Celostátní porada odborářů z nemocnic k pokračujícímu nedostatku personálu

Minutou ticha za oběti střeleckého útoku v ostravské fakultní nemocnici a vyslovením soustrasti pozůstalým začala v úterý 10. prosince v pražském Hotelu Olšanka celostátní porada zástupců odborových organizací odborového svazu a LOK-SČL z nemocnic. Sešlo se na ní 110 odborářů z celé republiky z nemocnic všech typů a velikostí. Hlavním tématem jednání byl pokračující nedostatek personálu, jeho důsledky pro pacienty, zaměstnance, nemocnice i celé zdravotnictví. Mluvilo se samozřejmě také o příčinách této krize a o možných řešeních.

Jednání se zúčastnil také prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Na poradu byli pozváni premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Oba se z důvodu zahraniční cesty omluvili. Ministerstvo zdravotnictví tedy na jednání zastupovaly náměstkyně Alena Šteflová a ředitelka odboru regulace cen a úhrad MZ Pavlína Žílová, později se dostavila také náměstkyně pro ekonomiku a zdravotní pojištění Helena Rögnerová.

Zvláště náměstkyni Šteflovou evidentně zaskočilo, že shromáždění odboráři nebyli zvědaví na její připravený výklad na téma, co všechno se zanedbalo v minulých letech a co všechno již úspěšně vyřešil či řeší současný ministr. Odboráři totiž dali hlasitě najevo, že je nezajímají píárové prezentace ministerstva, ale chtějí znát konkrétní odpovědi na to, s čím se denně potýkají ve své práci.

Na úvod jednání vystoupila s prezentací předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Popsala, jaké důsledky má stále pokračující nedostatek personálu v nemocnicích. Seznámila s činností Krizového štábu 9 proti kolapsu zdravotnictví a jejími výsledky. Na statistických datech a mezinárodních srovnáních vyvracela demagogii, které jsou denně lidé vystaveni od premiéra Babiše, ministra Vojtěcha a mnoha dalších politiků. Jde zejména o tvrzení, že máme hodně lůžek a málo pacientů, máme hodně nemocnic, nejvíc zvyšujeme úhrady nemocnicím a máme málo financí, takže není z čeho zvýšit úhrady nemocnicím za poskytnutou péči.

Také předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel se vrátil k akcím Krizového štábu a zdůraznil, že je velmi zklamán z toho, jak se politici vůči zcela reálným požadavkům Krizového štábu zachovali. Zdůraznil, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nám všem strašně škodí. Za skandální považuje, jak se ministr k lidem ve zdravotnictví chová. Sám jako politik si vezme 10% zvýšení svého platu, lidem ve zdravotnictví slíbí 1500 korun a původně nechtěl dát ani to. Navíc opakovaně na veřejnosti uvádí ve snaze postavit ji proti lékařům informace o výši jejich platů, která je dána obrovským množstvím přesčasové práce odpracované na úkor rodiny a svého zdraví.

Připomněl, že ministr se chlubí tím, že zajistil peníze na to, aby mohlo vystudovat o 150 mediků více. Zvýšit počet studentů medicíny je obecně v pořádku, ale vzhledem k současným vyhroceným problémům je to úplně k ničemu, protože ze současně vystudovaných mediků 200 vůbec do našich nemocnic nenastoupí, především kvůli pracovním podmínkám včetně mezd. S tímto přístupem jen vzděláme více doktorů, kteří odejdou do Německa a podobně.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek si posteskl, že ve zdravotnictví chybí politická opozice, takže ministerstvu a tomu, co prosazuje, čelí jedině odbory a komora. Popsal pokračující problémy ve vzdělávání lékařů a připomněl, že komora dlouhodobě od ministerstva požaduje informace o lékařích cizincích, kteří u nás působí. Je jich tu několik set, kteří nemají složenou aprobační zkoušku. Komora chce jen v souladu se svým posláním vědět, kde působí, kdo to je, kdo na ně dohlíží. Komoře je úplně jedno, odkud tito lékaři pocházejí, ale trvá na tom, že mají mít požadované vzdělání a musí umět česky.

Náměstkyně Šteflová se tvářila udiveně a naznačovala, že by poskytnutí těchto informací neměl být problém.

Náměstkyně Rögnerová zase v souvislosti s popisováním neúnosných pracovních podmínek kvůli tomu, že personální vyhláška umožňuje nízké počty zaměstnanců na pracovišti, opakovaně řekla, že personální vyhlášku lze otevřít a změnit.

Ředitelka Žílová potvrdila důležitou skutečnost, že mzdy se mají zvyšovat všem zaměstnancům nemocnic, nikoliv tedy třeba jen zdravotníkům a podobně.

Po poradě následovala tisková konference.

Přednesené prezentace viz níže jako soubory ke stažení.

Záznam tiskové konference, která následovala po poradě, viz na webu ČMKOS: https://www.cmkos.cz/cs/obsah/219/video-tk-po-celostatni-porade-k-pokracujicimu-nedostatku-per/259981

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 24. 7. 2024 / 20:40

Arogance vlády vyvolala stávkovou pohotovost odborářů z veřejných služeb a správy

Arogantní přístup vlády k jednáním o platech působil, že od 24. července do stávkové pohotovosti vstoupily odborové svazy zastupující zaměstnance veřejných služeb a veřejné správy sdružené v ČMKOS.

Aktuality 18. 7. 2024 / 14:42

OS odmítl návrh na zvýšení tarifů nelékařů, požaduje přepracování

Odborový svaz na dalším jednání o sjednocení platů ve zdravotnictví ostře odmítl jako zcela neadekvátní ministerský návrh na úpravu platů nelékařských zdravotnických pracovníků.

Aktuality 16. 7. 2024 / 16:24

Jak udržet v oboru zdravotní sestry a jak přilákat nové?

Pod záštitou poslankyň Ivany Mádlové a Věry Adámkové (obě za ANO) se 1. července se v Poslanecké sněmovně uskutečnil diskusní kulatý stůl o budoucnosti sesterské profese v České republice.

Načíst další
 
Napište nám