Pět českých záchranářů na konferenci UNISON v Liverpoolu

Na začátku roku 2017 jsme obdrželi od britských kolegů pozvání na konferenci britského odborového svazu UNISON týkající se zdravotnictví. Konference se konala 24. a 25. dubna v Liverpoolu. Díky vedení a výkonné radě odborového svazu nám bylo umožněno zúčastnit se v počtu pěti zástupců.

V neděli po poledni jsme nasedli na pražském letišti do letadla společnosti Ryanair a zhruba po dvouhodinovém letu jsme přistáli na Letišti Johna Lennona v Liverpoolu. Britští kolegové nám zajistili transport z letiště do hotelu nedaleko od centra, kde pro nás bylo přichystáno ubytování. Po vřelém uvítání a krátkém odpočinku jsme vyrazili do nedalekého hotelu, kde se v předvečer konference konalo setkání místní organizace UNISON. Měli jsme možnost se seznámit s místními aktivisty a neformálně si pohovořit s členy britských zdravotnických odborů.

V pondělí ráno jsme se vydali do Echo arény, stojící na nábřeží vedle Liverpoolských doků, ve které se konala právě zmíněná konference, věnující se tématům zdravotnictví a sociální péče v Británii. Konferenci za účasti asi 3500 zástupců ze všech koutů Spojeného království provázela přísná bezpečnostní opatření a bez registrační karty s fotografií nebyl nikdo do sálu vpuštěn. V předsálí jsme měli možnost shlédnout kampaně odborového svazu UNISON a načerpat zde nové nápady. Krátce jsme se setkali i se sekretářem a jeho zástupci UNISONu. První den konference pokračoval až do odpoledních hodin, kdy plynule navazovaly dílčí konference v přednáškových sálech. Na jedné z nich jsme dostali prostor k prezentaci našeho odborového svazu. Bouřlivé reakce jsme se dočkali po sdělení, že se odborům v ČR podařilo za tři roky dosáhnout navýšení platů o 20 % ve zdravotnictví a zhruba 10 % v sociálních službách. Touto cestou tlumočíme uznání britských kolegů vedení našeho OS.

Také v úterý pokračovala konference do odpoledních hodin a my se přesvědčili o tom, že problémy britského zdravotnictví a sociálních služeb jsou velice podobné těm našim. Bohužel naši britští kolegové mají o něco těžší pozici při vyjednávání vyšších platů. Dlouhodobá vláda pravicových konzervativních vlád nedává mnoho prostoru ke zlepšení pozice zdravotníků. I britské zdravotnictví se potýká s nedostatkem personálu a s pokusy o privatizaci některých odvětví.

Druhý den jsme měli možnost navštívit dispečink záchranné služby. Ve Spojeném království stále platí, že na pozici dispečerky, dispečera není potřeba zdravotnické vzdělání a po zhruba dvoutýdenním školení, mohou „lidé z ulice“ usednout za dispečerský pult. K eliminaci chyb jim pomáhá sofistikovaný počítačový program, který je třeba krok za krokem s volajícím vyplnit. Výsledkem je poměrně spolehlivé vyhodnocení výzvy. Každý z dispečerů má i přes to možnost předat kdykoliv přebrání výzvy zdravotníkovi, který je na dispečinku v pozici vedoucího směny. Ten zajišťuje i telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci (TANR). Poté jsme navštívili výjezdové pracoviště, jehož součástí byla i jednotka krizové připravenosti. Vzhledem k odlišnosti prostředí – pobřežní město, velké množství chemického průmyslu – právě tato jednotka disponuje potápěčským a protichemickým vybavením a výcvikem.

Odpoledne a v podvečer pro nás britští kolegové připravili prohlídku města s možností navštívit muzeum Beatles. Doslova na každém rohu Liverpoolu narazíte na historii spjatou s hudební skupinou Beatles. Liverpool je ale hlavně industriálním městem, slavným především svými doky a přístavem. Vždyť Liverpoolských docích bylo vyrobeno mnoho lodí zvučných jmen, v Liverpoolském přístavu jezdil první dieselový remorkér a nelze pominout ani to, že právě v Liverpoolu sídlila Cunardova společnost White Star Line, která je nejvíc známá vlastnictvím zaoceánského parníku Titanic.

Historii, nejen Titanicu, ale celého Královského námořnictva připomíná muzeum námořnictví. Liverpool byl ale i těžce zkoušen. Dodnes jsou ve městě patrné následky německého bombardování za 2. světové války. Město také výrazně zchudlo, když byl vykopán plavební kanál až do Manchesteru. Zaoceánské lodě mohou nyní zajíždět dále do vnitrozemí a Liverpool přišel o svoji výsostnou pozici přístavu. Ještě před několika lety prý nebylo bezpečné se pohybovat po setmění v některých částech města. Dnes už je situace zcela jiná a Liverpool je dynamickým, rostoucím městem.

Konference UNISON končila a před středečním odletem zpět do Prahy nám zbyl čas už jen na rozloučení s našimi britskými kolegy a hostiteli a připomenutí pozvání na naši mezinárodní konferenci Bezpečná sanitka 2017, která se bude konat 5. a 6. června v Praze, kde vedle britských kolegů vystoupí i naši východní sousedé ze Slovenska.

Poděkování patří britským kolegům za pozvání na konferenci a zajištění pobytu v Liverpoolu. Díky patří našemu OS, že nám umožnil tuto cestu podniknout a vzájemně si vyměnit důležité informace a v neposlední řadě naší jazykově lépe vybavené části delegace za tlumočení a zvláště pak Vojtěchu Burdovi za přednesení prezentace na konferenci.

Foto autor

Podobné články

Aktuality 4. 4. 2025 / 8:39

Záchranáři na jednání sekce znovu upozornili na problém kompetencí

Sekce zdravotnických záchranných služeb se sešla ve čtvrtek 27. března 2025 v Praze v budově odborového svazu.

Aktuality 6. 11. 2024 / 22:18

Záchranáři se sešli ve Zlíně, aby probrali své zkušenosti a problémy

Sekce zdravotnických záchranných služeb pořádala ve dnech 24. a 25. října své výjezdní zasedání ve Zlíně, kam ji pozvalo vedení odborové organizace při Zdravotnické záchranné službě Zlínského kraje.

Aktuality 4. 11. 2024 / 16:21

TK o úspěchu OS, záchranářů, advokáta Dominika Brůhy a D.A.S.

Záchranáři vysoudili peníze související s odměnami za práci v době COVID-19, oznámili to zástupci OS, Pojišťovny právní ochrany D.A.S. a advokát Dominik Brůha 4. listopadu na tiskové konferenci v Praze.

Načíst další
 
Napište nám