Oborová organizace a daňové přiznání

Je základní odborová organizace povinna podat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob? V. K. Brno

Odborové organizace jsou veřejně prospěšným poplatníkem s ohledem na skutečnost, že nejsou uvedeny v okruhu právnických osob, které veřejně prospěšným poplatníkem nejsou, viz § 17a odst. 2 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů v platném znění.

1. Odborová organizace nemusí podávat daňové přiznání z příjmů právnických osob v případě, že má pouze příjmy z členských příspěvků a příjmy z úroků z běžných účtů.

Členské příspěvky jsou od daně z příjmů osvobozeny dle § 19 odst. 1 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění.

Úroky z běžných účtů nejsou předmětem daně z příjmů v souladu s ustanovením § 18 odst. 4 písm. c) výše uvedeného zákona.

2. Daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob by odborová organizace podávala v případě, že má příjmy z úroků z termínovaných vkladů, příjmy z prodeje majetku, příjmy z pronájmu majetku a případně příjem z reklamy nebo příjem z pořádání plesu a tak podobně.

Podobné články

Aktuality 16. 5. 2024 / 18:22

Odpočet hodnoty daru od základu daně

Slyšel jsem, že došlo ke změnám v daních. Jsem zvyklý, že každý rok daruji menší peněžní dar...

Aktuality 16. 5. 2024 / 17:14

Výstupní prohlídka – co to je a kdy se provádí

V praxi jsme se setkali s pojmem výstupní prohlídka. Co to vlastně je a kdy se používá?

Aktuality 11. 3. 2024 / 10:09

Vyplňování dovolenky u DPP

Víme, že máme nově v rámci DPP po splnění podmínek nárok na dovolenou. Zaměstnavatel po nás ale chce vyplňovat tzv. dovolenku jako u pracovního poměru.

Načíst další
 
Napište nám