Léto končí a začíná období voleb

Léto končí a začíná období voleb do zastupitelstev, části Senátu a také do orgánů našeho odborového svazu.

Že končí léto, je vidět všude okolo nás. Většina lidí je opálená, má v oku jiskru dálek, moří, rybníků, slunce, chalup, hub a prožité romantiky. V Praze je změna barvy obličejů obzvláště patrná a v dopravních prostředcích veřejné dopravy je relativní klid bez hádek.

Že se blíží volby, je také patrné, občané se stali viditelní, politici mají zájem o diskuse a setkání. Tento přístup stávajících a nových politiků se opakuje se stejnou pravidelností jako se střídají roční období a bouřkyv létě.

Je dobré před volbami hodnotit sliby, například nedávno hodnotil kroky vlády premiér  Bohuslav Sobotka. Nebyl to krátký výčet a vládě musím přiznat, že některé sliby dané odborům splnila a připravuje podmínky ke splnění dalších. Například jsou zachovány odpočty daně za členské příspěvky, které chtěla vláda premiéra Petra Nečase zrušit. Současná vláda zachovává i některé další daňové úlevy. Dále byly zrušeny tzv. regulační poplatky v nemocnicích a vláda našla na jejich krytí zdroje. Od roku 2015 dojde ke snížení DPH například u knih, léků a dětských plen. Upraví se indikační seznam pro lázeňskou péči a připravuje se plná valorizace penzí, je připraven materiál ke zvýšení minimální mzdy.

Odborům se daří prosazovat věci, které našim členům pomůžou. Odbory při jednáních na státní úrovni posílily, například je daleko větší respekt ze strany vlády vůči Radě hospodářské a sociální dohody, čili tripartitě.

Nelze ale vše malovat pouze optimisticky, před námi jsou jednání o zvýšení platů a mezd ve zdravotnictví a v sociálních službách, tady jsme na úrovni slibů a velké snahy vlády. Také některé připravované změny do zákoníku práce nemůžeme přijmout za potlesku, ale naopak se bouříme a budeme se bouřit.

Závěrem lze shrnout, že jsme si vládu pro odbory zvolili dobře. Ale pozor, to vůbec neznamená, že můžeme být v klidu. Naopak, ne vše je již hotové a jasné. Něco se podařilo, ale to zásadní – zvýšení platů a mezd pro zaměstnance ve zdravotnictví a v sociálních službách – je před námi.

Začátkem října můžeme ovlivnit kvalitu řízení měst a obcí. Jaké zastupitele si zvolíme, tak se nám bude v našich obcích a městech žít. Zhodnotit, jak zastupitelé plnili sliby, by nemělo být problémem, nakonec stačí se po obci projít. Dovolím si osobní poznámku: nedejme ale na to, že se právě teď rozezvučely vrtačky a po silnicích se prohánějí bagr. To někteří zastupitelé si opravy silnic nechávají na dobu před volbami, aby bylo jasné, jak se obcím věnují.

Současně s volbami do zastupitelstev některé z nás čekají volby do Senátu. Věřím, že ani zde voliči nezapomenou na to, jak senátorky a senátoři za jejich obvod v  Senátu pracovali. Náš bývalý a k odborům se hlásící předseda Senátu Milan Štěch se nám vždy věnoval a pomáhal nejen svému obvodu, ale i nám.

Po všech volbách na místní úrovni nás čekají volby do orgánů našeho odborového svazu. Zde jen přání: abychom se ve zdraví sešli na krajských konferencích a sjezdu, zvolili své zástupce do všech orgánů svazu a dobře připravili a schválili program svazu a jeho budoucí směrování.

Na závěr si popřejme šťastnou ruku při volbě všech představitelů, kteří pro nás budou pracovat.

Aktuality 22. 7. 2024 / 15:32

A jedem dál!

Před pěti lety jsme stáli na rozcestí, zda budou odbory dále v nemocnici působit. Celkem nás bylo 35 členů, bylo před volbami, výbor odstoupil a dále většina nechtěla kandidovat vzhledem k věku.

Aktuality 13. 6. 2024 / 12:43

V záludném návrhu vidím pokus o likvidaci odborů

Události posledních měsíců mě nutí hodně přemýšlet. Dá se věřit politikům? Předvolební sliby nic neznamenají? Podepsané dohody nic neznamenají?

Aktuality 19. 5. 2024 / 20:51

Změny ve zdravotnictví opět k horšímu – publikovali jsme

Poslední návrhy Ministerstva zdravotnictví jsou ve svém celku nepřijatelné a směřují k další komercializaci českého zdravotnictví.