Možnosti úhrady jízdného do práce

Potřebovala bych vědět, zda může zaměstnavatel hradit zaměstnanci jízdné do práce. Pokud to jde, za jakých podmínek, jak to uvést do kolektivní smlouvy? M. J., Horažďovice

Zaměstnavatel samozřejmě může dobrovolně hradit zaměstnanci i jízdné do práce, ale jedná se o záležitost, kterou právní úprava nestanoví jako povinnost zaměstnavateli (viz mimo jiné i § 274 odst. 1 zákoníku práce, který stanoví, že cesta do zaměstnání není v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů), tudíž případné hrazení jízdného by bylo pouze dobrou vůlí zaměstnavatele.

V takovém případě lze závazek zaměstnavatele vtělit například i do kolektivní smlouvy, kde je třeba blíže konkretizovat závazek, že zaměstnavatel bude poskytovat zaměstnancům náhradu prokázaných jízdních výdajů (eventuálně například 50 % nákladů), které musel zaměstnanec s místem trvalého bydliště mimo obec místa výkonu práce vynaložit za cestu z místa bydliště do místa výkonu práce a zpět, a to za účelem dostavení se k nástupu do směny řádně a včas.

Kompenzovat lze zaměstnanci náhradu za použití prostředků hromadné dopravy, případně i náhradu za použití vlastního silničního motorového vozidla zaměstnance. Záleží tedy na tom, co vše se podaří se zaměstnavatelem vyjednat v rámci kolektivního vyjednávání.

Podobné články

Aktuality 3. 3. 2025 / 15:38

Nárok na volno při úmrtí tchána

Chtěli bychom se zeptat, zda náš člen má nárok na volno při úmrtí tchána? L. K., Brno

Aktuality 28. 2. 2025 / 20:05

Zařazení po změně podmínek pro zápočet doby péče o dítě

Může být zaměstnankyně zařazena do vyššího platového stupně, když se změnily podmínky pro zápočet doby, kdy byla doma s dítětem?

Aktuality 10. 11. 2024 / 20:40

Doplňující informace k zápisu do spolkového rejstříku

V souvislosti s povinností odborových organizací zapsat zákonem požadované údaje do spolkového rejstříku se na odborový svaz obracejí odborové organizace se svými dotazy.

Načíst další
 
Napište nám