Je moc hezké, když z médií slyšíte poděkování směřované všem zaměstnancům v první linii, kteří se snaží zvládat současnou covidovou invazi. Velké díky patří také i nám zdravotníkům. Cítíte, že naše práce má smysl a je velice důležitá. Ocenění naší práce od okolí je pohlazení, jakousi satisfakcí.
Jenže je i druhá strana mince a ta již tak hezká není.
Dostáváme se díky našim právům do střetu se zaměstnavatelem, který upřednostňuje své zájmy. Je velice smutné, že i v této vyhrocené době tato praxe platí také a dokonce mi připadá, že až dvojnásobně.
Chtěla bych se s vámi podělit o zkušenost z praxe.
V březnu 2020 vyšla řada vládních nařízení, zákonů. Mezi nimi byla možnost využití ošetřovného na dítě do 13 let po dobu uzavření školních zařízení. A protože i my zdravotníci jsme lidé a máme děti, tak této možnosti zaměstnanci využívali. Od členky ZO jsem v neděli obdržela informaci, že pro zaměstnance Fakultní nemocnice Ostrava tato možnost čerpání ošetřovného neplatí. Vedení FN Ostrava všem vedoucím pracovníkům zaslalo e-mail, kde část textu (viz níže) náš nárok popíral.
Dle související informace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pak zákonní zástupci (rodiče) dětí ve věku od 3 do 10 let výše uvedených profesí, pro které kraj určí školu nebo školské zařízení, nemají nárok na ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy).
Následoval boj odborové organizace s vedením FN Ostrava. Upozornili jsme zaměstnavatele, že tento výklad je značně zavádějící. Upozornili jsme naše členy prostřednictvím e-mailových adres (zhruba 830), že nárok na ošetřovné mají a budeme se snažit zajistit právní podklad. Komunikovali jsme s předsedkyní odborového svazu Dagmar Žitníkovou a také s advokátem JUDr. Dominikem Brůhou, Ph.D. Tímto jim velice děkuji za spolupráci a pomoc.
Kontaktovala jsem krajskou radu Moravskoslezského kraje a informovala ji o tomto problému, protože hrozilo, že zavádějící výklad bude jako nápad šířen Moravskoslezským krajem dál. Telefonovali nám rozhořčení členové ZO a zaměstnanci FN Ostrava, kteří to vnímali jako obrovský podraz od zaměstnavatele. Žádali pomoc a radu. Někteří nás vyzývali k podání trestního oznámení.
Zaměstnanci byli telefonicky kontaktováni svými nadřízenými, aby ukončili ošetřovné, protože na něj nemají nárok a nebude jim proplaceno. Mnozí tak pod psychickým nátlakem opravdu ošetřovné ukončili. Paradoxní bylo, že ošetřovné v danou chvíli čerpalo zhruba kolem 30 lidí, ale toto opatření vyvolalo rozhořčení u stovky dalších zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků. Následovala řada telefonů, ověřování, intervencí v podobě výstupu předsedkyně odborové organizace na krizovém štábu FN Ostrava. Dále byly zasílány informativní e-maily všem členům ZO.
Na podkladě žádosti odborů na zaměstnavatele o ukončení šíření nepodložené informace proběhla schůzka s vedením FN Ostrava, kde zaměstnavatel stále trval na svém stanovisku a odmítal dezinformaci přestat šířit. Opět následovala řada intervencí, které nemůžeme z taktických důvodů prezentovat. Poté došlo ke zvratu. Po týdnu v neděli přišel od vedení FN Ostrava všem vedoucím zaměstnancům e-mail se sdělením, že zaměstnanci na ošetřovné nárok mají.
Pozitivní závěr z této záležitosti je nárůst členů ZO. Někteří zaměstnanci pochopili, že odbory vskutku hájí zájmy zaměstnanců a stojí na jejich straně.
Dalším sporným bodem k řešení je ve FN Ostrava požadavek, aby sestry u lůžka na odděleních pracovaly nepřetržitě 24 hodin. „Pomyslný oddech jim bude umožněn.“ Tento nápad jsme samozřejmě zamítli.
Řešíme také proplacení nařízené karantény u zaměstnanců, která vyplývá v přímé souvislosti s výkonem práce. My vůbec nepochybujeme o plném hrazení do 100 %, zaměstnavatel se tváří, že hrazení 60 % má zaměstnancům stačit.
Vážené kolegyně, vážení kolegové přeji vám, abychom tuto dobu nouzového stavu a řešení pandemie stále zvládli jako zaměstnanci se všemi právy a nikoliv jako rukojmí nynější situace.