O úhradové vyhlášce a zvýšení platů a mezd s krizovým štábem, Němečkem i pojišťovnami

Krizový štáb odborů, zaměstnavatelů a pacientů se 2. prosince sešel, aby projednal návrh úhradové vyhlášky na rok 2015. Členové krizového štábu shodně konstatovali, že je nutné, aby úhradová vyhláška garantovala všem nemocnicím úhrady zvýšené minimálně o 3 %. Pro následnou péči je potřeba zvlášť koncipovat úhradu poplatků a úhrady zvýšit o 5 %. Jen takto koncipovaná vyhláška umožní naplnění vládního slibu zvýšit tarifní platy/mzdy zaměstnancům nemocnic a udržet kvalitu a rozsah poskytované zdravotní péče.

Jednání krizového štábu se zúčastnil náměstek ministra Tom Philipp a následně se účastníci přesunuli na Ministerstvo zdravotnictví, aby jednali o podobě úhradové vyhlášky s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem.

Další kolo jednání za účasti ministra bylo vstřícné, ministr potvrdil, že jeho zájmem a zájem resortu je personální a ekonomická stabilizace zdravotnictví, zvláště nemocnic. Ministerstvo si převzalo návrh Asociace českých a moravských nemocnic k úhradové vyhlášce. Ministr potvrdil, že formulace AČMN k akutní péči bude ve vyhlášce zakotvena. Rozpor zůstal u následné péče. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že zvýšení úhrad o 9 % pokryje jak výpadek poplatků, tak zvýšení platů a mezd. AČMN tvrdí, že nikoliv.

V odpoledních hodinách se účastníci jednání sešli znovu, a to se zástupci zdravotních pojišťoven. Jednání bylo zejména k následné péči a jejím úhradám. Jednání skončilo nedohodou, kdy zdravotní pojišťovny a Ministerstvo zdravotnictví potvrdily, že zůstávají u návrhu zvýšení úhrad v dlouhodobé péči o 9 %. AČMN a odbory požadují zvýšení.

Všech jednání se zúčastnily předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková a místopředsedkyně OS Ivana Břeňková. Předsedkyně Žitníková navrhla, ať zdravotní pojišťovny předloží propočty.

Podobné články

Aktuality 27. 11. 2023 / 13:57

Pondělí 27. listopadu: Den protestů ČMKOS

V pondělí 27. listopadu se členové Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR v maximální možné míře zapojili do Dne protestů.

Aktuality 24. 11. 2023 / 22:11

Společně jsme silnější. I při protestu. Děkujeme za podporu!

Děkujeme za vaši podporu při jednáních i při protestu 27. listopadu, za zaslané informace, fotografie i videa. Některá z nich najdete i zde na webu pod ikonkou nahoře na této straně.

Aktuality 19. 11. 2023 / 19:09

Absurdní tři hodiny: MZ všem tarify nezvýší, tarify nezvýší…

Další jednání k odměňování ve zdravotnictví se konalo v pondělí 13. listopadu.

Načíst další
 
Napište nám