Odměňování v sociálních službách: už je pět minut po dvanácté!

Katastrofální odměňování v sociálních službách (a nejen v nich) bylo v úterý 30. července tématem tiskové konference Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Už je pět minut po dvanácté, zdůrazňuje v této souvislosti odborový svaz, protože neadekvátní odměňování již má důsledky v podobě chybějících pracovníků a nemožnosti sehnat na volná místa nové kvalitní zaměstnance.

Záznam celé tiskové konference najdete na: https://www.youtube.com/live/BznQS45jwMI a také na: https://fb.watch/tEBXU1mrsj/

Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková na tiskové konferenci připomněla, že odbory se dlouhodobě snaží s vládou vyjednávat o zvýšení platů ve zdravotnictví a v sociálních službách. Návrh, který nyní vláda předložila, nabízí zvýšení o 7 % nebo o 10 %, ale jen pro část zaměstnanců. Protože velká část zaměstnanců by nedostala nic, je pro odbory tento návrh nepřijatelný.

Uvedla, že zaměstnanci hygienické služby v minulém období přes všechny sliby přidáno do mimotarifních složek nedostali.

Pokud jde o situaci v nemocnicích, kde měli zaměstnanci dostat přidáno v mimotarifních složkách loni i letos, mnohde došlo k tomu, že letos jim loňské zvýšení odebrali a přidání dostali ve formě zvláštních příplatků, které nejsou nárokové a někdy ani nemají oporu v zákoně.

Připomněla, že už dnes chybějí zdravotníci všech profesí a do deseti let by mělo do důchodu odejít téměř 15 % sester.

Předsedkyně odborové organizace v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice Alena Kopičová uvedla, že letos i loni bylo pro odbory velmi složité vyjednat, aby lidé vůbec nějaké peníze dostali, letos dostali peníze až v červnu, a to až po velkých urgencích a za pomoci předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníkové. Chtěli by, aby zvýšení bylo vypláceno měsíčně a nejlepší by bylo dát tyto peníze do tarifů, protože o tarify zaměstnance nikdy nikdo neobere.

Zdůraznila, že je velký problém se zaměstnanci, protože mladí nepřicházejí, zřejmě proto, že v této práci nevidí perspektivu. Věkový průměr personálu na oddělení, kde pracuje, je 49 let. Zdravotníci jsou nespokojení.

Místopředsedkyně odborového svazu Jana Hnyková připomněla, že situace v sociálních službách je velmi složitá, chybějí kapacity, chybějí zaměstnanci v terénu i v pobytových zařízeních. Chceme-li poskytovat kvalitní sociální služby, musí tam být kvalitní personál, který bude dobře zaplacený. V roce 2020 v sociálních službách chybělo 1000 zaměstnanců, v roce 2023 zde už chyběly 3000 zaměstnanců. V terénu už se proto omezují některé služby a poskytuje se jen základní ošetřovatelská péče.

Doplnila, že odborový svaz vyvolal několik jednání s ministrem Jurečkou, dokonce i za účasti kolegyň a kolegů z praxe, kteří poukazovali na nedostatek personálu a na nízké platy.

Připomněla data z průzkumu mezi zaměstnanci sociálních služeb. Nějaké odměny jen jednou za rok dostalo přes 50 % zaměstnanců, dvakrát za rok 36 % zaměstnanců.

Z aktuálních inzerátů na sociálních sítích přečetla, že tuzemský domov pro seniory nabízí pracovníkovi v sociálních službách základní plat 29 tisíc až 35 tisíc korun, zatímco pečovatelce v Německu nabízejí ubytování zdarma a 65 až 80 tisíc korun. A připomněla, co všechno se vyžaduje od pracovníka v sociálních službách.

Tato vláda se k pracovníkům v sociálních službách chová špatně. Přitom v jejím programovém prohlášení stojí: zajistíme spravedlivé odměňování pracovníkům v sociálních službách a v sociální oblasti. A co se stalo? Po nástupu k moci v roce 2021 10% navýšení, které bylo plánované od 1. ledna, zkrouhli na pouhých 700 korun! Od roku 2022 do dnešního dne se pro pracovníky v sociálních službách a sociální pracovníky nenašla ani jedna koruna na navýšení jejich platových tarifů. Je to velmi smutné.

Letos v lednu na jednání tripartitního pracovního týmu pro sociální otázky dostaly odbory příslib od zaměstnavatelů, že pokud bude navýšen příspěvek na péči a budou navýšeny poplatky za stravu a pobyt, že podpoří požadavek odborů na zvýšení tarifů pro sociální pracovníky a pracovníky v přímé péči. Příspěvek byl zvýšený, poplatky také, ale zaměstnavatelé zvýšení tarifů nepodpořili.

Romana Staffenová, která pracuje v nevelkém zařízení pro osoby se zdravotním postižením na Mladoboleslavsku (Domov Pod Skalami Kurovodice), uvedla, že zde loni ke konci roku ukončilo pracovní poměr pět zaměstnanců najednou, jak v přímé péči, tak v pomocných provozech, a byl velký problém je nahradit. Zaměstnanci v sociálních službách vědí, že práce v sociálních službách není pro každého, člověk to musí mít v sobě, ale někdy by si potřeboval odpočinout od všech těch nemocí, péče o druhé a umírání, často si kladou otázku, jestli jim ta náročná práce vůbec stojí za to. Když otevřou výplatní pásku, nevědí, jestli se mají smát, nebo brečet. A přitom si kladou otázku, kdo se jednou postará o ně. Kolegyně odborářka z Vysočiny chodí každý měsíc prodávat krevní plazmu, aby si přilepšila, což v sociálních službách rozhodně není ojedinělý příklad.

Na konkrétních příbězích je vidět obrovská frustrace a zklamání z toho, jak si vláda „váží“ lidí, kteří se dnes a denně starají o ty nejpotřebnější, o zdravotně či mentálně postižené spoluobčany, o seniory.

Navíc vláda sebrala zaměstnancům procento z FKSP, čímž v sociálních službách ještě omezila už tak malé benefity na minimum. Sociální služby potřebují stabilizovat, protože zaměstnanci odcházejí za lepším nebo do penze a mladí se do této náročné práce nehrnou. Zaměstnanci v sociálních službách si za svoji náročnou práci zaslouží zvýšení platů a chtějí také důstojně žít.

Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková shrnula, že odbory požadují, aby tarify byly zvýšené o 10 %, což je nepodkročitelné minimum, aby byly zvýšené jak všem zaměstnancům ve veřejných službách, tak zaměstnancům ve státní správě. Na podporu tohoto požadavku odborový svaz vyhlásil stávkovou pohotovost. Nespokojenost zaměstnanců jak ve zdravotnictví, tak v sociálních službách je vysoká. Kvůli nedostatku personálu už je mnohde běžné, že ze čtyř víkendů v měsíci mají zdravotní sestry tři víkendy pracovní. To se samozřejmě dlouhodobě zvládat nedá.

Přitom státní rozpočet by navýšení platových tarifů pro zaměstnance ve zdravotnictví a v sociálních službách nestálo téměř nic. Ve zdravotnictví nemocnice prostředky dostaly a jde pouze o překlopení nenárokových složek platu do tarifů, čili zvýšení jistoty pro jednotlivé zaměstnance. V sociálních službách, jak již bylo uvedeno, byly zvýšeny příspěvky na péči i poplatky za stravu a pobyt, takže peníze na platy tam jsou. A pokud nebudou stačit, tak existuje možnost mimořádného dofinancování sociálních služeb, což se v minulých letech opakovaně stalo. Zvýšení platových tarifů v hygienické službě s sebou nese náklady ze státního rozpočtu. Odbory ale rozhodně nesouhlasí s tím, aby toto zvýšení platů znamenalo snížení počtu pracovních míst v hygienické službě.

Pokud se vláda s odbory nedohodne, určitě se budou na podzim konat nějaké protestní akce. Jestliže chceme, aby tady lidé pracovali ve veřejných službách, je třeba je řádně zaplatit. Bez toho to nejde. A bez lidí se žádná péče poskytovat nedá.

Reportáž České televize s rozhovorem s předsedkyní OS Dagmar Žitníkovou viz na: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/224411058250730/ (od minuty 6.45)

Reportáž TV Prima Hlavní zprávy viz na: https://www.iprima.cz/serialy/hlavni-zpravy/hlavni-zpravy-2/212-epizoda-212 (od minuty 11.33)

Vysvětlení odborového svazu, proč je třeba zvýšit platové tarify, najdete ZDE a zároveň níže jako soubor ke stažení, konkrétní informace o výši platů v sociálních službách najdete ZDE a zároveň níže jako soubor ke stažení.

Foto autorka a Václav Procházka (ČMKOS)

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 25. 4. 2025 / 7:18

Pražská KR jednala s náměstkyní primátora Alexandrou Udženijou

Na žádost pražské krajské rady se v pondělí 14. dubna na magistrátu sešli její členové s náměstkyní primátora hl. m. Prahy Ing. Alexandrou Udženijou (ODS).

Aktuality 24. 4. 2025 / 19:05

Březen 2025

Ve středu 12. března se konalo společné jednání sekce nelékařských zdravotnických pracovníků a sekce nemocnic za účasti hlavní sestry ČR Mgr. Alice Strnadové a Lenky Dragounové z Ministerstva zdravotnictví.

Aktuality 24. 4. 2025 / 18:06

Odboráři z deseti zemí jednali v Bratislavě

Setkání zástupců odborových svazů regionu střední Evropy a západního Balkánu sdružených v Evropské federaci odborových svazů veřejných služeb (EPSU) se konalo ve dnech 19. a 20. března 2025 v Bratislavě.

Načíst další
 
Napište nám