Pozici hygienické služby je nutné neustále posilovat!

Když jsem v roce 1993 nastoupila na Okresní hygienickou stanici Šumperk, oddělení hygieny výživy, měli jsme svého pana ředitele, vlastní laboratoře, prováděli jsme kontrolní činnost ve stravovacích službách, v prodejnách i výrobnách potravin. V roce 1996 vznikl okres Jeseník a nám se rozšířilo území, ve kterém jsme začali provádět kontrolní činnost. Cesta na Jesenicko byla v zimním období občas i dobrodružná, když jsme netušili, zda se nám podaří překonat Červenohorské sedlo, nebo nás cestou na Švýcárnu nepřejede lyžař. Ale odměnou byly a jsou překrásné výhledy a úžasná příroda.

V dalších letech hygiena výživy přišla o dozorovou činnost v prodejnách a výrobnách potravin. Přes veškeré snahy jsme byli nuceni předat i část stravovacích provozů Ministerstvu zemědělství a došlo také k velké redukci počtu pracovníků hygienické služby.

Pak přišel COVID-19. Ze dne na den se ze všech hygieniků se stali epidemiologové, kteří trasovali od rána do večera a ještě museli zvládnout svoji práci v preventivním dozoru. Zde se jednoznačně ukázalo, jak moc málo nás je, abychom zvládli veškeré požadavky, které na nás byly kladeny.

A výsledek naší práce po dvou letech? Ze strany Ministerstva zdravotnictví je v přípravě další centralizace a restrukturalizace hygienické služby společně se zdravotními ústavy a Státním zdravotním ústavem s plánem zavést centrální metodické řízení, zvýšení odbornosti pracovníků a zlepšení efektivity práce. Z pozice pracovníků hygienické služby ale cítím jen nejistoty. Mění se složení odborů, je v plánu rušení obslužného personálu, jako jsou řidiči a podatelny, a spousta dalších změn.

Pro nás hygieniky je důležité, aby plánovaná novela zákona o ochraně veřejného zdraví nezhoršila postavení hygienické služby, nezapomínala na důležitost preventivního a kontrolního dozoru ve všech dozorových oblastech, udržela si odborníky, kteří na hygienických stanicích ještě zůstali, a zajistila jim dostatečné finanční ohodnocení. A hlavně aby nám nebyly odebírány další kompetence.

Lada Cinegrová – vizitka

Od roku 1993 pracuji na Krajské hygienické stanici Olomouckého kraje, na pozici rada oddělení hygieny výživy, územní pracoviště Šumperk. Do odborové organizace jsem vstoupila v roce 2013 a v současné době zastávám funkci místopředsedkyně. Členkou krajské rady Olomouckého kraje jsem od roku 2021. Již 13 let působím v zastupitelstvu obce Libina, kde jsem v letech 2014-2018 pracovala jako místostarostka. Ve volných chvílích se věnuji turistice, fotografování, háčkování a procházkám se psem.

Podobné články

Aktuality 15. 4. 2025 / 21:50

Jak dosáhnout rovnováhy v roce 2025

Rok 2025 přináší nové výzvy i příležitosti v oblasti kolektivního vyjednávání.

Aktuality 16. 3. 2025 / 21:13

Hrozí opět akciovky z jihomoravských nemocnic?

V Jihomoravském kraji začal být opět aktuální záměr vedení kraje o převedení sedmi nemocnic do akciové společnosti.

Aktuality 20. 2. 2025 / 7:35

K návrhu zákona o sociálních pracovnících má OS zásadní připomínky

Je toho hodně, co se člověku v hlavě rojí při podrobném studiu návrhu zákona o sociálních pracovnících, který nám byl předložen k připomínkám.

Načíst další
 
Napište nám