncepce. Abychom tohoto cíle dlouhodobě dosáhli, sbírali jsme informace o těchto aktivitách v ČR i zahraničí, těžili jsme z dobré praxe jednotlivých základních organizací. Zvyšovali jsme vlastní schopnosti v náboru a organizování díky vzdělávání OSZSP ČR, ČMKOS, EPSU a dalších. Postupně jsme pracovali na strategii náboru a organizování odborového svazu. Tento proces prošel v uplynulých letech více či méně úspěšnými etapami a pokusy, nicméně stále jsme se posouvali vpřed. V současnosti jsme si vytyčili tři priority (pilíře), kterými se chceme zabývat, pracovat s nimi, postupně vyhodnocovat a případně přizpůsobovat strategii náboru a organizování odborového svazu.
Naše činnost je limitována časovými možnostmi členů vedení sekce a aktuálními finančními možnostmi OS. Momentálně je do snahy vytvořit podmínky pro jednotnou strategii náboru a organizování OS zapojeno cca 11 lidí. Jedná se o vedení svazu, svazové zaměstnance a členy sekce pro práci s členskou základnou.
2018
V listopadu na VIII. sjezdu zazněla zpráva sekce pro práci s členskou základnou, kdy analýza členské základny ukázala po 25 letech zastavení úbytku členů. Bohužel demografický vývoj členské základny ukázal, že v příštích 12 letech získá nárok na důchod 45 % členské základny. Již v té době sekce připravovala kampaň „Přidej se!“.
2019
V lednu 2019 se Jan Šusta zúčastnil semináře Evropského odborového institutu (ETUI) a Evropské federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) v Bruselu – Nábor a organizování pracovníků veřejných služeb. Prezentoval dílčí výsledky kampaně „Přidej se!“. V květnu jsme se podíleli ve spolupráci s vedením OS a EPSU na uspořádání semináře v Praze pro členy OS – Nábor a organizování v odborech. Další seminář zaměřený na nábor a organizování se konal opět ve spolupráci s vedením OS a EPSU v září 2019 v Praze. Sekce se zaměřila na možnost využívat evidenční program Trewis pro účely náboru. Evidence členů a metodika řízení základních organizací je I. pilířem strategie náboru a organizování OS. Proběhlo dotazníkové šetření ohledně používání Trewisu v jednotlivých ZO. Nadále jsme apelovali na důležitost aktivní propagace činnosti odborů a benefitů mezi řadové členy, výzva do ZO na propagaci svých pracovních i volnočasových odborových aktivit formou Bulletinu a Facebooku OS. K zjednodušení komunikace založena uzavřená facebooková skupina pro vedení sekce. Kampaň „Přidej se!“ byla pozastavena z důvodu nedostatku materiálu ke zpracování, což zapříčinilo několik faktorů. Počínaje naší nezkušeností s takovými projekty a konče celkově převládající pasivitou členské základny v otázce náboru a organizování. Do budoucna se s konceptem nadále počítá. Proběhlo vyhodnocení vzdělávání členů OS v souvislosti s tématem náboru a organizování – velmi pozitivní ohlasy, ale chybí kontinuita a finance. Hledali jsme funkční modely vzdělávacích seminářů zaměřených na nábor a organizování v souvislosti s možnostmi OS.
2020
Navázali jsme užší spolupráci s oddělením náboru a organizování EPSU. V červnu se konal webinář EPSU s překladem do češtiny s názvem „Budování odborové síly v krizi“, kde jsme měli 11 účastníků z 20 možných. Plánovaná setkání vedení sekce v prvním půlroce byla zrušena z důvodu epidemie COVID-19. Během září se ve Znojmě podařilo uspořádat vzdělávací třídenní seminář, který vznikl jako pilotní projekt pořádaný na náklady ZO za podpory OS v podobě účasti lektorů.
Vzdělávání členů základních organizací tvoří III. pilíř náboru a organizování OS. Vytvořili jsme vzorový materiál pro ZO při propagaci své organizace – Manuál ZO. Od října byla činnost sekce definitivně paralyzována epidemickou situací v ČR, kdy nebylo možné z důvodu pracovního vytížení či nemoci členů výboru sekce uskutečnit jakékoliv jednání.
2021
Komunikace sekce probíhala díky sociálním sítím (Facebook, WhatsApp). Další jednání sekce se konalo 19. 4. 2021 on-line, kdy hlavním bodem programu bylo předání informace a výstupu z měsíčního on-line workshopu „Strategie organizování ve veřejných službách“, kterého se aktivně zúčastnili Luboš Francl, Zuzana Sargová, Ludmila Šromotová a Jan Šusta. Podařilo se rozpracovat pilotní projekt strategie k náboru členů a organizování stávajících členů, na základě praktických zkušeností z minulosti a současnosti. O podrobnostech byli členové informování ve svazovém Bulletinu.
Nabídli jsme členům OS možnost zúčastnit se během května a června on-line vzdělávacího programu Organizing for Power. Za OS se zúčastnily Zuzana Sargová a Jana Hnyková. V červnu 2021 se v sídle svazu uskutečnilo dlouho očekávané setkání face to face, kde jsme pokračovali v přípravě projektu. Na základě dat z Trewisu budou osloveny základní organizace, které jsou aktivní v náboru členů, a následně budou osloveny ke spolupráci. Byly představeny praktické ukázky analýz základních organizací při budoucí spolupráci se sekcí. Byl oživen koncept kampaně „Přidej se!“, přepracován do nové myšlenky a dále zpracováván jako součást aktivní propagace činnosti odborů – II. pilíře strategie náboru a organizování OS. V této části odvedli obrovský kus práce Víťa Přibylík a Vojtěch Burda.
Po úspěchu pilotního vzdělávacího projektu z roku 2020 byl v říjnu ve Znojmě uspořádán první ročník třídenního vzdělávacího semináře „Síla odborů“ za podpory OS a ČMKOS v podobě účasti lektorů. Náklady za účastníka hradí vysílající ZO. Zúčastnili se zástupci pěti ZO v celkovém počtu 15 účastníků.
Byl zřízen cloud na společnou dokumentaci sekce. Do konce roku proběhla další tři on-line jednání sekce ohledně kontroly plnění úkolů v rámci strategie a dvě konzultační on-line jednání s EPSU.
2022
V únoru jsme na on-line setkání zástupcům EPSU detailněji představovali možnosti evidenčního programu Trewis. EPSU ocenila naši databázi evidence členů, její možnosti vytěžení dat pro další strategii. Zúčastnili jsme se webináře EPSU o použití sociálních médií a databázových systémů. V květnu jsme již v pozici přednášejících prezentovali strategii náboru a organizování OS na on-line workshopu dalším zástupcům odborů z evropských zemí.
Vzhledem k časové vytíženosti všech členů sekce se další jednání sekce uskutečnilo 16. 6. v sídle odborového svazu. Prezentovali jsme zástupcům odborového svazu materiál pro EPSU, komentovali dosažené výsledky a návrhy k podpoře činnosti sekce, či k podpoře náboru a organizování odborového svazu.
Slovo závěrem
Práce s členskou základnou by měla být jednou z oficiálních priorit odborového svazu. Z našeho pohledu je nezbytné vytvořit v rámci OS potřebné podmínky pro podporu náboru do odborů a organizování v základních organizacích. Budoucnost našeho svazu je v tom, jak silnou základnu si dokážeme vytvořit a udržet. A ať se nám to líbí, či ne, je to úkol nás dole v 351 odborových organizacích. Jestliže zůstaneme pasivní a rezignovaní k otázce členství v odborech, není možné si udržet současný standard služeb a vydobyté vyjednávací pozice svazu.
Poděkování
Děkuji všem, kteří se v uplynulém čtyřletém období podíleli přímo či nepřímo na činnosti sekce. Vážím si vašeho času, který jste obětovali nad rámec svých pracovních povinností pro dobrou věc. Děkuji.