Menší nemocnice už jsou zase v ohrožení. Spojme se na jejich obranu. Jde to!

V českém zdravotnictví jsme opakovaně zažili útoky na dostupnost zdravotní péče a návrhy na rušení nemocnic. Z úst mnoha politiků opět slýcháme, že je v České republice nadbytek lůžek, že máme dlouhou ošetřovací dobu, že je nutné při současné personální krizi otevřít možnosti útlumu lůžkové péče. To všechno, co se děje v mediálním prostoru a co někteří staví jako mantru, je ovšem jen ideologickým výkřikem bez jakýchkoliv souvislostí.

Příklady napříč republikou z posledních měsíců jsou alarmující.

Zlínský kraj jako řešení vidí sloučení svých nemocnic do jednoho celku. Na negativní dopady a nedořešené záležitosti nereaguje. Hejtman Jiří Čunek prohlásil, že on se rozhodl a tak to bude. Naštěstí pan hejtman není sám a o zásadních věcech rozhoduje zastupitelstvo, které si chce informace ověřit.

V Moravskoslezském kraji si nechali zpracovat analýzu na restrukturalizaci. Materiál schválilo zastupitelstvo a co na tom, že ho dostali až přímo na jednání. V rozporu s daty se doporučují postupy, které omezují péči v některých nemocnicích.

V Plzeňském kraji se ruší některá oddělení v krajských nemocnicích.

V Rokycanech mělo zrušené gynekologicko-porodní oddělení nahradit rehabilitační oddělení. Porodnice se zrušila, rehabilitace není a všichni se diví, že nemocnice se stále více ekonomicky propadá.

V Sušici se bojuje za zachování nemocnice. Služby převzal soukromý poskytovatel, který porušuje smlouvu v oblasti rozsahu péče – také zrušil některá oddělení. Město, jako majitel a pronajímatel, si s tím neví rady?

Všechny příklady mají jedno společné, a to tvrzení politiků: snížíme lůžka a zkvalitníme péči. Útlum lůžek zvládáme, není problém. Ale problém je! Kam půjdou pacienti? Jak dlouho budou čekat? Jak negativně se projeví prodloužená čekací doba na výkon, nebo jejich předčasné propuštění na jejich zdraví?

Za odbory znovu opakujeme, že omezování zdravotní péče a snižování počtu lůžek jsou kroky špatným směrem. Pokud někdo chce objektivní data, tak jsou k dispozici.

V České republice nemáme na počet obyvatel „přelůžkováno“.

Srovnávací data jsou k dispozici, níže jako soubor ke stažení najdete výbornou prezentaci Význam a perspektivy menších nemocnic v ČR a v Evropě. Prof. MUDr. Petr Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic v ní srovnává počet lůžek v naší zemi s lůžky v okolních evropských státech.

Na stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR najdete srovnání počtu hospitalizovaných pacientů a vývoj počtu lůžek.

Z demografických dat vidíte, jak naše společnost stárne. Lidé se dožívají vyššího věku, ale také za cenu více nemocí.

Proč politici nechtějí objektivní čísla? Proč nereagují na demografický vývoj a na zdravotní stav obyvatel a možnosti léčby?

Na to není jednoduchá odpověď. 

Někteří asi nevědí. A jiní vědí, proč data staví jinak. Tendence k další privatizaci, ekonomickým pronájmům a zvyšování spoluúčasti jsou trvalkou.

Co s tím?

Vždy se dá něco dělat. Musí se spojit aktivní a slušní lidé.

V Bílovecké nemocnici se spojili a restrukturalizace je zažehnána.

V Nemocnici v Orlové se také spojili a mají dílčí výsledky. Proces restrukturalizace se zastavil a kraj znovu vše posoudí.

Sušici podpořili i kolegové z jiných oblastí, například z Podřipské nemocnice. I to má svůj obrovský význam.

Připomínáme, že v Sušici je Petice za zachování nemocnice a proti rušení malých nemocnic. Pomoci malým nemocnicím můžete i Vy. Stačí petici podepsat http://peticenemocnicesusice.cz/ a pokud se nasbírá deset tisíc podpisů, tak ji musí projednat Senát.

Milé kolegyně a kolegové, aktivisté, nadšenci, všem vám děkujeme. Připomínáme, že v jednom okamžiku může být pacientem každý, a proto je na každém z nás, abychom naše nemocnice a dostupnost péče bránili. A ne že to nejde. Jde to! 

PS: A jde to i jinde. Rokycany mají uzavřenou kolektivní smlouvu a zrušenou stávkovou pohotovost. Františku, jsi výborný, díky.

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 27. 11. 2023 / 13:57

Pondělí 27. listopadu: Den protestů ČMKOS

V pondělí 27. listopadu se členové Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR v maximální možné míře zapojili do Dne protestů.

Aktuality 24. 11. 2023 / 22:11

Společně jsme silnější. I při protestu. Děkujeme za podporu!

Děkujeme za vaši podporu při jednáních i při protestu 27. listopadu, za zaslané informace, fotografie i videa. Některá z nich najdete i zde na webu pod ikonkou nahoře na této straně.

Aktuality 19. 11. 2023 / 19:09

Absurdní tři hodiny: MZ všem tarify nezvýší, tarify nezvýší…

Další jednání k odměňování ve zdravotnictví se konalo v pondělí 13. listopadu.

Načíst další
 
Napište nám