První posjezdové jednání královéhradecké krajské rady zahájila regionální manažerka Ivana Burešová, protože byla vyměněna téměř celá krajská rada. Hosté potom předali informace a zkušenosti potřebné k fungování nového týmu krajské rady. Krajská rada Královéhradeckého kraje je pětičlenná a byla zvolena na krajské konferenci ve složení Zuzana Netolická, která je zároveň členkou výkonné rady OS, Libuše Pavlíková, předsedkyně dozorčí rady OS, řídící sekce lázeňství a členka sekce nezdravotnických pracovníků, Vítězslava Burešová, Lenka Kořínková a Radmila Poulová, která pracuje v sekci nelékařských zdravotnických pracovníků.
Veřejným hlasováním všech přítomných členek a on-line hlasováním jedné členky byla zvolena předsedkyně KR Královéhradeckého kraje Zuzana Netolická a místopředsedkyně Libuše Pavlíková.
Michal Surma informoval o stále probíhající transformaci v sociálních službách. V Třebechovicích pod Orebem byly zprovozněny dva domy pro klienty s mentálním postižením. Zatím to nepřináší pozitiva, obyvatelé si stěžují na soužití s těmito klienty.
Libuše Pavlíková informovala, že do lázní jezdí málo klientů, zaměstnanci si dle potřeby budou dobírat dovolenou a náhradní volno. V případě nutnosti na přechodnou dobu zůstanou na překážkách ve výši 70 % ze mzdy doma.
Zuzana Netolická informovala o kolektivním vyjednávání v nemocnicích v rámci holdingu Královéhradeckého kraje. Podala informace ze Zdravotního výboru. Kraj i nadále v rozpočtu počítá s dotacemi pro nemocnice holdingu a také s dotacemi na zajištění služby LSPP pro nemocnice holdingu i FN Hradec Králové. Hrozba zrušení záchytné stanice by měla být vyřešena. Vyřazené funkční přístroje z nemocnic holdingu půjdou na podporu Ukrajině.
Další informace byly z jednání krajské tripartity – setkání bylo v předvánočním duchu, probíhala především diskuze k ekonomicko-energetické krizi. Hejtman Martin Červíček informoval členy tripartity o investicích v kraji za letošní rok a o plánovaných pro příští rok (nemocnice, sociální služby, sport, silnice, doprava, rozvoj průmyslové zóny Kvasiny, podpora komunitního života v malých obcích).
Rok 2023
V průběhu roku jsme se dle našich možností účastnily akcí, které byly organizovány vedením svazu nebo ČMKOS. Ať to byla například březnová demonstrace proti odchodu do důchodu v 68 letech, nebo mítink Konec levné práce, psaní výzev poslancům apod.
Zorganizovaly jsme schůzku s vedením kraje, které se účastnil hejtman Martin Červíček, náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Fink a náměstkyně pro sociální oblast Martina Berdychová. Jednání se neslo v příjemné atmosféře, poděkovaly jsme za vstřícný postoj při kolektivním vyjednávání nemocnic Královéhradeckého kraje (+ 8 % do tarifu všem) a podporu fungování a rozvoje těchto nemocnic. Hejtman také poděkoval za konstruktivní jednání a zdůraznil, že zachování rozsahu a kvality péče v kraji je pro vedení kraje jednou z hlavních priorit. Vyjádřil poděkování zaměstnancům nejen za dobu covidovou, ale současně chápe, že nápor pokračuje, protože je potřeba dohnat péči, která šla kvůli covidu stranou.
Informoval nás o investicích do rekonstrukcí nemocnic v Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem, v Trutnově, v Náchodě a výstavbě nového pavilonu v Rychnově nad Kněžnou. Každoročně kraj investuje do zdravotnictví 250-290 milionů.
Problémem nejen v našem kraji je věkový průměr pediatrů, nedostatek stomatologů. Služby LSPP se daří jakžtakž udržet a zajistit.
V sociální oblasti se kraj snaží navyšovat počty pobytových lůžek, ale také zlepšovat komfort v pobytových zařízeních (Královéhradecký kraj má nestarší populaci v ČR). Zajišťují se odlehčovací služby, stacionáře, terénní služby. Vše probíhá ve spolupráci s obcemi, je potřeba zapojit i soukromý sektor. Problém je nedostatek personálu. Co se týká odměňování, i v této oblasti dochází ke zvyšování platů a mezd.
Podařilo se navýšit kapacity pro studenty na zdravotních školách, po covidu došlo k navýšení zájmu tento obor studovat.
Z dostupných informací víme, že kolektivní vyjednávání v jednotlivých zdravotnických zařízeních, sociálních službách, lázních a na záchrankách probíhalo bez větších potíží a ve většině zařízení byly mzdy a platy o něco navýšeny.
Na poslední jednání jsme pozvaly Vojtěcha Třešňáka ze záchranné služby, abychom neměly informace pouze z nemocnic a sociálních služeb. Vojtěch Třešňák přijal naši nabídku stát se stálým hostem jednání krajské rady Královéhradeckého kraje.
Na jednotlivých jednáních členky krajské rady dostávají také informace z jednání krajské tripartity a Zdravotního výboru, protože předsedkyně krajské rady je členkou krajské tripartity a stálým hostem Zdravotního výboru.
Připojily jsme se k výzvě Mladých lékařů a LOK-SČL a máme společné požadavky. Požadujeme sjednotit finanční odměňování pro všechny zaměstnance, požadujeme slušnou odměnu za práci, chceme zachovat dostupnou a hlavně bezpečnou péči o pacienty. Požadujeme benefity pro zaměstnance ve formě lázní, rehabilitační péče a podobně.
Rok 2024
Také v tomto roce jsme se dle našich možností účastnily akcí, které byly organizovány vedením odborového svazu nebo ČMKOS.
Jako každý rok jsme 2. dubna měly schůzku s vedením kraje, které se účastnil hejtman Martin Červíček, náměstkyně pro sociální oblast Martina Berdychová a předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Tomáš Halajčuk. Za vedení OS pozvání přijala místopředsedkyně Jana Hnyková.
Jednání se opět neslo v příjemné atmosféře, poděkovaly jsme za vstřícný přístup při kolektivním vyjednávání nemocnic kraje a podporu fungování a rozvoje těchto nemocnic. Hejtman také poděkoval za konstruktivní jednání a zdůraznil, že i nadále je prioritou zachování rozsahu a kvality péče v kraji. Bohužel konstatoval, že i po uzavření kolektivních smluv se v nemocnicích najdou jednotlivci, kteří nejsou spokojeni a vyjednávají si podmínky po vlastní linii. Ředitelům nemocnic se daří situaci zvládnout.
Informoval nás o pokračujících investicích do rekonstrukcí nemocnic v Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem, v Trutnově, v Náchodě a v Rychnově nad Kněžnou. Pro nemocnice je schválený funkční generel pro dalších pět let, kde je zachována stávající poskytovaná zdravotní péče v kraji. Probrali jsme fungování Janských lázní a ozdravoven, přesto že tyto organizace nespadají pod vedení kraje.
Hovořili jsme o fungování LSPP v kraji a o potřebě změny v jejím financování. Také jsme se dozvědělyo záměru kraje zajistit v kraji poskytování péče v oblasti dětské psychiatrie.
Předseda představenstva Halajčuk řekl, že letos proběhne vyjednávání s pojišťovnami o uzavření rámcové smlouvy pro nemocnice. Jako prioritu vidí udržení personálu v nemocnicích. Chtěl by udržet přesčasovou práci na celý rok a také zachovat to, aby mohli lékaři po 24 hodinách služby odcházet domů.
V sociální oblasti se kraj snaží navyšovat počty pobytových lůžek, ale také zlepšovat komfort v pobytových zařízeních. Zajišťují se odlehčovací služby, stacionáře, terénní služby, podporu má také hospicová péče. Náměstkyně Berdychová vnímá, že i když v oblasti odměňování dochází k mírnému zvyšování platů a mezd, je stále velký rozdíl v odměňování sester v nemocnicích a sociálních službách. Nejhůře jsou odměňováni terénní pracovníci.
Také jsme prodiskutovali situaci na záchrance. Vojta Třešňák poděkoval hejtmanovi za dodržení dohody o navýšení příspěvků. Hejtman Červíček zmínil, že od Asociace krajů ZZS je příslib navýšení peněz pro financování ZZS ve všech krajích.
Posledním bodem naší schůzky bylo projednání problému některých zaměstnanců Barevných domků Hajnice s vedením této organizace. Ti se obrátili s žádostí o pomoc na výbor ZO. Protože v rámci organizace se problém nepodařilo vyřešit, ZO se obrátila s žádostí o pomoc na krajskou radu a na hejtmana. Problém jsme se nejprve pokusily řešit na této úrovni, bohužel jsme musely požádat o pomoc vedení odborového svazu. Proběhlo několik schůzek, kterých se zúčastnily místopředsedkyně OS Jana Hnyková a regionální manažerka Ivana Burešová ve spolupráci s právničkou, výborem ZO a vedení BD Hajnice. Nastavila se pravidla pro spolupráci ZO a vedení Barevných domků Hajnice. Nicméně dodnes není uzavřená kolektivní smlouva a nastavené čerpání FKSP. Dohodli jsme se, že i nadále budeme pokračovat v uklidnění situace v Barevných domcích Hajnice. Ze strany zřizovatele byla pověřena náměstkyně Berdychová a za odbory místopředsedkyně Jana Hnyková ve spolupráci s regionální manažerkou Ivanou Burešovou. Hejtman zdůraznil, že pokud bude problém, můžeme se obrátit i na něho.
Ráda bych řekla, že jsme rády, že v našem kraji máme s vedením kraje dobré vztahy, že funguje sociální dialog a věříme, že tato spolupráce bude pokračovat i do budoucna, protože ve všech krajích tomu tak není.
Na jednotlivých jednáních členky krajské rady stále dostávají informace z jednání krajské tripartity a Zdravotního výboru. Doufáme, že po krajských volbách se nám povede mít stálého hosta i v Sociálním výboru. Ráda bych se pokusila dohodnout, aby v obou výborech mohli být naši zástupci nejen jako hosté, ale jako členové s hlasovacím právem.
Během roku bohužel ukončily svou činnost odborové organizace v Domově důchodců v Borohrádku a v Albrechticích, ale vznikla nová odborová organizace v Domově pro seniory Broumov.
Dne 26. června jsme měly schůzku s hejtmanem Martinem Červíčkem a ředitelem ZZS Liborem Senetou, kde nám bylo vysvětleno, že kraj je zatím stále v soudním sporu, proto nemůže náhrady za covidové odměny doplatit, dokud nebude verdikt krajského soudu. Dostaly jsme příslib, že Rada Královéhradeckého kraje dne 15. července vydá usnesení, že v případě rozhodnutí krajského soudu ve prospěch žaloby doplatí náhrady všem zaměstnancům ZZS. Tímto usnesením se ruší hrozba promlčení. To nám potvrdil i právník Královéhradeckého kraje.
Členky krajské rady se shodly, že kromě zvolení nového člena za Vítězslavu Burešovou by rády rozšířily krajskou radu o další dva členy, takže doufáme, že se mezi delegáty najdou zájemci, kteří mají chuť s námi pracovat.
Zuzana NETOLICKÁ, předsedkyně krajské rady