Více než sto předsedů a dalších zástupců odborových organizací se v pondělí 17. března v pražském Hotelu Olšanka sešlo na poradě s vedením Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR.
Prezentaci odborového svazu zachycující jeho činnost v uplynulém období najdete ZDE a také níže jako soubor ke stažení.
Předsedkyně Dagmar Žitníková poděkovala kolegyním a kolegům za jejich práci v odborových organizacích i za spolupráci s odborovým svazem při řešení problémů. Bylo jich v uplynulém období hodně a byly závažné.
Popsala, jak v jednotlivých krajích vypadala jednání o tom, aby všichni zaměstnanci ve zdravotnictví a v sociálních službách dostali zvýšení platů a mezd o 1400 korun. S hejtmany a dalšími představiteli krajů krajské rady a přítomní členové vedení odborového svazu řešili i další záležitosti, s nimiž se odboráři v daném regionu potýkají. Úroveň spolupráce s odbory je v jednotlivých krajích různá, ale celkově byla tato jednání velmi úspěšná a zvýšení platů a mezd se pro většinu zaměstnanců podařilo prosadit, přestože zdravotní pojišťovny to svými platbami nemocnicím nezajistily a musely to ze svých prostředků zafinancovat kraje. Na území Čech jsou dva kraje, které se od ostatních výrazně liší – Praha se svým zvláštním postavením a Jihočeský kraj, jehož hejtman Martin Kuba (ODS) jakékoliv jednání a jakoukoliv spolupráci s odbory odmítá.
V této souvislosti předsedkyně Žitníková zdůraznila, že odborový svaz vždy vyjednává pro všechny zaměstnance sociálních služeb a zdravotnictví a zrovna v případě zmiňovaného zvýšení platů a mezd v letošním roce bylo velmi obtížné prosadit, aby se netýkalo třeba jen lékařů či zdravotníků, ale opravdu všech, včetně nezdravotnických zaměstnanců nemocnic.
Místopředsedkyně Jana Hnyková doplnila údaje týkající se vyjednávání o postavení zaměstnanců hygienické služby i o osudu hygienické služby jako celku a uzavřela to povzdechem, že nebýt sekce pracovníků hygienické služby odborového svazu, ani si nechce představovat, jak by to s hygienickou službou vypadalo.
Dagmar Žitníková připomněla peripetie a dramatické okamžiky týkající se novely zákoníku práce a hrozby schválení možnosti výpovědi bez udání důvodu, kterou navrhovali někteří poslanci TOP 09 a ODS. Znovu poděkovala kolegyním a kolegům za podporu a aktivní účast na všech akcích, které se zákoníku práce týkaly a které přispěly k tomu, že výpověď bez udání důvodu poslanci nakonec neschválili.
Informovala také o nesplnění slibů ve zdravotnictví, o přístupu ministra Vlastimila Válka k řešení problémů, o situaci na záchrankách, kde jsou zaměstnanci nuceni k překračování svých kompetencí, o navrhovaných změnách, které by se dotkly zdravotních pojišťoven, zaměstnanců i pacientů a o aktuálním dění ve zdravotnictví celkově.
Jana Hnyková navázala informacemi o aktuálním dění v sociálních službách, o velmi problematické spolupráci s ministrem Marianem Jurečkou a o legislativních návrzích dotýkajících se tohoto resortu.
Manažer pro nábor a získávání nových členů Vojtěch Burda seznámil s projektem věnovaným této pro odbory zcela zásadní problematice a s konkrétními akcemi, které se již uskutečnily, i s těmi které se teprve připravují.
Místopředseda Lubomír Francl informoval o výhodách využívání programu členské evidence Trewis, o povinnostech odborových organizací vůči rejstříkovému soudu, o čerpání darů ze Zajišťovacího fondu odborového svazu, o Pojištění právní ochrany D.A.S. a o dalších benefitech, které mohou členové odborového svazu využívat.
Miroslav Vácha přiblížil smysl a význam nejnovějšího benefitu – Garance EUCS. Leták s podrobnějšími informacemi viz níže jako soubor ke stažení a také ZDE.
Investiční makléř Libor Diviš ze společnosti Cyrrus informoval o nabídce této společnosti týkající možného zhodnocení úspor a produktů nabízejících finanční zajištění ve stáří.
V diskusi účastníci porady hovořili o tom, že z některých pracovišť zvláště v sociálních službách či ve směnném provozu v nemocnicích odcházejí zaměstnanci, protože si za stejné peníze najdou méně vyčerpávající práci, mladí často odcházejí, když se seznámí s náročností práce. Přibývá případů, že zaměstnanci nedostatkových profesí, například laboranti, odmítají sloužit ve směnách, protože zjistili, že když vezmou na dohodu směnu v jiné nemocnici, dostanou za ni daleko víc peněz než za stejnou směnu na svém pracovišti. Už ale dochází také k tomu, že na dobře placených pozicích ve fakultních nemocnicích si mladí vystačí se svým platem, úplně odmítají směnný provoz a dávají přednost volnému času pro svoji rodinu a své zájmy. To je důkazem, jak obrovsky se rozevřely nůžky v odměňování ve zdravotnictví.
Foto autorka a Jiří Sedlář