Odboráři v Orlové zorganizovali demonstraci za záchranu zdejší nemocnice

Ve středu 27. června se v Orlové konala demonstrace za záchranu nemocnice. Akci svolaly odborové organizace, které v nemocnici působí. Demonstrace se zúčastnilo poměrně velké množství lidí, přestože počasí akci nepřálo.

Jednotliví vystupující sdělili své obavy ze změny spektra poskytované zdravotní péče a ptali se, kdo je bude ošetřovat a kde, když se nemocnice změní na léčebnu dlouhodobě nemocných.

Akce se zúčastnil také náměstek hejtmana Martin Gebauer, který vešel opravdu do kotle. Jeho sdělení, že chtějí v Orlové zachovat alespoň následnou péči, bylo přerušováno pískotem a odmítáním. Pozitivní bylo, že závěrem svého vystoupení sdělil, že o restrukturalizaci se bude dál jednat.

Na jeho vystoupení navázala předsedkyně OS Dagmar Žitníková, která připomněla, že rozhodování o tom, kde bude jaká péče, jsou politická. Záleží na tom, co je pro politiky prioritou. Pro odbory jsou prioritou lidé a je jedno zda jako pacienti nebo zaměstnanci.

Odbory jsou proti omezování dostupnosti zdravotní péče a požadují, aby byla naplňována ústavní práva občanů, mezi které patří také právo na zdravotní péči.

Za odborovou organizaci vystoupila s perfektním projevem předsedkyně odborové organizace Denisa Stolarczyková, která se vrátila do historie. Připomněla situaci v regionu a emotivně se ptala, co přijde na řadu po nemocnici. „Zpackanou privatizací jsme přišli o byty. Dnes nám berete nemocnici. Zítra zrušíte hasiče a pak městský úřad. Kam až lze zajít?“

Na její vystoupení reagovaly stovky přítomných bouřlivým potleskem a závěrečným skandováním „nemocnici nedáme“.  

Foto autorka

Podobné články

Aktuality 25. 4. 2025 / 7:18

Pražská KR jednala s náměstkyní primátora Alexandrou Udženijou

Na žádost pražské krajské rady se v pondělí 14. dubna na magistrátu sešli její členové s náměstkyní primátora hl. m. Prahy Ing. Alexandrou Udženijou (ODS).

Aktuality 24. 4. 2025 / 19:05

Březen 2025

Ve středu 12. března se konalo společné jednání sekce nelékařských zdravotnických pracovníků a sekce nemocnic za účasti hlavní sestry ČR Mgr. Alice Strnadové a Lenky Dragounové z Ministerstva zdravotnictví.

Aktuality 24. 4. 2025 / 18:06

Odboráři z deseti zemí jednali v Bratislavě

Setkání zástupců odborových svazů regionu střední Evropy a západního Balkánu sdružených v Evropské federaci odborových svazů veřejných služeb (EPSU) se konalo ve dnech 19. a 20. března 2025 v Bratislavě.

Načíst další
 
Napište nám