OS veřejných služeb a správy jednaly o navržených úsporách

Ve středu 7. června se sešli předsedové a další představitelé odborových svazů, které sdružují zaměstnance ve veřejných službách a správě, na společném jednání k vyhodnocení aktuální situace. Jednání se zúčastnil také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR na jednání zastupovaly předsedkyně Dagmar Žitníková a místopředsedkyně Jana Hnyková.

Přítomní se shodli, že jako zástupci zaměstnanců a zaměstnankyň ve veřejné a státní správě, školství, zdravotnictví, bezpečnostních sborech, kultuře, ochraně památek, přírody i krajiny, tedy zaměstnanců ve veřejném sektoru, prohlašují, že nedopustí, aby bezhlavé a nepromyšlené škrty ohrozily nejen situaci těchto zaměstnanců a zaměstnankyň, ale i dostupnost a úroveň veřejné správy a služeb pro všechny obyvatele České republiky. Ze strany vlády došlo k bezprecedentnímu porušení zákoníku práce, odborové svazy jsou ve stávkové pohotovosti a jsou připraveny využít proti realizaci vládních návrhů všechny možné prostředky.

Na jednání bylo přijato společné prohlášení, které najdete níže jako soubor ke stažení.

Po jednání se uskutečnila tisková konference, kde zástupci zaměstnanců sdělili své výhrady jak ke konsolidačnímu balíčku, tak k návrhu státního rozpočtu na rok 2024 a také ke způsobu jednání vlády. Na tiskové konferenci bylo mimo jiné konstatováno, že vláda porušuje nejen principy sociálního dialogu, ale také zákoník práce ve vztahu ke státním zaměstnancům a dalším zaměstnancům veřejných služeb, kteří jsou odměňováni platem.

Záznam z tiskové konference je možné shlédnout na: https://youtube.com/live/0mAnKxDjHyQ?feature=share

Závěrem odboráři znovu vyzvali vládu, aby vedla sociální dialog, a sdělili, že pokud se tak nestane, tak využijí všechny možnosti, které dává právní řád, aby bránili členy odborů a další zaměstnance před negativními vládními opatřeními.

Foto Jana Hnyková a ČMKOS

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 29. 9. 2023 / 20:03

Odboráři z celého světa se sešli v červnu v Ženevě

Ve dnech 29. a 30. června 2023 v Ženevě jednal výkonný výbor celosvětové odborové Internacionály veřejných služeb (PSI). Pro účastníky, kteří se nemohli být přítomni, bylo zajištěno on-line připojení.

Aktuality 26. 9. 2023 / 14:14

Všechno má souvislosti a důsledky

Před pár lety jsem si na jedné konferenci vyslechla názor renomované psycholožky, že normální je chaos.

Aktuality 25. 9. 2023 / 14:26

Šekem mzdu ani plat nenahradíš!

Jeden zaměstnavatel se rozhodl, že nebude mzdu v hotovosti vyplácet. A když nemá zaměstnanec účet, nebo mu ho nechce sdělit, tak mu dá šek.

Načíst další
 
Napište nám