Na rušné táborské třídě 9. května vyrostl petiční stan Krizového štábu 9 proti kolapsu zdravotnictví v pátek 20. září. Sbíraly se zde podpisy pod Petici proti zhoršování dostupnosti a kvality zdravotní péče. Odpoledne následovalo setkání se zaměstnanci Nemocnice Tábor. Ta je akciovou společností, trápí ji nízké úhrady od zdravotních pojišťoven, nedostatek personálu a přetěžování toho stávajícího. Diskuse se zúčastnil také předseda představenstva a ředitel nemocnice Ing. Ivo Houška, MBA.
„Na našem oddělení máme dvě sestry v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Abychom to dokázali zvládnout, museli jsme přesvědčit a stáhnout z důchodu dvě bývalé sestry. Oddělení je sice papírově naplněné na minimální počet sester, ale tyhle tabulky byly sestavovány už před lety. Mezitím rapidně narostl počet pacientů a množství práce, takže to neodpovídá reálným potřebám oddělení,“ vysvětlila zdravotní sestra a předsedkyně místní odborové organizace Martina Netrvalová.
Podobná je situace také s lékaři. Personální krize má ale i další negativní dopady na kvalitu péče. Upozornila na to lékařka Markéta Foltynová z neurologického oddělení nemocnice: „Starší a zkušení lékaři postupně odcházejí a nahrazují je mladí, kteří jsou často ale úplně bez zkušeností. Vyměňujeme je kus za kus, ale ty zkušenosti tam nejsou. Mezi nimi zeje obrovská propast. Totéž se týká i sester, ty zkušené a roky zapracované odcházejí. A nahrazují je mladé krátce po škole, pokud je vůbec seženeme. Třeba v mém oboru neurologie vůbec nevím, kde v okrese najít náhradu za doktora, který by odešel.„
Podle lékařky by měly nemocnice mít co nabídnout medikům a budoucím sestrám, a to včetně dostatečného finančního ohodnocení, aby se zvýšila atraktivita práce ve zdravotnictví. „Minimálně na personální úrovni už zdravotnictví totiž rozhodně kolabuje,“ varovala Markéta Foltynová a připojila také svůj podpis pod petici.
Foto Jana Hnyková a Ewing PR