Britští záchranáři oceňují zvýšení platů vyjednané naším OS, my jejich úspěšnou stávku
Od mezinárodní konference odborářů ze zdravotnických záchranných služeb v Olomouci uběhly již dva roky, ale po celou tu dobu jsme s kolegy záchranáři z britského odborového svazu Unison udržovali mailovou komunikaci. Sdělovali jsme si navzájem poznatky z naší práce nejen na záchranné službě, ale především té odborové. Začátkem tohoto roku přišla radostná zpráva. Naši kolegové a přátelé z Unisonu zrušili svoji plánovanou cestu na Ukrajinu, kde je situace poměrně neklidná, a rozhodli se přijet do Brna, kde má jeden z nich své kořeny a dokonce i příbuzné.
Naše společné setkání jsme naplánovali na neděli 1. března. Po poledni jsme se sešli v Pivovarské restauraci v Brně. V příjemném prostředí historického secesního sálu jsme probrali situaci na záchrankách v obou zemích. I ve Velké Británii se potýkají s nárůstem počtu výjezdů, bohužel však počty výjezdových skupin zůstávají pořád stejné. Také agresivita některých pacientů vzrůstá, stejně jako v naší zemi. My jsme jim popsali situaci v ČR a zmínili i vyhrocenou atmosféru na pražské záchrance.
Samozřejmě nejzajímavější částí našeho setkání byla diskuze na téma zvyšování platů ve zdravotnictví. V Británii se podařilo prosadit navýšení o 1 %. Je to relativně malé číslo, ale je to dáno i tím, že Unison sdružuje odboráře různých profesí, především z oboru služeb, a toto navýšení se týkalo nejen zdravotníků.
Ale cesta k tomuto procentu nebyla ve Spojeném království snadná. Vládnoucí konzervativní strana nechtěla na žádné navyšování platů přistoupit. Veškerá vyjednávání selhala a došlo na krajní řešení. Odborový svaz Unison vyhlásil stávku. Ta probíhala dvakrát po čtyřech hodinách a naplánována byla celodenní stávka. Na tu však již nedošlo, protože vláda přistoupila na požadavek odborů.
Čtyřhodinových stávek se samozřejmě zúčastnila i záchranná služba EMS West Middlans. Z centrály přišel příkaz nepřebírat žádné výzvy, a přestože dispečink částečně v provozu zůstal, nebyly výzvy dále předávány výjezdovým skupinám, tudíž celé čtyři hodiny nevyjela žádná sanitka na výjezd.
Na dobu plánované celodenní stávky vláda plánovala povolání armády na zvládání poskytování akutní péče. Naštěstí se konzervativní vláda zřejmě zalekla jednotnosti odborů a nebylo třeba uchylovat se k dalším radikálním krokům.
Britští kolegové zase velmi obdivovali naše úsilí, které přineslo 5% navýšení platů pro zdravotníky, které se podařilo prosadit i v některých akciových a soukromých společnostech. Poklonu složili vedení našeho odborového svazu v čele s předsedkyní Dagmar Žitníkovou. S nadsázkou zmínili, že si ji na další vyjednávání s vládou přizvou.
Toto setkání potvrdilo, jak je důležité vzájemné předávání informací a spolupráce na mezinárodním poli. Již několikrát se ukázalo, že co bylo aplikováno v jedné zemi, brzy se pokusili politici prosadit i jinde. Na britském případu je vidět, že snaha evropských struktur omezit právo na stávku je naprosto nepřípustná. Stávka je i v moderních vyspělých kulturách často posledním způsobem, jak upozornit na bezpráví.
Mezinárodní spolupráce tak pokračuje i touto neformální cestou. Po návratu domů ještě britští kolegové elektronickou poštou poděkovali za milé setkání, za výměnu informací z resortů a, stejně jako my, se těší na další setkání, které by mohlo proběhnout například u příležitosti konference EMS pořádané příští rok někde ve Spojeném království.
Foto autor