Projekt EPSU HSS a HOSPEEM o zaměstnancích ve zdravotnictví

Výbor Evropské federace odborových svazů veřejných služeb pro sektorový sociální dialog ve zdravotnictví (EPSU HSS) společně s Evropskou asociací zaměstnavatelů v nemocnicích a zdravotnictví (HOSPEEM) bude realizovat nový společný projekt. Projekt by měl v několika workshopech zajistit výměnu osvědčených přístupů a navrhnout postup pro řešení nedostatku zaměstnanců ve zdravotnictví a pro zajištění jejich vzdělávání a dovedností pro výkon povolání. Dvouletý projekt byl schválen Evropskou komisí, která ho bude finančně podporovat, a byl zahájený 1. dubna 2025.

S nedostatkem personálu se potýká většina evropských poskytovatelů zdravotní péče. Pro poskytovatele je obtížné nejen získat nové zaměstnance, ale také současně udržet stávající kvalifikované a zkušené. Demografické trendy ve většině zemí vedou ke zvýšenému nárazovému odchodu personálu do důchodu. Pochopení různé dynamiky a důsledků nedostatku personálu je důležité v celé Evropě.

Cílem projektu je shromáždění a výměna osvědčených postupů od sociálních partnerů ze zemí z celé Evropy, které řeší obrovský problém – rostoucí nedostatek personálu. S nedostatkem personálu se potýká většina poskytovatelů zdravotní péče. Pro poskytovatele zdravotní péče je obtížné získat nové zaměstnance a udržet si kvalifikované a zkušené. Demografické trendy ve většině zemí vedou ke zvýšené poptávce ve stejném období. Velké množství zdravotnických pracovníků odchází do důchodu ve stejné době. Pochopení různé dynamiky a důsledků nedostatku zaměstnanců ve zdravotnictví, jejich dosažené kvalifikace a získaných dovedností je důležité v celé Evropě. Kvalifikaci a dovednosti je nutné získat pro budoucnost, pro poskytování kvalitní péče, a to jak nyní, tak i v následujících desetiletích.

Zástupci EPSU a HOSPEEM se v rámci šesti plánovaných setkáních zaměří na faktory, které stojí za nedostatkem zaměstnanců a jejich dovedností ve zdravotnictví, budou si vyměňovat osvědčené postupy. Externí konzultant bude práci na projektu sledovat, předkládat zprávy o všech jednáních a vypracuje podklad pro závěrečný briefing, který shrne klíčové debaty a zaměří se na možná řešení.

Diskuse a debaty se budou týkat:

Stárnutí pracovní síly ve zdravotnictví

V 11 zemích evropského regionu hrozí významná demografická změna, protože nejméně 40 % lékařů je starších 55 let a očekává se, že v nadcházejícím desetiletí odejdou do důchodu. Zpráva Evropské komise o stárnutí obyvatelstva z roku 2021 uvádí, že Itálie měla v roce 2019 nejvyšší míru účasti zdravotnických pracovníků mezi starší populací. Itálie měla jeden z nejvyšších procentních podílů zdravotnických pracovníků ve věku 50 a více let (42 %) ve srovnání s evropským průměrem 36 %.

Na setkání se bude diskutovat o tom, jak si udržet zkušené zaměstnance, jak zároveň podpořit nábor nových a také mladých zdravotnických pracovníků. Diskuse budou zahrnovat případové studie poskytnuté členskými organizacemi EPSU a HOSPEEM.

Mobilita a migrace v rámci EU

Volný pohyb pracovních sil je úspěchem Evropské unie, je v souladu se zásadami evropského pilíře sociálních práv a podporuje přeshraniční mobilitu pracovních sil. Zatímco některé země zažívají negativní dopad migrace, jiné těží ze zvýšené mobility pracovní síly a přeshraniční spolupráce. Faktory, jakými jsou sociální dávky, výše mzdy, pracovní podmínky či rozvoj dovedností, mohou hrát klíčovou roli při utváření prostředí pracovní síly ve zdravotnictví. Jazyková znalost navíc slouží jako přesvědčivá pobídka, o čemž svědčí země jako Irsko, které využívá jazykové požadavky k přilákání zdravotnických pracovníků.

Navzdory investicím do vzdělávání a školení svých zaměstnanců ve zdravotnictví se některé země, zejména ve východní a střední Evropě, potýkají s nedostatkem personálu v důsledku rozhodnutí zaměstnanců přestěhovat se do jiné země. EPSU a HOSPEEM se v roce 2008 dohodly na pokynech pro etický přeshraniční nábor. Tento projekt přispěje k obnovení závazku sociálních partnerů podporovat, zaručovat a hájit důstojné náborové a pracovní podmínky pro zaměstnance z EU i mimo ni.

Workshop se bude zabývat tím, co lze udělat pro inspiraci zaměstnanců, aby zůstali ve své zemi původu, a pro podporu migrujících zaměstnanců a mobilních pracovníků v rámci EU v přijímajících zemích.

Agentury zprostředkovávající dočasnou práci

Aby se tvůrci politik EU vypořádali s nedostatkem zaměstnanců, musí zvážit úlohu jejich různorodosti, včetně role soukromých pracovních agentur, které umístily 12,4 milionu lidí na trhy práce v Evropě (11,2 milionu se jich zúčastnilo prostřednictvím agenturního zaměstnávání, což mělo dopad na trh práce).

Mnoho členských států EU je nuceno využívat služeb agentur zprostředkovávajících dočasnou práci, často tak kompenzují nedostatek personálu v nemocnicích. Ačkoli agentury práce mohou zlepšit situaci s omezenou pracovní kapacitou zaměstnanců ve zdravotnictví, některé země zažívají situaci, kdy společnosti využívají nedostatku kategorií zdravotnických zaměstnanců k zakládání ziskových podniků. Například společnosti zabývající se dočasným zaměstnáváním aktivně najímají zdravotní sestry, které jsou v současné době zaměstnány na základě smluv na dobu neurčitou, nabízejí jim další výhody nad rámec jejich současného platu a umožňují jim požadovat více ohledně jejich rozvrhů směn. To vede k nerovným platovým a pracovním podmínkám mezi stálými a dočasnými zaměstnanci na pracovišti.

Workshop se bude zabývat tím, jak se může zdravotnictví stát odolnějším a opět vyvážit vztahy s agenturami práce a jaké alternativy může zdravotnictví poskytnout.

Digitalizace

Během pandemie pomohla digitalizace snížit expozici viru a zmírnit administrativní zátěž. Sociální partneři zdůrazňují, že digitalizace nikdy nenahradí poskytování lidské péče. Místo toho může odlehčit pracovní zátěž, což může vytvořit více času na efektivní a kvalitní péči.

Workshop se zaměří na to, jak mohou digitalizace a umělá inteligence zmírnit nedostatek personálu a podpořit zdravotnický personál při výkonu jeho práce a zároveň zajistit ochranu pracovníků a pacientů.

Dovednosti a kariérní postupy připravené na budoucnost

Zásadní pro vyvíjející se odvětví zdravotnictví a další orientaci je rozvoj dovedností a kariérní postup zaměstnanců ve zdravotnictví. Akční plán EU pro boj s nedostatkem zaměstnanců zahrnuje podporu dovedností, odbornou přípravu a vzdělávání jako jednu z klíčových oblastí politiky pro řešení nedostatku zaměstnanců. Důraz na celoživotní vzdělávání, rozvoj měkkých dovedností může zlepšit péči zaměřenou na pacienta a vytvořit skupinu dobře vyškolených a motivovaných zdravotnických pracovníků.

Společné prohlášení EPSU a HOSPEEM o stálém profesním rozvoji a celoživotním vzdělávání, které bylo podepsáno již v roce 2016, uznává souvislost mezi investicemi do celoživotního vzdělávání a zlepšováním kvality odborné přípravy, což zase zvyšuje atraktivitu tohoto odvětví.

Praktická řešení při kolektivním vyjednávání

Kolektivní vyjednávání řeší mnoho výzev, kterým čelí zaměstnanci ve zdravotnictví. Lze identifikovat a implementovat praktická řešení pro zlepšení pracovních podmínek a zvýšení spokojenosti zaměstnanců v práci a s výkonem práce.

Workshop se bude zabývat tím, jak a jaká mohou sociální partneři navrhnout inovativní postupy pro řešení nedostatku zaměstnanců prostřednictvím kolektivních smluv.

Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem

Aktualizovaný akční rámec pro nábor a udržení zaměstnanců dohodnutý mezi EPSU a HOSPEEM vyzval členské státy, aby vytvořily podpůrné infrastruktury, které usnadní rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem v kontextu s poskytováním služeb 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Uvádí se v něm rovněž, že pro usnadnění plné účasti mužů a žen na trhu práce by zaměstnavatelé a odbory ve zdravotnictví měli přijmout opatření a vypracovat politiky, které zlepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem zaměstnanců. Na workshopu se bude diskutovat o opatřeních, která sociální partneři a vlády zavedli ke zvýšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem.

Duševní zdraví

Pandemie zvýšila stres zaměstnanců ve zdravotnictví, přičemž mnozí z nich hlásili vyhoření nebo zvažovali odchod ze zdravotnictví. Sektor není připraven na pomoc zaměstnancům, kteří pracují ve stresu a došlo u nich k přetížení až vyhoření.

Na workshopu zazní dobré příklady podpory duševního zdraví zaměstnanců ve zdravotnictví a jejich dopad na udržení zaměstnanců.

Termíny a místa konání workshopů

Téma Kde Kdy
Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem a duševní zdraví Dánsko září 2025
Dočasná pracovní agentura Nizozemsko prosinec 2025
Digitalizace, dovednosti připravené na budoucnost Itálie březen 2026
Stárnoucí pracovní síla ve zdravotnictví, mobilita v rámci EU Česká republika červen 2026
Praktická řešení při kolektivním vyjednávání Německo září 2026
Závěrečná konference Belgie leden 2027

Ing. Ivana BŘEŇKOVÁ, členka EPSU HSS za ČR a vedoucí právního a sociálního oddělení OS

Podobné články

Aktuality 12. 4. 2025 / 7:42

Nedostatek zdravotníků jako téma evropského sociálního dialogu

Zástupci Evropské federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) a Asociace zaměstnavatelských organizací nemocničního a zdravotnického sektoru (HOSPEEM) jednali 14. března v Bruselu.

Aktuality 8. 3. 2025 / 22:06

Pakt pro posílení sociálního dialogu v Evropě je důležitý i pro nás

Zástupci Evropské odborové konfederace (EOK) a Evropské komise (EK) ve středu 5. března 2025 podepsali Pakt pro posílení sociálního dialogu v Evropě.

Aktuality 7. 3. 2025 / 15:30

Odboráři v Bruselu o zdravotnictví a o situaci v sociálních službách

V Bruselu 25. února jednal stálý výbor EPSU pro zdravotnictví a sociální služby (EPSU HSS), 26. února navázalo jednání pracovní skupiny pro sociální služby.

Načíst další
 
Napište nám