Ve dnech 29. a 30. června 2023 se svazový manažer pro nábor a získávání nových členů Vojtěch Burda a řídící sekce pro práci s členskou základnou Vít Přibylík ve slovenských Donovalech zúčastnili setkání mladých odborářů sdružených ve Slovenském odborovém svazu zdravotnictví a sociálních služeb. Partnerský odborový svaz projevil zájem o náš projekt hledání nových talentů a rozšiřování členské základny. Slovenští kolegové se sdružují v 257 základních organizacích, které mají cca 18 000 členů.
Přivítal nás předseda Mgr. Anton Szalay, následoval Ferdinand Chomo, předseda rady mladých při KOZ SR (obdoba naší ČMKOS), s informací o akcích, vzdělávání a projektech podporujících mladé odboráře. Následně jsme představili naši činnost. Vít Přibylík shrnul důvody, proč vznikla tato naše iniciativa, vzpomenul historii vzniku projektu a Vojtěch Burda ukázal prostředky, jimiž chceme získat nové členy.
Představen byl program evidence členů TREWIS, okruhy analýz informací z terénu, komunikační strategie a také cíle. Součástí prezentace byla rovněž zpětná vazba od účastníků. Zajímalo nás, co čekají od odborů přítomní členové. Přes počáteční nedůvěru k formě (použili jsme záznamník a přítomným sdělili, že hledáme podklady pro umělou inteligenci) se mladí kolegové a kolegyně rozvyprávěli o svých problémech, které jsou, zdá se, všude stejné: bezpečná práce, přívětivé pracovní podmínky, dobré odměňování, ale zejména čas na život, rodinu, přátele…
Odpověď umělé inteligence, že vše si musí vydobýt sami, mnohé pobavila, ale také znovu ukázala, že jsou zde správně, že patří k zaměstnancům, kterým nejsou lhostejné pracovní podmínky a jsou ochotni pro změnu něco dělat! Diskuze o komunikaci, informačních tocích, bariérách mezigeneračního soužití byla velmi živá a obohacující obě strany.
Právnička JUDr. Mgr. Danica Žehnajová přítomné informovala o základních právních souvislostech a terminologií související s odborovou prací. Pro nás zajímavá byla informace o §240 slovenského zákoníku práce, který určuje 15 minut volna odborovému orgánu na výkon odborových práv za každého zaměstnance (tedy nikoliv jen člena odborů). Prakticky to znamená povinnost zaměstnavatele, který zaměstnává 700 zaměstnanců, hradit uvolnění celého úvazku pro výkon odborových práv. Domnívám se, že tento podnět by neměl zapadnout a měli bychom jej prosadit i v našich podmínkách.
Večerní vycházka dovolila „vyvětrat hlavu“, abychom po návratu pokračovali v neformální odborové diskuzi do pozdních nočních hodin. Je radost vnímat nadšení a energii mladých kolegyň a kolegů, jejich chuť měnit podmínky k svým potřebám, chuť na sobě pracovat.
Následující den svazový inspektor BOZP Ing. Michal Gedaj prezentoval informační kanály svazu. Ukázalo, že mladí členové preferují další informační média, zejména sociální sítě, jsou mnohdy nedotčeni informacemi z centra, ale chtějí být v obraze a znát. Prezentovány byly výsledky dosažené při kolektivním vyjednávání, benefity odborového svazu, ale i informační a propagační materiály.
Následoval praktický (simulovaný) nácvik vedení kolektivního vyjednávání. Interaktivní forma umožnila frekventantům pochopit základní úskalí a rizika vedení těchto vyjednávání. Bylo zajímavé z odstupu vidět chtění dosáhnout výsledku a také poučení z chyb. Tato iniciační hra byla pozvánkou na příští setkání, jehož tématem je právě vedení kolektivního vyjednávání.
Setkání to bylo velmi zajímavé. Je radost vnímat mladou energii a nadšení. Vyzkoušeli jsme si nové způsoby práce s informacemi, potvrdili si některé již známé skutečnosti. Výměna informací byla oboustranně obohacující a přinesla nové podněty do naší práce.
Děkujeme Slovenskému odborovému svazu zdravotnictví a sociálních služeb za pozvání i pohostinnost. Trápí nás podobné problémy a tato setkání umožňují skvělou výměnu zkušeností.