Celostátní porada ke kritickému nedostatku personálu v nemocnicích

Celostátní porada ke kritickému nedostatku zdravotníků v nemocnicích

Na 120 odborářů se ve středu 18. listopadu sjelo do Prahy na celostátní poradu odborového svazu svolanou kvůli nedostatku zdravotníků v nemocnicích. Cílem bylo, aby přímo oni jako lidé z praxe nejvyšším politickým představitelům země řekli, jak situace v nemocnicích vypadá a jaké to má důsledky.

Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková připomněla, že na závažnost tohoto problému upozorňuje OS dlouhodobě, ale nepodařilo se prosadit takové kroky, které by nepříznivý stav zvrátily. Odmítla názor, že za nedostatkem sester je jejich vysokoškolské vzdělávání. Příčinou jsou především velmi špatné pracovní podmínky, přetěžování zaměstnanců, které vede až k porušování zákonů, například v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Proto zaměstnanci své zdravotnické profese opouštějí, proto absolventi do nemocnic vůbec nenastupují. A mnozí odcházejí pracovat za nesrovnatelně lepších podmínek do zahraničí. To je třeba zastavit a zlepšit situaci tak, aby lidé přestali z neúnosných pracovních podmínek utíkat a ti, co odešli, měli důvod se vrátit. Bez finančních prostředků, které by umožnily výrazně zvýšit platy a zlepšit pracovní podmínky zvýšením počtu zaměstnanců, to ovšem nepůjde.

Prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová potvrdila, že systém vzdělávání je jen zástupný problém. Podle ní jde o to, že těžká práce sester je nedostatečně ohodnocena. Navíc zatímco dříve byly střední zdravotní školy školami výběrovými, dnes do nich nastupují průměrní a podprůměrní žáci..

Ministr financí a 1. místopředseda vlády Andrej Babiš se ve svém vystoupení držel oblíbených tvrzení o tom, že ve zdravotnictví by bylo peněz dost, jen kdyby se přestalo krást a nevýhodně nakupovat přístroje, že úspory musí hledat Ministerstvo zdravotnictví ve svém resortu. A že kdyby například byly v nemocnicích zavedeny centrální nákupy, hned by nemocnice měly dost peněz na platy i další zaměstnance. Zdůrazňoval, že on problémy zdravotnictví řešit nemůže, protože to není jeho resort. Odkazoval na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, že s požadavky týkajícími se zdravotnictví je třeba se obracet na něho. Zamlčel při tom, že právě on jako ministr financí nesouhlasil s navýšením peněz pro zdravotnictví, které jsou podle odborového svazu nezbytné a které ministr Němeček marně požadoval. Mlčky přešel i údaj o nízkém procentu HDP, které v ČR do zdravotnictví jde. Zato uvedl, že je zřejmě třeba podívat se na to, jestli jsou všechny nemocnice vůbec udržitelné.

Ministrovi Babišovi odporovala Iva Řezníčková z trutnovské nemocnice, která zdůraznila, že v této nemocnici se nic předraženého nekupuje, ale přesto už není z čeho brát a musí se omezovat provoz.

Také místopředsedkyně krajské rady Plzeňského kraje Miroslava Jordánová se proti Babišovým tvrzením ohradila. Uvedla, že většina nemocnic v Plzeňském kraji tvoří holding, který má centrální nákupy několik let. První rok malá úspora byla, ale to pak jde na personál, který se o to stará. Šetří se na každém kroku, ale nestačí to, kvůli nedostatku peněz a personálu se snižuje počet lůžek. „Nechtějte vědět, jak to někde na internách vypadá se základní péčí – tam byste v čekárně sedět nechtěl. Jsou prostě špatně nastavené vstupy,“ zdůraznila.

Zuzana Roithová z KDU-ČSL, která zastupovala vicepremiéra Pavla Bělobrádka, ministru Babišovi vytkla, že směšuje jablka s hruškami. Nehospodárnosti, o nichž mluví, se týkaly peněz EU na investice. To, o čem mluví odboráři, je celkový rozpočet, který je systémový a který nemá příliš perspektivu vzhledem k tomu, jaké peníze jsou placeny za státní pojištěnce.

Podle ní je potřeba říct, na jaký podíl HDP jdoucí na zdravotnictví bychom se chtěli dostat. Také by mělo být jasně dáno, že se každý rok podle určitého koeficientu stanoví platby za státní pojištěnce. Konstatovala, že v tomto nachází společnou notu KDU-ČSL a ČSSD, ale ANO s tím nesouhlasí.

Dagmar Žitníková připomněla, že odbory žádají srovnat odměňování v nemocnicích financovaných z veřejného zdravotního pojištění bez ohledu na to, zda jsou příspěvkovou organizací nebo obchodní společností a kdo je jejich zřizovatel. Platit by v nich měly stejné tarify, nyní se plat sester liší až o 6000 korun.

Ministr Babiš těsně před svým odchodem přislíbil, že ANO případnou změnu legislativy o srovnání výdělků podpoří.

Ministr Svatopluk Němeček dorazil až po odchodu ministra Babiše a proti jeho tvrzením o dostatku peněz a plýtvání se tvrdě ohradil. Zdůraznil, že za 7,5 procenta HDP nikde neumějí poskytovat tak kvalitní péči. Je to hlavně díky zdravotníkům, kteří pracují za dosavadní platy, takže systém náklady unese. Kde je v tom ta neefektivita? Zdravotnictví považuje za transparentní. Domnívá se, že pod takovým rentgenem, jako je posledních pár let zdravotnictví, není žádná jiná oblast financovaná z veřejných peněz. A další transparentností už podle něj peníze nepřibudou. Slíbil, že bude znovu prosazovat zvýšení platby za státní pojištěnce, tedy důchodce nebo děti. A připomněl, že loni se vedla bitva o kompenzaci zrušených poplatků v nemocnicích, letos další bitva o navýšení odvodů státu o 4,2 miliardy korun. Nakonec vláda schválila jen 1,8 miliardy, víc se v koalici prosadit nepodařilo, protože pohled Ministerstva financí byl zásadně jiný.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že by mzdy ve zdravotnictví měly růst rychleji než v jiných oblastech, aby firmy nepřetahovaly zdravotníky do jiných oborů. Vyzval proto zřizovatele soukromých nemocnic, aby platy sestrám a lékařům v příštím roce zvýšili. Podpořil také zvýšení plateb za státní pojištěnce. I on sám zaznamenal, že Němci vedou v češtině kampaně a lákají zdravotnický personál. „Pokud nebudeme schopni konkurovat, máme velký problém,“ přiznal.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula kritizoval, že se ministři vymlouvají jeden na druhého. Lidé ale posuzují kroky celé vlády. Sestry se dají se svými čtrnácti tisíci hrubého nazvat pracující chudinou. Není divu, že odcházejí do jiných oborů a nechávají se zaměstnat třeba jako vedoucí obchodních center. „Zdravotnická zařízení peníze nemají. Teď jsem se podíval do nabídky pracovních míst na pozici zdravotní sestra v Pardubicích. Nabídka tam je nyní, když je nedostatek sester, 14 až 18 tisíc hrubého,“ dodal.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl, že výdělek českého lékaře odpovídá pětině výdělku německého lékaře.

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich, zdůraznil, že zatímco výdaje na zdravotní péči neustále rostou, příjmy jsou stále nižší. Soukromé zdroje stagnují – už čtvrtým rokem jsou na 45 miliardách. Veřejné zdroje pak dokonce klesly z 25 na 15 miliard.

Ještě podrobnější verzi zprávy připravujeme.

Záznam závěrečného brífinku (14 minut) najdete na: https://youtu.be/BGuXdIcY7Og

Foto Ladislav Kucharský a Petr Kolev (Sondy)

Přijaté usnesení viz níže jako soubor ke stažení.

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 14. 9. 2024 / 9:10

Odbory – to není hra pro jednoho hráče

Nemůžete vše dělat sami. Vždy je potřebné mít celý tým. A ještě lépe je mít doslova partu kamarádů. Odbory jsou vaše komunita, váš tým superhrdinů.

Aktuality 14. 9. 2024 / 9:06

Odbory – to není hra pro jednoho hráče

Nemůžete vše dělat sami. Vždy je potřebné mít celý tým. A ještě lépe je mít doslova partu kamarádů. Odbory jsou vaše komunita, váš tým superhrdinů.

Aktuality 14. 9. 2024 / 8:43

Mladí odboráři ze šesti zemí jednali v Praze o náboru dalších členů

Mladí odboráři (do 35let věku) ze šesti zemí (Norsko, Švédsko, Finsko, Maďarsko, Dánsko a Česko) se sešli ve dnech 1. a 2. září v pražském Hotelu Olšanka.

Načíst další
 
Napište nám