Odboráři kvůli platům jednali s ministry Stanjurou a Jurečkou

Ve středu 2. února 2022 se zástupci odborových svazů zastupujících zaměstnance veřejných služeb a veřejné správy sešli na jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou kvůli zmrazení platů části zaměstnanců ve veřejných službách a veřejné správě.

Delegaci odborářů vedl předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář. Dále byli přítomni předseda Odborového svazu hasičů Jiří Jílek, za Unii OS profesionálních zpěváků ČR předseda Jiří Dokoupil, za Českomoravský odborový svaz pracovníků školství předseda František Dobšík a za náš odborový svaz místopředsedkyně Jana Hnyková. ČMKOS reprezentoval místopředseda Vít Samek s vedoucím oddělení makroekonomických analýz a prognóz Martinem Fassmannem.

Všichni zástupci odborových svazů popsali, jaká je situace v jejich svazech, i kterých zaměstnanců se zmrazení platů dotklo. Požadovali jsme na ministru financí, aby rozhodnutí vlády bylo změněno a ve státním rozpočtu se našly finanční prostředky na navýšení platů zaměstnanců v obou sférách. Připomínám, že již druhý rok nebyly zvýšeny tarifní platy. Zvyšující se ceny energií, potravin a dalších základních životních potřeb vedou lidi do chudoby a obzvlášť ty, co jsou nejhůře odměňováni.

Za náš odborový svaz jsem poukazovala na zaměstnance, kteří patří k těm nejhůře odměňovaným, a to jak v sektoru zdravotnictví, tak i v sociálních službách. Zaměstnanci, uvedení v příloze č. 1 nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách, pracují ve stravovacích provozech, v prádelnách na úseku úklidu, ale patří sem i THP zaměstnanci, vyřizující veškerou administrativní činnost.

V našem odborovém svazu se to týká i státních zaměstnanců, kteří pracují na krajských hygienických stanicích, na něž se v posledních měsících v souvislosti s pandemií COVID-19 navalila vedle běžné práce nesmírná zátěž. Přes to jim byly také zmrazeny platy.

Přece není normální, aby člověk, který řádně pracuje, se dostal pod úroveň minimální mzdy a chodil si pro dávky na úřad práce. Bohužel musím zkonstatovat, že i když ministr Stanjura uznává roli odborů ve společnosti, nevidí žádný prostor k navýšení platů zaměstnancům ve veřejném a státním sektoru v připravovaném státním rozpočtu. Opakovaně zazněla slova obou ministrů, že se musí snížit schodek státního rozpočtu a je třeba zajistit nutné úspory ve státním rozpočtu. Oba ministři si jsou vědomi, že sice došlo k nespravedlivému navýšení, ale prý měli na svá rozhodnutí málo času.

Na otázku zmrazení plateb za státní zaměstnance, kterou rozvířil článek ze Zdravotnického deníku ,,Vláda zřejmě škrtne navýšení plateb za státní pojištěnce, zdravotnictví přijde o miliardy“ od šéfredaktora Tomáše Cikrta mi ministr Stanjura neodpověděl.

Vše k úsporám ve státním rozpočtu se snad dovíme na jednání pléna tripartity, která se bude konat ve středu 9. února 2022. Na našem odborovém svazu jsme přesvědčeni, že kdyby vláda zrušila navýšení plateb za státní pojištěnce od 1. 1. 2022, uvede zdravotní pojišťovny do dluhů a destabilizuje celé naše zdravotnictví.

Martin Fassmann při svém vystoupení v závěru zhodnotil vývoj ekonomiky v České republice. Podle jeho názoru vysoká inflace přinese do státního rozpočtu cca 60 miliard korun a z toho vyplývá, že je tu prostor k dalšímu jednání o navýšení platů ve veřejné sféře. Věřím, že se najde potřebná vůle a společným tlakem odborářů dojde v průběhu roku k přehodnocení nešťastného rozhodnutí, kterým se zmrazily platy ve veřejné sféře. A že zvítězí spravedlnost.

Foto autorka

Podobné články

Aktuality 27. 11. 2023 / 13:57

Pondělí 27. listopadu: Den protestů ČMKOS

V pondělí 27. listopadu se členové Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR v maximální možné míře zapojili do Dne protestů.

Aktuality 24. 11. 2023 / 22:11

Společně jsme silnější. I při protestu. Děkujeme za podporu!

Děkujeme za vaši podporu při jednáních i při protestu 27. listopadu, za zaslané informace, fotografie i videa. Některá z nich najdete i zde na webu pod ikonkou nahoře na této straně.

Aktuality 19. 11. 2023 / 19:09

Absurdní tři hodiny: MZ všem tarify nezvýší, tarify nezvýší…

Další jednání k odměňování ve zdravotnictví se konalo v pondělí 13. listopadu.

Načíst další
 
Napište nám