Po krajské konferenci odborových organizací z Jihomoravského kraje se v úterý 7. listopadu v Brně sešli její účastníci s novináři, aby je informovali o současných problémech zaměstnanců ve zdravotnictví a v sociálních službách, které mají dopad i na pacienty a klienty. Místopředsedkyně odborového svazu Jana Hnyková uvedla, že delegáti krajské konference z nemocnic, sociálních služeb, zdravotnické záchranné služby a hygienické služby jednali o aktuálních problémech těchto zaměstnanců, jimiž jsou především nedostatek personálu a s tím související přesčasy a očekávané dopady vládního konsolidačního balíčku na tyto zaměstnance. Diskutovali také o hrozbě transformace nemocnic v Jihomoravském kraji.
Jana Procházková z Nemocnice Znojmo uvedla, že všichni zaměstnanci jihomoravských nemocnic trpí tím, že je jich na pracovišti málo a jsou vyčerpaní a tento stav je pro ně nadále neudržitelný. V kraji není jedno oddělení, které by nebylo personálně poddimenzované, když chybí jedna nebo dvě sestry, ostatní si musí jejich služby rozebrat. Uvedla příklady, kdy místo tří sanitářů je jeden, z deseti sester na traumatologii pět. Apeluje na premiéra Petra Fialu, ministra zdravotnictví Vlastimila Válka i celou vládu, aby učinili patřičné kroky ke stabilizaci zdravotnictví jako celku v celé republice. Uvedené problémy se netýkají jen Jihomoravského kraje, ale celé republiky. Je na ministrovi zdravotnictví a vládě, aby stabilizovali stávající personál v nemocnicích a narovnali pracovní podmínky tak, aby chtěli přijít noví zaměstnanci, protože populace stárne, pacientů přibývá, ale zdravotníků naopak ubývá. Jedinou šancí do budoucna je zdravotníky, kteří jsou nyní mimo obor, získat na lepší pracovní podmínky a nějaké benefity zpět do zdravotnictví.
Jiří Škárek ze Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje připomněl, že v loňském roce došlo k utajované snaze transformovat nemocnice v kraji z příspěvkových organizací na akciové společnosti, a popsal kroky odborů proti této změně, v jejichž důsledku byla transformace zastavena.
Jana Hnyková doplnila, že všechny odborové organizace odmítají převod nemocnic, kde působí, z příspěvkových organizací na akciové společnosti.
Bohuslav Zrza ze Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje připomněl, že noví zaměstnanci nekoukají jenom na plat, ale i na nabízené benefity. Snížením FKSP z 2 % na 1 % přijdou zaměstnanci o příspěvky na dovolenou, na lázně a o další sociální program.
Naděžda Kucharská z Domova pro seniory Věstonická zdůraznila, že sociální služby se potýkají s velkým nedostatkem zdravotnických pracovníků i pracovníků v přímé péči. Je to velmi podhodnocená práce, protože je špatně finančně ohodnocená, psychicky i fyzicky náročná, je to práce s lidmi často ve velmi špatném zdravotním stavu, zaměstnanci se mnohdy setkávají s velkým tlakem od rodin klientů. Zdravotní sestra v sociálních službách musí umět samostatně bez lékaře za zády zvládat složité situace, musí být velmi empatická při komunikaci s klienty a jejich rodinami. Uvedla příklad kolegy pracovníka v přímé péči, který odešel dělat elektrikáře, protože si vydělá víc.
Jana Hnyková doplnila, že v sociálních službách u profesí jako jsou kuchařky uklízečky, údržbáři, je řada platových tarifů pod úrovní minimální mzdy.
***
Novináři obdrželi závěry krajské konference, v nichž jsou pojmenovány hlavní problémy zdravotnictví a sociálních služeb a vytyčeny požadavky na jejich řešení, a výzvu delegátů krajské konference politikům, aby byli opravdu zodpovědní, zastavili rozpad společnosti, rozpad zdravotnictví, rozpad sociálních služeb a řádně vedli sociální dialog.
Oba materiály viz níže jako soubory ke stažení.
Video z akce připravujeme.
Foto Ladislav Kucharský