Kolektivní smlouvy a registr smluv

V poslední době se na nás obracejí odborové organizace s dotazy na povinnost zveřejňovat kolektivní smlouvy v registru smluv. Někteří zaměstnavatelé, snad z neznalosti, tvrdí, že uzavřené kolektivní smlouvy musí být zveřejněny prostřednictvím registru smluv. V tomto článku bychom chtěli v krátkosti odborové organizace seznámit s registrem smluv a uvést na pravou míru několik nepřesností, které jsou s uveřejňováním kolektivních smluv v registru smluv spojeny.

Co je to vlastně registr smluv? Registr smluv byl zřízen k naplňování zákona č. 340/2015 Sb., o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv (zákon o registru smluv). Uvedený zákon nabyl účinnosti dnem 1. července 2016 a obsahuje okruh subjektů a smluv, které podléhají povinnosti zveřejnění v tomto registru. To znamená, že od 1. července 2016 musí povinné subjekty zveřejňovat stanovené smlouvy v registru smluv. Po roce od nabytí účinnosti zákona, tedy pro smlouvy uzavřené dne 1. července 2017 a později, se použijí sankční ustanovení o následcích neuveřejnění smlouvy a o zrušení smlouvy. Registr smluv je spravován Ministerstvem vnitra a je přístupný veřejnosti na internetových stránkách https://smlouvy.gov.cz/

A jaké smlouvy se prostřednictvím registru smluv uveřejňují? Prostřednictvím registru smluv se povinně zveřejňují soukromoprávní smlouvy a smlouvy o poskytnutí dotace nebo návratné finanční výpomoci v případě, že alespoň jednou její stranou je jeden ze subjektů uvedených v § 2  zákona o registru smluv. Mezi povinnými subjekty jsou uvedeny například Česká republika, územní samosprávný celek, státní příspěvková organizace, příspěvková organizace územního samosprávného celku, obecně prospěšná společnost založená státem nebo územním samosprávným celkem, státní podnik atd. Na uveřejnění smlouvy nebo na povinný subjekt rovněž nesmí dopadat některá z výjimek uvedených v § 3 zákona.

Ačkoliv odborové organizace mezi povinnými subjekty uvedeny nebyly a zákon se ani výslovně nezmiňoval o povinnosti zveřejnit kolektivní smlouvu, tak ze znění společných a přechodných ustanovení zákona, které obsahovalo zmínku o zákonu o kolektivním vyjednávání a kolektivních smlouvách vyššího stupně, někteří zaměstnavatelé dovozovali, že se zákon vztahuje i na kolektivní smlouvy a v registru smluv je začali postupně zveřejňovat.

Toto změnila až novela zákona o registru smluv účinná od 18. srpna 2017, která výslovně zakotvila, že povinnost uveřejnit smlouvu prostřednictvím registru smluv se nově nevztahuje na kolektivní smlouvy. Tento krok je zcela logický s ohledem na 1) specifickou činnost odborových organizací, která je zaměřena na ochranu oprávněných zájmů zaměstnanců, 2) na závazky ČR z mezinárodních smluv, kterými je ČR vázána, a 3) na nejasnosti související s odlišně stanovenou účinností smluv zveřejňovaných v registru smluv a kolektivních smluv v zákoníku práce. Na závěr tedy připomínáme, že zaměstnavatelé, kteří patří mezi povinné subjekty, ani odborové organizace u nich působící nemusí v současné době zveřejňovat kolektivní smlouvy v registru smluv.

Podobné články

Aktuality 9. 6. 2024 / 9:13

Dovolená ve zkušební době

Naše nová členka ve zkušební době nutně potřebovala z rodinných důvodů dovolenou. Bude mít čerpání dovolené nějaký vliv na zkušební dobu?

Aktuality 16. 5. 2024 / 18:22

Odpočet hodnoty daru od základu daně

Slyšel jsem, že došlo ke změnám v daních. Jsem zvyklý, že každý rok daruji menší peněžní dar...

Aktuality 16. 5. 2024 / 17:14

Výstupní prohlídka – co to je a kdy se provádí

V praxi jsme se setkali s pojmem výstupní prohlídka. Co to vlastně je a kdy se používá?

Načíst další
 
Napište nám