Poslankyně Jana Hnyková navrhovala zvýšení platů v sociálních službách o 6 %. Neuspěla

Poslankyně Jana Hnyková (Úsvit) byla před svým zvolením členkou výkonné rady odborového svazu a členkou krajské rady OS v Libereckém kraji. Dodnes je členkou odborového svazu. Je výborné, když mezi poslanci je odborářka se sociálním cítěním, která navíc výborně rozumí sociální problematice v praxi a je odhodlaná zasadit se o zlepšení současného stavu.

Nedávno to znovu prokázala při projednávání státního rozpočtu, když navrhla přesunutí 600 milionů korun ve prospěch zvýšení platů zaměstnanců sociálních služeb. Znamenalo by to pro ně zvýšení platů o 6 procent. Ke schválení bylo zapotřebí 90 hlasů, ale pro bylo pouze 78 poslankyň a poslanců a proti 87 poslankyň a poslanců. S návrhem tedy neuspěla.

Přesto stojí za to podívat se, kdo návrh na jednání 7. prosince 2016 podpořil a kdo byl proti. Je to totiž hodně překvapivé.

ČSSD: pro 5, proti 36, zdržel se 5, omluven 4

Pro: Robin Böhnisch, Antonín Seďa, Milan Urban, Ladislav Velebný a Jaroslav Zavadil.

Proti: František Adámek, Pavel Antonín, Jiří Běhounek, Jan Birke, Vlasta Bohdalová, Richard Dolejš, Jaroslav Foldyna, Vlastimil Gabrhel, Jan Hamáček, Pavel Havíř, Pavel Holík, Stanislav Huml, Milan Chovanec, Jan Chvojka, Igor Jakubčík, Vítězslav Jandák, Zuzana Kailová, Václav Klučka, Petr Kořenek, Jiří Koskuba, Jaroslav Krákora, Jiří Petrů, Lukáš Pleticha, Pavel Ploc, Adam Rykala, Roman Sklenák, Bohuslav Sobotka, Miroslava Strnadlová, Zdeněk Syblík, Lubomír Toufar, Dana Váhalová, Václav Votava, Roman Váňa, Markéta Wernerová, Jiří Zemánek a Václav Zemek.

Zdržel se: Karel Černý, Pavlína Nytrová, Štěpán Stupčuk, Ladislav Šincl a Jeroným Tejc.

ANO: pro 0, proti 43, nepřihlášen 1, zdržel se 1, omluven 2

Proti: Andrej Babiš, Miloš Babiš, Margita Balaštíková, Martina Berdychová, Stanislav Berkovec, Richard Brabec, Milan Brázdil, Pavel Čihák, Jaroslav Faltýnek, Matěj Fichtner, Josef Hájek, Jiří Holeček, Bohuslav Chalupa, Miloslav Janulík, David Kasal, Martin Kolovratník, Martin Komárek, Josef Kott, Roman Kubíček, Jana Lorencová, Ladislav Okleštěk, Jana Pastuchová, Stanislav Pfléger, Ivan Pilný, Pavel Plzák, Jaroslava Pokorná Jermanová, Roman Procházka, Karel Rais, Miloslava Rutová, Martin Sedlář, Bronislav Schwarz, Zdeněk Soukup, Martin Stropnický, Zuzana Šánová, Pavel Šrámek, Karel Tureček, Helena Válková, Pavel Volčík, Jan Volný, Radek Vondráček, Vlastimil Vozka, Rostislav Vyzula a Jiří Zlatuška.

Zdržel se: Radka Maxová.

KSČM: pro 31, zdržel se 2

Pro: Vojtěch Adam, Hana Aulická Jírovcová, Zuzka Bebarová Rujbrová, Jaroslav Borka, René Číp, Jiří Dolejš, Vojtěch Filip, Miroslav Grebeníček, Stanislav Grospič, Milada Halíková, Gabriela Hubáčková, Jan Klán, Vladimír Koníček, Leo Luzar, Stanislav Mackovík, Soňa Marková, Květa Matušovská, Josef Nekl, Alena Nohavová, Zdeněk Ondráček, Miroslav Opálka, Marie Pěnčíková, Ivo Pojezný, Marta Semelová, Václav Snopek, Josef Šenfeld, Karel Šidlo, Jiří Valenta, Josef Vondrášek, Miloslava Vostrá a Josef Zahradníček.

Zdržel se: Alexander Černý a Pavel Kováčik.

TOP 09: pro 20, nepřihlášen 3, omluven 2

Pro: Zdeněk Bezecný, Jan Farský, Petr Gazdík, Leoš Heger, Václav Horáček, Jitka Chalánková, Miroslav Kalousek, Daniel Korte, Věra Kovářová, Michal Kučera, Helena Langšádlová, František Laudát, Jaroslav Lobkowicz,, Nina Nováková, Herbert Pavera, Gabriela Pecková, Martin Plíšek, Jiří Skalický, František Vácha a Marek Ženíšek.

ODS: pro 12, nepřihlášen 2, omluven 2

Pro: Ivan Adamec, Petr Bendl, Pavel Blažek, Jana Černochová, Petr Fiala, Jana Fischerová, Radim Holeček, Simeon Karamazov, Miroslava Němcová, Zbyněk Stanjura, Vladislav Vilímec a Jan Zahradník.

KDU-ČSL: pro 3, proti 6, zdržel se 4, omluven 1

Pro: Ludvík Hovorka, Vít Kaňkovský a Josef Uhlík.

Proti: Jan Bartošek, Pavel Bělobrádek, Daniel Herman, Marian Jurečka, Petr Kudela a Jiří Mihola.

Zdržel se: Ondřej Benešík, Pavla Golasowská, Jiří Junek a Jaroslav Klaška.

Úsvit: pro 4, omluven 3

Pro: Jana Hnyková, David Kádner, Martin Lank a Jiří Štětina.

Nezařazení poslanci: pro 3, proti 2, zdržel se 1, omluven 1

Pro: Karel Fiedler, Tomio Okamura a Kristýna Zelienková.

Proti: Jaroslav Holík a Karel Pražák.

Zdržel se: Petr Adam.

Jana Hnyková na svém facebookovém profilu:

A zase nic! Opravdu jsem se snažila, aby pracovníci v sociálních službách měli šanci žít slušný život. Současné politické garnituře jsou tito zaměstnanci asi úplně lhostejní! Jak jinak si vysvětlit jejich hlasování proti mým pozměňovacím návrhům, kterými jsem chtěla navýšit platy pracovníků v sociálních službách pro příští rok o šest procent. Překvapivé je hlasování především u poslanců ČSSD, kteří se ohánějí sociálním cítěním. No jo, no, papír toho snese hodně a realita bývá úplně odlišná.

Aktuality 16. 7. 2024 / 13:24

Výzva kolegyním a kolegům ze sociálních služeb

Od roku 2021 nebyly zvýšeny platové tarify přílohy č. 2 nařízení vlády, tedy platy zaměstnancům přímé péče a sociálním pracovníkům v sociálních službách.

Aktuality 14. 7. 2024 / 21:19

iWorCon pro zlepšení podmínek zaměstnanců v sociálních službách

EPSU, výbor sektorového sociálního dialogu pro sociální služby (EPSU HSS) a Federace evropských sociálních partnerů (FESE) se zasadily o projekt pro zaměstnance v sociálních službách pod názvem iWorCon.

Aktuality 24. 6. 2024 / 14:13

Závěrečná konference k projektu PERHOUSE

V pátek 21. června 2024 se konala on-line závěrečná konference projektu PERHOUSE, jenž se věnoval práci a službám, které zaměstnanci vykonávají v domácnostech ve střední a východní Evropě.