Na jednání Žitníkové s Nečasem slíbil Drábek od 1. 1. 2013 zvýšení platů v sociálních službách!

Ve čtvrtek 17. května 2012 jednala předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková s premiérem Petrem Nečasem, ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem, ministrem financí Miroslavem Kalouskem a zástupcem Asociace krajů Miloslavem Čermákem o zvýšení platů zaměstnancům v sociálních službách.

Toto zvýšení prosazuje odborový svaz vytrvale a dlouhodobě za využití všech dostupných prostředků počínaje mnohokrát opakovaným jednáním na všech úrovních a peticemi konče. Přes to všechno se zatím podařilo docílit jen k ničemu nezavazujících souhlasných slov politiků a odkazů na to, že se to někdy v budoucnu bude muset řešit, ale nyní na to prostředky nejsou…

Dnešní jednání se tomuto obvyklému scénáři nečekaně vymykalo: mělo neobyčejně konstruktivní průběh a na základě mnoha předcházejících jednání a doplněných analýz je ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek podle svých slov připraven navrhnout úpravu platových tarifů pro pracovníky v sociálních službách, sociální pracovníky a dále zaměstnance, kteří mají nejnižší příjmy!

O konkrétní změně tarifních tabulek bude vedení OS s ministrem Jaromírem Drábkem jednat. Přítomní se shodli, že jednání se uskuteční v následujících dvou měsících, aby se nové nařízení vlády k úpravě tarifů mohlo dát do připomínkového řízení na podzim a aby se nová úprava realizovala od 1. ledna 2013!

S návrhem na zvýšení platů souhlasil i přítomný ministr financí Miroslav Kalousek.

Premiér Petr Nečas opět deklaroval, že si váží práce zaměstnanců v sociálních službách, a současně vyjádřil zvýšení platových tarifů pro pracovníky v sociálních službách, sociální pracovníky a ostatní „nízkopříjmové“ zaměstnance svoji podporu.

Za lepší finanční ohodnocení pracovníků s nízkými platy se staví i kraje, které ovšem požadují na zvýšené platy zaměstnanců finance.

V druhé části jednání předsedkyně Dagmar Žitníková otevřela neméně závažnou otázku, a to stanovisko MPSV, v němž se ministerstvo vyjadřuje k dotazu, zda je možné odměňovat zaměstnance sociálních služeb, které fungují ve formě příspěvkových organizací, mzdou. Ministerstvo takovéto řešení považuje za možné. Předsedkyně Žitníková upozornila, že pro odborový svaz je nepřijatelné, aby nyní vláda po mnoha letech jednání konečně platy v sociálních službách zvýšila a krátce poté aby případně umožnila zrušení platů v sociálních službách. Premiér byl problémem velmi překvapen. Ministr Jaromír Drábek sdělil, že je o problematice informován a že společně s odbory bude hledat cestu, jak dál odměňovat zaměstnance příspěvkových organizací platem.

Separátně se předsedkyně Žitníková s ministrem práce a sociálních věcí Drábkem dohodla na jednání o problematice úhrad podávání léků v sociálních službách.

Výsledek dnešního jednání považuje odborový svaz za velký úspěch, ale slavit ho bude až tehdy, až bude v ruce držet upravené a schválené nařízení vlády.