Celkově se nám daří, tak si to užijme!

V září a říjnu se konaly krajské konference, v listopadu jsme měli konferenci celostátní. Všude jsme hodnotili náš program a jeho plnění, zabývali jsme se výzvami pro budoucnost. V tomto volebním období se může mnohým zdát, že je relativně klid. Nestojíme na náměstích, neorganizujeme stávky v nemocnicích, neburcujeme veřejnost, aby nám pomohla zachovat naše resorty jako veřejnou službu. To je jedna strana mince.

Druhá je ovšem také, ale je méně viditelná a zřejmě není dost propagovaná. Jednání s čelními zástupci vlády také bývají bouřlivá. Zvýšení platů, úpravy FKSP, nic nepřišlo samo. Všechno jsme museli tvrdě vyargumentovat, o vše jsme se museli „poprat“. V posledních dvou letech opakovaně prosazujeme zvýšení platů a mezd, kolem dokola řešíme nedostatek zaměstnanců v nemocnicích a sociálních službách. Mzdy a platy a jejich zvyšování jsou naše trvalky.

Tarify se zvyšovat daří, problémem je zvýšení v akciovkách. Nesouhlasíme s nastavenou diskriminací a intenzivně jednáme o sjednocení odměňování, o změně zákoníku práce. Je to sice běh na dlouhou trať, ale nevzdáváme ho.

Nedostatek zdravotníků a také ostatních profesí graduje. Nesouhlasili jsme s Ministerstvem zdravotnictví navrhovaným zkratkovitým řešením dovést na turistická víza sestry a lékaře z Ukrajiny, trváme na nepodkročitelných podmínkách pro výkon práce (zkouška z jazyka, prokázání odborných znalostí). Primárně prosazujeme zlepšení pracovních podmínek, a tím také návrat našich zdravotníků.

Není to jednoduché. Opakovaně vysvětlujeme stejné věci, a když už to vypadá, že něco vyjde, tak mnohdy přichází politická změna. Ale nevzdáváme to! Odboráři jsou zvyklí potýkat se s problémy, řešit věci, do kterých se nikomu nechce.

Celkově se nám daří, ale je potřeba, abychom si své malé i velké úspěchy a výhry uměli také užít a abychom investovali sami do sebe.

Celostátní konference schválila významnou pomoc našim členům a odborovým organizacím. Prostřednictvím pojišťovny D.A.S. odboráři dostanou benefit, který je určen jen pro nás a naše rodinné příslušníky. Pro členy našeho svazu jsme dohodli poskytování nepřetržité právní pomoci pro pracovní a také osobní problémy. Použitím „dasky“ se nám „uvolní ruce“, takže pro základní organizace budeme moci poskytovat širší poradenství například v oblasti kolektivního vyjednávání a rychlejší pomoc. Informace o produktech a pojištění dostanete ihned po uzavření smlouvy.

Není toho málo, co se podařilo. Samozřejmě jsou i záležitosti, které nedopadají přesně podle představ všech. Znáte to sami. Sto lidí, sto různých názorů. Důležité je ovšem vědět a připomínat si, jaké jsou naše cíle, co chceme, z čeho vycházíme a kam směřujeme. Víme, že občas nemáme stejné názory, ale důležité je, že se v zásadních věcech shodneme. Na rozdíl od politických stran je naše odborová politika jasná, čitelná a dlouhodobá. Prosazujeme sociální věci, staráme se o zaměstnance, o lidi.

A za vaši starost o blaho jiných bych vám všem chtěla poděkovat. Díky vám, odborovým funkcionářům a členům, svaz funguje a spolu jsme úspěšní. Za vedení svazu a zaměstnance vám všem děkuji za vynikající spolupráci. Přejeme radostné Vánoce a do nového roku vám i vašim blízkým hodně zdraví, štěstí, lásky, pohody a pochopení.

Aktuality 13. 6. 2024 / 12:43

V záludném návrhu vidím pokus o likvidaci odborů

Události posledních měsíců mě nutí hodně přemýšlet. Dá se věřit politikům? Předvolební sliby nic neznamenají? Podepsané dohody nic neznamenají?

Aktuality 19. 5. 2024 / 20:51

Změny ve zdravotnictví opět k horšímu – publikovali jsme

Poslední návrhy Ministerstva zdravotnictví jsou ve svém celku nepřijatelné a směřují k další komercializaci českého zdravotnictví.

Aktuality 17. 4. 2024 / 22:03

Ve veřejném zdravotním pojištění hrozí velmi nebezpečné změny

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přináší na první pohled zajímavé, ale ve skutečnosti velmi nebezpečné změny.