Pevně věřím, že covidovou dobu všichni zvládneme

Máme tu druhý měsíc roku 2021. Jak všichni víte, je stále vyhlášen nouzový stav a platí mimořádná opatření. Ještě něčím je toto období charakterizováno, bojem o očkovací látku, různými očkovacími schématy, rezervačním systémem a megalomanskými plány, jak zvládnout naočkovat masu obyvatel. Ale pozor, musíte být pouze chodící. To jen na úvod, abychom si uvědomili, v jaké době žijeme.

Z historického hlediska lidstvo poznalo různé doby jako například doba kamenná, bronzová a jiné. Lidstvo zažilo i různé revoluce a války a vždy si dokázalo najít cestu k životu a úspěšně zvládnout všechny nástrahy, které nás ohrožovaly. Každá doba přinesla smutek, neštěstí, ale i nové poznatky, úspěchy, objevy.

Tak proč by to teď mělo být jiné? Už je to přes rok, co jsme uslyšeli nové slovo COVID-19. Zprvu jsme byli všichni jako malé děti, které se učí poznávat novou hračku. Chtěli jsme ji ovládnout a pochopit její existenci, některé z nás to stálo dokonce život. Bohužel naše hračka se stále vyvíjí a mění. Každá země bojuje podle svých možností, ale mají jedno společné. Touží po ovládnutí nemoci a návratu k normálnímu životu. Určitě chceme opět cestovat, navštěvovat restaurace, divadla a potkávat se. Člověk je tvor společenský a toto vězení se už nikomu nelíbí, a proto lidé začínají hledat únikové východy.

Pro nás zdravotníky to ale znamená více práce a komplikace v nemocnicích. Nemocnice nejsou nafukovací a personál není nekonečný. Bohužel nikdo z nás prozatím nevidí vytoužený konec epidemie.

Celý svět doufal, že očkování změní naši situaci. Je ale očkování naše spása nebo zkáza? Tedy otázka zní, koho očkovat, když očkovací vakcíny chybí. Proč tedy není zajištěn dostatek očkovacích vakcín? Musíme se dozvídat, kdo se nechal naočkovat a předběhl tzv. očkovací systém.

Svět je ve válce, ale nepřítel je neviditelný a my potřebujeme bojovníky – nás zdravotníky. Nechápu jedince, kteří mají strach o svůj život a obešli systém a nechali se přednostně naočkovat. Někteří byli chyceni při činu, ale vakcínu už do společnosti nevrátí. Zato budou žít a připraveni na válku. Tak uvidíme, jak budou bojovat, nebo se snad budou chtít schovávat.

Kdo je z nás připraven umřít? Není pravda, že každý se bojí smrti, neboť nikdo neví, zda není naopak pro člověka nejvyšším požehnáním. Opravdová moudrost je v poznání vlastní nevědomosti. Nežijeme, abychom jedli, ale jíme, abychom žili. Kdo chce hýbat světem, ať nejprve hýbe sám sebou.

A co říci na závěr. Pevně věřím, že covidovou dobu všichni zvládneme a pomalu začneme žít tak jako před tím. Budeme mít dostatek očkovací látky, která bude účinná. A je asi jedno, zda látka bude z východu nebo ze západu, jestli ji vyvinuli bílí, černí nebo žlutí vědci. Vyprázdní se nemocnice a veškerý personál si odpočine na pěkné dovolené.

 Mgr. Pavlína Šalandová – vizitka

Pracuji jako radiologická asistentka na oddělení zobrazovacích metod v Nemocnici Jihlava. Vystudovala jsem Jihočeskou univerzitu obor Krizový management. V naší odborové organizaci pracuji devět let jako místopředsedkyně, druhé volební období jsem členkou zdravotní rady Krajského úřadu Kraje Vysočina. Ve volném čase ráda cestuji, plavu a lyžuji.

Podobné články

Aktuality 26. 9. 2023 / 14:14

Všechno má souvislosti a důsledky

Před pár lety jsem si na jedné konferenci vyslechla názor renomované psycholožky, že normální je chaos.

Aktuality 17. 7. 2023 / 21:58

Setkávání je důležité. Vždyť proč vymýšlet, co už kolegové vyzkoušeli

Neformální setkání členů odborového svazu přineslo výměnu zkušeností v odborové práci, zpětnou vazbu názorové rozmanitosti, vzájemné vyslechnutí si, co nás, zaměstnance-odboráře, trápí.

Aktuality 17. 7. 2023 / 19:54

Na začátku jsem si myslela, že nás bude dvacet

Uděláme happeningový pochod „Proti zlým časům – za důstojný život“. I kdyby nás bylo pár, projdeme se s píšťalkami po Zlíně...

Načíst další
 
Napište nám