Odbory nesouhlasí s omezením FKSP a chtějí jednat o platech

Hodnocením aktuální platové situace a návrhů, které právě obdrželi v rámci připomínkového řízení k úpravám 57 zákonů a jejichž prostřednictvím chce vláda konsolidovat veřejné finance, se ve středu 24. května zabývali předsedové odborových svazů, které zastupují zaměstnance ve veřejných službách a správě.

Vyjádřili vážné znepokojení nad způsobem projednání, kdy termín pro zpracování připomínek vláda stanovila na 5 dnů, i nad obsahem balíčku. Přitom vlastní materiál má 108 stran změn v jednotlivých zákonech, důvodová zpráva 242 stran a RIA (hodnocení dopadů regulace) dalších 30.

Odbory zásadně nesouhlasí jak se zrušením daňového zvýhodnění benefitů, tak se snížením objemu finančních prostředků do FKSP ze současných dvou procent na jedno procento, kdy ještě navíc polovina z této částky má být účelově vyčleněná na podporu soukromých penzijních fondů (stanovisko odborových svazů najdete níže jako soubor ke stažení).

Odboráři z veřejných služeb zásadně nesouhlasí ani se snížením objemu finančních prostředků na platy o 2 %. Součet loňské a letošní inflace se pohybuje na úrovni 30 % a většina zaměstnanců z veřejných služeb (vyjma části zdravotnictví) navzdory vládním proklamacím neobdržela letos žádné zvýšení platů.

Odbory proto znovu žádají o jednání premiéra Petra Fialu (viz níže jako soubor ke stažení).

Závěrem odboráři podpořili vyhlášení stávkové pohotovosti ČMKOS.

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 2. 6. 2023 / 9:53

OS je pobouřený návrhem na snížení platů a zrušení valorizace plateb za státní pojištěnce

Odborový svaz je pobouřený návrhem na snížení platových tarifů zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy o 5 % a návrhem, aby v roce 2024 nebyla valorizována platba zdravotního pojištění za státní pojištěnce.

Aktuality 31. 5. 2023 / 10:30

Sněm ČMKOS rozhodl o vzniku stávkových výborů

Protože vláda nereagovala na výzvy odborů k vedení řádného sociálního dialogu, rozhodl Sněm ČMKOS o tom, že stávková pohotovost ČMKOS přejde do dalšího stádia.

Aktuality 31. 5. 2023 / 10:16

ČMKOS vypracovala spravedlivější návrh úsporných opatření

ČMKOS posoudila vládní návrhy úsporných opatření, zdůraznila, že k prosperitě se nelze proškrtat, a předložila vlastní spravedlivější návrh úsporných opatření.

Načíst další
 
Napište nám