Odboráři opustili kvůli přístupu vlády jednání tripartity

V pátek 23. března v Praze jednala mimořádná tripartita. Odbory kvůli přístupu vlády k projednávání mimořádně závažných otázek souvisejících s rozpočtem a chystanými vládními reformami jednání tripartity opustily.

Vedly je k tomu tři hlavní důvody:

– Vláda odborům slíbila, že se sejdou na mimořádném jednání tripartity k jejím návrhům na změnu letošního rozpočtu. Materiál předložený k projednání však byl informací Ministerstva financí a není na něm shoda ve vládě. Tripartitě bylo předloženo něco, co není validní informací – mimořádná tripartita měla být k materiálu vlády!

– Materiál Ministerstva financí opět navrhuje vesměs jen škrty a další opatření, která povedou ke zvýšení životních nákladů. Zvýšení daně z přidané hodnoty v reálu znamená jen další zdražení a ve svém důsledku další snížení ekonomického potenciálu země. Zvyšování cen v kontextu reálného snížení platů a mezd žene lidi do chudoby stejně jako zastavení valorizace důchodů a zrušení dalších sociálních dávek. V návrhu je zakomponováno propuštění téměř 24 00 pracovníků veřejného sektoru. Úsporná opatření se promítnou do školství, a to plánovaným zrušením 17 000 pracovních míst učitelů. Vláda ohrožuje nejen zaměstnance, ale všechny občany. Snížení financí pro vnitro představuje zrušení 3,5 tisíce pracovních míst policistů. Současná vláda vůbec neřeší prorůstová opatření, snižuje finance na vědu, výzkum, vzdělávání, neřeší příjem financí z evropských strukturálních fondů a nemá žádnou strategii prorůstových opatření.

– Vláda zástupce odborů na tripartitním jednání nepřesvědčila o tom, že chce seriózně jednat a že by byla ochotná svůj dosavadní postoj přehodnotit.

Odbory se proto rozhodly, že nebudou dělat vládě stafáž. Z vládních strany stále slyší, že všechno s nimi bylo projednáno. Nic nebylo s odbory projednáno! Vláda odborům vše jen direktivně sděluje. To, co předvádí, není sociální dialog, ale sociální monolog.
Stanovisko ČMKOS k materiálu, který odborům předložil ministr Kalousek, je přílohou této zprávy.

Po odchodu z jednání uspořádaly odbory mimořádný brífink, celý jeho záznam lze vidět na webu ČMKOS: video-brifink-cmkos-predcasny-odchod-z-jednani-tripartity

K odchodu z tripartity se váže legitimní dotaz, co bude dál. V pátek odpoledne se sešli zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů, Asociace samostatných odborů, Koalice dopravních odborových svazů a občanských iniciativ. Z jednání vyplynul společný závěr, který je jednoznačný: Všichni zúčastnění se shodli na tom, že současná vláda je vzhledem k probíhajícím politickým a korupčním skandálům nedůvěryhodná, že činí kroky, které poškozují většinu občanů a nevedou zemi k prosperitě a blahobytu.
Tisková zpráva z jednání je přílohou této zprávy.

Výsledkem jednání je, že ČMKOS, ASO, Kolice dopravních odborových svazů a 21 občanských sdružení organizuje širokou kampaň pod názvem STOP VLÁDĚ.

Společná velká demonstrace odborů a občanských iniciativ se uskuteční 21. dubna 2012 na Václavském náměstí v Praze.

Akcí bude mnoho, stejně jako práce. Situace se hrotí a odborům není lhostejné, co bude zítra. Není pravda, že odbory nemají co nabídnout a že neznají východiska. Odbory spolu se zaměstnavateli nabídly už předcházející Fišerově vládě 36 námětů na řešení krize a na prorůstová opatření. Vláda premiéra Fišera některé přejala. Vláda premiéra Nečase je smetla ze stolu.

Odbory nechtějí nic nelegitimního a nic mimořádného. Nechtějí, aby se tady podvádělo, kradlo a nedodržovaly zákony. Chtějí, aby slušní lidé slušně žili. K prosperitě se nedá proškrtat!

Podobné články

Aktuality 11. 6. 2024 / 13:46

Odboráři jednali s ministrem Jurečkou o zvýšení platových tarifů

Zástupci odborářů z veřejných služeb a veřejné správy spolu s předsedou a místopředsedou ČMKOS jednali s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou o zvýšení plarových tarifů. Žádost o jednání se zástupci koalice byla opakovaně zaslána premiérovi, ale ten mlčí.

Aktuality 11. 6. 2024 / 12:55

Jak vypadá jednání o sjednocení odměňování ve zdravotnictví?

Projednávání plnění dohody z 8. prosince se zadrhlo na bodě ke sloučení odměňování zdravotníků a další vývoj nastal opět až po tiskové konferenci, která se konala v pondělí 20. května v Praze.

Aktuality 9. 6. 2024 / 9:37

Kontrola BOZP – kategorizace

Milé kolegyně a milí kolegové, hurá do dalšího bodu kontrol na stavem BOZP, a to jsou kategorizace.

Načíst další
 
Napište nám