Sekce nelékařských zdravotnických pracovníků pracovala ve složení Miroslava Jordánová, Radmila Poulová, Irena Šulcová, Bc. Martin Vojáček a Dagmar Volková, která je řídící sekce. Garantkou sekce nelékařských zdravotnických pracovníků je místopředsedkyně OS Mgr. Jana Hnyková. V červnu 2020 odešel ze sekce Bc. Martin Vojáček a bude se navrhovat v nejbližší době nový člen sekce.
Sekce se od posledního sjezdu sešla celkem pětkrát a její intenzita setkávání byla ovlivněna covid pandemií v roce 2020 a 2021.
Jednání sekce bychom mohli rozdělit do dvou významných období. Činnost sekce před pandemií COVID-19 a činnost v době pandemie COVID-19, která výrazně zasáhla do života zdravotníků na podzim roku 2020. Nejvíce postihla zdravotnické nelékařské pracovníky, kteří při zvládání tohoto onemocnění s nasazením veškerých svých sil čelili nebývalé zátěži, kterou ve své profesi nezažili.
Při svých běžných jednáních se sekce zabývala výší platů a mezd ve zdravotnictví a kolektivním vyjednáváním o jednotlivých navýšeních v daných nemocnicích v roce 2019 a 2020. Velkým problémem bylo zvýšení příplatku za směnnost a zvláštního příplatku za neuropsychickou zátěž, které nebylo dáno pevnou částkou, ale bylo stanoveno rozpětí a záleželo na kolektivním vyjednávání v jednotlivých nemocnicích o výši příplatku.
Sekce kritizovala nedostatek finančních prostředků ve zdravotnických zařízeních, který ovlivňuje kolektivní vyjednávání a nárůst finančního ohodnocení zaměstnanců. Jeden ze zdrojů vidí v částečném čerpání rezerv ze zdravotních pojišťoven a v navýšení příspěvku za státní pojištěnce. Posílení rozpočtu jak pojišťoven, tak i zdravotnických zařízení by vedlo i k navýšení platů a mezd.
Sekce podpořila v roce 2019 akce Krizového štábu 9 proti kolapsu zdravotnictví a požadavky na zvýšení mezd a platů v roce 2020 pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví o 1500 Kč.
Další oblastí jednání bylo personální obsazení v nemocnicích. Členové sekce upozorňovali na kritický stav počtu personálu v nemocnicích, což omezuje dostupnost péče v jednotlivých nemocnicích a regionech. Mezi hlavní problémy, které způsobují nedostatek personálu, patří špatné pracovní podmínky, vysoká psychická a fyzická zátěž, zhoršené pracovní vztahy, neuznání veřejností a s tím související zvýšené násilí vůči pracovníkům ve zdravotnictví a v neposlední řadě i velké rozdíly mezi platy a mzdami.
Členové sekce odmítli zrušení platových tabulek, protože by to ohrozilo nejen příspěvkové organizace, ale i mzdové nároky v nemocnicích akciových společnostech a soukromých nemocnicích. Tento neuvážený krok by vedl k dalšímu odlivu zaměstnanců ze zdravotnictví.
Další významnou oblastí, kterou se členové sekce zabývali, byly kompetence všeobecných a praktických sester a jejich legislativní ukotvení. Zásadně odmítli vznik komory sester a dalších nelékařských pracovníků. Odmítli také poslanecký návrh na vznik komory, který se týkal pouze všeobecných a dětských sester.
Členové sekce nelékařských zdravotnických pracovníků se aktivně zapojili svými zkušenostmi z praxe a hodnotili dopady transformace psychiatrické péče, zároveň budou zváni na jednání kulatých stolů na Ministerstvu zdravotnictví, kde chtějí transformačnímu týmu předat informace.
S nástupem druhé vlny COVID-19 se sekce nelékařských zdravotnických pracovníků sešla pouze jednou on-line z důvodu enormního zatížení zdravotnického personálu v nemocnicích, kde členové sekce pracují. Na druhé straně se členové sekce zapojovali do činnosti odborového svazu, kde zodpovídali různé dotazy vedení odborového svazu a činili kroky k nápravě problému, které byly způsobeny nedostatkem ochranných prostředků, testováním a očkování a náhradou mzdy a platu. S nadměrnou zátěží zdravotníků se zvyšovaly i počty nakažených zdravotníků a opakovaně se řešil postup při uznávání COVID-19 jako nemoci z povolání. V této souvislosti se řešily kompenzace zaměstnancům v případě karantény nebo infekční nemoci.
Zvláštní pozornost členky sekce věnovaly podmínkám a vyplácení mimořádných odměn v lůžkových zdravotnických zařízeních za druhou vlnu COVID-19. Mezi významné informace, které členky šířily dál, patřily úhradová vyhláška na rok 2021 a kompenzační vyhlášky na rok 2020, 2021 a jejich připomínky. Podporovaly navýšení 10 % pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví pro rok 2021. Upozornily na psychické a fyzické vyčerpání zdravotníků, na jehož základě se podařilo vedení odborového svazu prosadit vouchery pro zdravotníky v lůžkových zdravotnických zařízeních do lázní.
V dalším období se bude sekce zabývat dopady pandemie COVID-19 na nelékařské zdravotnické pracovníky, organizací práce v této těžké době a s tím souvisejícími mzdovými a platovými podmínkami ve zdravotnictví, personálním obsazením ve zdravotnických zařízeních a další problematikou týkající se tohoto segmentu.