Dodržte koaliční smlouvu a dejte zdravotnictví slíbené peníze, žádá krizový štáb

Představitelé organizací sdružených v krizovém štábu nemocnic, odborů a pacientů jednali v pondělí 7. dubna o kritické situaci, v níž se ocitají nemocnice poté, co vláda přerušila jednání o slíbených kompenzacích za zrušené poplatky v nemocnicích. Jak informovali na následující tiskové konferenci, shodli se, že text koaliční smlouvy a programové prohlášení vlády přivítali s nadějí, že se začnou řešit vážné finanční problémy nemocnic. Nyní jsou velmi znepokojeni, že místo toho nesou plněny ani závazky podepsané v koaliční smlouvě a nově přijatá politická rozhodnutí dál situaci nemocnic zhoršují. Zdravotnictví, včetně zaměstnanců a pacientů, se podle členů krizového štábu opět stalo rukojmím v politických hrátkách.

Záznam tiskové konference najdete na webu Českomoravské konfederace odborových svazů:
http://www.cmkos.cz/medialni-prezentace/3780-3/video-krize-ve-zdravotnictvi-se-dale-prohlubuje

Na jednání krizového štábu byl přizván i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Krizový štáb jej podpořil v jeho snaze získat co nejrychleji pro zdravotnictví 2,1 miliardy korun jako kompenzace za zrušené poplatky v nemocnicích, podpořil jeho snahu zvýšit platby za tzv. státní pojištěnce a přijmout další kroky, které by měly vést k alespoň částečné náhradě celkem 30 miliard korun, které byly v minulých letech ze zdravotnictví vysáty.

Místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic MUDr. Ing. Petr Fiala připomněl, že krizový štáb vznikl v době, kdy ministr zdravotnictví Leoš Heger plánoval rušit nemocnice a deset tisíc lůžek. Tomu se podařilo zabránit a nemocnice nakonec smlouvy od pojišťoven dostaly. Nyní jde o to, aby zdravotnictví nebylo dál drancované. Pro některé představuje zdravotnictví velmi lukrativní byznys, takže je otázkou, zda současné dění nemá připravit změny ve prospěch některých podnikatelských skupin. Informoval, že AČMN již před časem předložila ministrovi financí Andreji Babišovi několik podnětů, jak zabránit odtékání peněz ze zdravotnictví. Mělo by dojít ke zřízení grémia všech zainteresovaných, kde by se jednalo o nutných změnách. Ocenil kroky ministra Němečka, které přinesou větší transparentnost zdravotnictví. Věří, že i ministr Babiš se se situací podrobně seznámí a bude spolupracovat na jejím řešení.

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic MUDr. Eduard Sohlich, MBA, konkretizoval, že zrušení poplatků ve zdravotnictví znamená v akutní péči pokles příjmů o 2 % a v následné péči o 8 %. Slíbené kompenzace měly nemocnice dostat až v červenci, přestože o poplatky přišly již do počátku roku. To bylo ještě zvládnutelné. Ale není možné, aby nemocnice tyto peníze nedostaly. Už nemají žádné rezervy a pokud dostávají za rok nárůst nominálně o 2 %, znamená to, že reálně dostávají stále méně a méně, protože je třeba vzít v úvahu zvýšenou DPH, upravený kurs koruny i inflaci. Přitom nemocnice musí pravidelně platit faktury, vyplácet mzdy, takže se propadají stále více do vnitřního dluhu a blíží se chvíle, kdy začnou krachovat.

První místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Mgr. Václav Pícl, připomněl, že odbory kladně hodnotily, že vláda chce řešit problémy způsobené předcházejícími reformami. Přerušením jednání vlády o kompenzacích za zrušené poplatky jsou odbory velmi znepokojeny a asi budou muset požadovat řešení na tripartitě.

Prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek zdůraznil, že výdaje na zdravotnictví v České republice jsou v Evropské unii jedny z nejnižších – nominálně, reálně i jako procento z HDP. Zopakoval, že nejde o žádné peníze navíc pro zdravotnictví, ale jen o částečnou kompenzaci toho, co bylo politickými rozhodnutími zdravotnictví odejmuto. Má to na resort drtivý dopad a už dál není možné snižovat výdaje, aniž by to pocítili pacienti. ČLK podpořila koaliční smlouvu i kroky ministra Němečka. Pokud by ale vláda své závazky neplnila, ztratila by legitimitu.

Tajemník Asociace krajských nemocnic JUDr. Jaroslav Civín podotkl, že při zavedení tzv. regulačních poplatků se snížily úhrady a přeneslo se to částečně na pacienty. Nyní byly poplatky zrušeny, ale úhrady se zpět nezvýšily. Vzniká zadluženost nemocnic vůči dodavatelům, pohledávky se stávají předmětem obchodu a na místě je obava, že jde o předstupeň privatizace zadlužených nemocnic, nad nimiž touto cestou získají držitelé pohledávek finanční kontrolu.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Bc. Dagmar Žitníková si posteskla, že odbory po osmi letech slibů, lží a překrucování informací čekaly, že se budou respektovat závazky, napravovat chyby, situace se začne konečně komplexně řešit. Že se do zdravotnictví alespoň částečně vrátí peníze, které mu byly ukradeny, že se tam vrátí lidé, kteří byly výhradně z ekonomických důvodů propuštěni, přestože při poskytování péče nyní chybějí. Odbory očekávaly, že se začne řešit personální poddimenzování nemocnic a další opravdu velmi vážné problémy. Místo toho hrozí, že se situace v nemocnicích vrátí o 20, 30 let zpátky.

Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů MUDr. Martin Engel doplnil, že dalším velmi závažným problémem je nepřipravenost nemocnic na novou evropskou legislativu o přesčasové práci. Místo toho se řeší, zda koalice splní, na čem se dohodla…

Prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár uvedl, že pacienti očekávali přívětivější přístup. Vždyť placením zdravotního pojištění si potřebnou léčbu předem uhradili. A nikdy nepředpokládali, že hnutí ANO se postaví proti nim. Proto ministra financí Babiše vyzývají: přestaňte si s námi hrát, nestojí vám to za to. Velmi rychle vyslyšte tento varovný hlas. Chcete-li zavést pořádek do systému zdravotnictví, tak jeden z prvních kroků by mělo být vrácení peněz, které ze systému byly vzaty.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček podotkl, že i jeho velmi mrzí, že se zdravotnictví stalo rukojmím politických hrátek a že to může mít souvislost se začínající předvolební kampaní. Je třeba zklidnit situaci a řešit existující vážné problémy, aby se lidé dostali včas na vyšetření, aby dostali potřebné léky, aby se jim neodkládaly operace. Času na rozhodování je málo – tento, maximálně příští týden. Domnívá se, že důvody kritiky jeho osoby jsou zástupné. Bude dál požadovat peníze pro zdravotnictví a dodržení koaliční dohody.

Materiály předané novinářům na tiskové konferenci po jednání krizového štábu viz níže jako soubory ke stažení.

 

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 14. 9. 2024 / 9:10

Odbory – to není hra pro jednoho hráče

Nemůžete vše dělat sami. Vždy je potřebné mít celý tým. A ještě lépe je mít doslova partu kamarádů. Odbory jsou vaše komunita, váš tým superhrdinů.

Aktuality 14. 9. 2024 / 9:06

Odbory – to není hra pro jednoho hráče

Nemůžete vše dělat sami. Vždy je potřebné mít celý tým. A ještě lépe je mít doslova partu kamarádů. Odbory jsou vaše komunita, váš tým superhrdinů.

Aktuality 14. 9. 2024 / 8:43

Mladí odboráři ze šesti zemí jednali v Praze o náboru dalších členů

Mladí odboráři (do 35let věku) ze šesti zemí (Norsko, Švédsko, Finsko, Maďarsko, Dánsko a Česko) se sešli ve dnech 1. a 2. září v pražském Hotelu Olšanka.

Načíst další
 
Napište nám