Premiér Sobotka na Sněmu ČMKOS ocenil a podpořil tlak odborů na zvyšování platů a mezd

Premiér Bohuslav Sobotka byl hostem 6. zasedání Sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů, které se uskutečnilo v úterý 23. května v pražském hotelu Olšanka.

Předseda ČMKOS Josef Středula zhodnotil z pohledu odborů vývoj v České republice za období této vlády. Připomněl, že se podařilo prosadit, aby ve firmách nad 500 zaměstnanců znovu měli zaměstnanci své zástupce v dozorčích radách, vláda velmi silně podporuje sociální dialog, opakovaně došlo ke zvýšení minimální mzdy, zaměstnanci obchodu mají volno o některých svátcích, zvýšily se platy a mzdy ve veřejných službách. V této souvislosti zdůraznil, že při zvyšování platů policistům a hasičům je třeba myslet také na civilní zaměstnance.

Ocenil, že premiér Sobotka se osobně aktivně zapojil do řešení sporů mezi odboráři a zaměstnavatelem v obchodním řetězci Albert a ve firmě IG Watteeuw, že na české zaměstnance myslí při jednáních s jinými premiéry a jedná s nimi o výši mezd a že je stejně jako odbory proti tomu, aby zde mohly personální agentury zaměstnávat lidi z třetích zemí. Při tom zdůraznil, že odbory nejsou proti zaměstnávání cizinců, ale požadují, aby tito lidé pracovali za stejných podmínek jako zdejší zaměstnanci.

Připomněl přetrvávající problémy, například fakt, že v době nemoci se příjem pohybuje kolem hranice příjmové chudoby pro jednotlivce.

Shrnul, že v České republice nebyla vláda, která by toho pro sociální dialog a pro zaměstnance udělala víc než tato vláda. Vyjádřil naději, že do voleb se ještě podaří prosadit další změny, například zvýšení minimální mzdy. Ocitoval při tom slova předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který řekl, „že pokud někdo bere dvanáct tisíc, je to skandální“. Středula připomněl, že v takovém případě jde o hrubý příjem přes 13 tisíc korun. Hnutí ANO proto jistě podpoří nejen odbory navrhované zvýšení minimální mzdy na 12 500 korun, ale bude samo požadovat ještě vyšší nárůst minimální mzdy a odbory samozřejmě nebudou proti.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že když se střídají vlády, vždy se řeší, jak důsledně se budou rušit chybná rozhodnutí předcházejících vlád. Tato vláda se rozhodla, že po letech vlády pravice důsledná bude. Proto zrušila II. pilíř důchodového systému, který byl „exkluzivním spořením pro ty nejbohatší, na nějž se skládali všichni“. Zrušila také zdravotnické poplatky, protože je to jedna z cest, jak nechat prostředky seniorům a dalším nejslabším skupinám obyvatel.

Kvůli složení koalice se nepodařilo provést důsledné změny v daňovém systému – zrušení superhrubé mzdy, zavedení progresivní daně, vyšší sektorové daně. V našem daňovém systému dál většinu platí zaměstnanci. Je třeba mít spravedlivější systém, do něhož budou více odvádět banky a velké firmy.

Poděkoval odborům za to, že přinášely na jednání témata a že jejich stanoviska a vyjádření byla jasná. To pomohlo například při zvyšování minimální mzdy. Vláda by chtěla prosadit ještě další její zvýšení, a to od 1. ledna 2018 nejméně o 1200 Kč na 12 200 Kč. Chce také zvýšit platy a mzdy ve veřejných službách.

Je rád, že se podařilo změnit schéma pro valorizaci penzí, takže díky tomu v příštích letech dojde k výrazně vyššímu tempu valorizace.

Sociální dávky vláda nezvyšovala, protože má zájem na tom, aby se lidem vyplatilo pracovat, k čemuž má vést právě zvyšování minimální mzdy. I zde však k některým změnám došlo – po letech se například o 300 korun zvyšují dětské přídavky pro rodiny, kde alespoň jeden z rodičů pracuje.

Zdůraznil, že když se státu daří, je třeba, aby se také zvyšovala životní úroveň občanů. Je nezbytné, aby stát podporoval a rozvíjel školství, infrastrukturu, aby investiční pobídky pomáhaly výrobě s vyšší přidanou hodnotou. Je třeba, aby se Česká republika dostala z pasti, v níž se ocitla v devadesátých letech kvůli chybné privatizaci a daňovému a mzdovému dumpingu.

Je velmi důležité, aby kvalitní sociální dialog pokračoval i v příštích letech. Proto je zásadní, jak budou lidé volit.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková poděkovala za spolupráci mezi odborovým svazem a premiérem osobně. Připomněla, že vláda naprosto neúměrně tlačí na přijetí zákona o univerzitních nemocnicích, který vychází z předlohy exministrů zdravotnictví Tomáše Julínka a Leoše Hegera a vedl by k největšímu odstátnění majetku ve zdravotnictví za posledních dvacet let. Zároveň zbavuje stát možnosti ovlivňovat zdravotní péči a její dostupnost, znemožní jakoukoliv regulaci a rozvrací poskytování superspecializované zdravotní péče.

Požádala, aby vláda přestala tlačit na prosazování tohoto zákona, protože by neměl být přijat.

Zároveň požádala o podporu poslaneckého návrhu Jaroslava Zavadila k novele zákoníku práce, který by sjednotil odměňování v lůžkových zdravotnických zařízeních pod systém platů.

Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Ivana Břeňková se zeptala, zda bude dodržen slib, že se od července zruší nejnižší tarifní tabulky, a zda bude splněn požadavek odborů, aby sociální pracovníci a pracovníci v sociálních službách byli zároveň přeřazeni do platových tabulek pro zdravotníky.

Zajímala se také o slíbené příplatky za směnnost v nemocnicích.

Zástupci dalších odborových svazů (dopravy, školství, vysokých škol, KOVO) poděkovali premiérovi za dobrou spolupráci a pomoc při řešení problémů.

Premiér Sobotka uvedl, že výhrady k zákonu o univerzitních nemocnicích již zaznamenal, osobně nemá k tomuto návrhu kategorický postoj, ale ví, že byla silná poptávka ze strany univerzit. Od ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka bude chtít znát relevantní přínos zákona. Chce s ministrem Ludvíkem na toto téma vést debatu a odbory k ní přizvat.

Zdůraznil, že je třeba, aby se novela zákoníku práce stihla projednat do voleb, pozměňovací návrh na sjednocení platů a mezd ve zdravotnictví poslanci ČSSD podpoří.

Změny platových tarifů slíbené od 1. července by měly platit. Pokud jde o přeřazení sociálních pracovníků a pracovníků sociálních služeb do zdravotnické tabulky, bude záležet na tom, aby se na to podařilo zajistit finance.

Slib ministra zdravotnictví na zavedení příplatku za směnnost pro zdravotní sestry určitě platí.

Premiér je rád, že se podařilo zvýšit nemocenskou, zavést otcovskou dovolenou a možnost čerpat tři měsíce na ošetřování. Stejně jako odbory si myslí, že nemocenskou by lidé měli znovu dostávat i v prvních třech dnech nemoci.

Pro ČSSD v Poslanecké sněmovně je schválení novely zákoníku práce prioritou, byl na ní odveden velký kus práce a není důvod, aby pravice brzdila její projednání a schválení.

ČSSD chce pokračovat ve velmi intenzivním sociálním dialogu, což je lepší, než když se problémy řeší velkými demonstracemi a stávkami.

Potvrdil velký tlak zaměstnavatelů na dovoz cizinců. Je nezbytné, aby systém byl regulovaný, aby se vědělo, kam tito lidé jdou a za jakých podmínek tam jdou. Těchto regulačních nástrojů není možné se vzdát ani do budoucna. Naopak je třeba, aby zaměstnavatel dovážející zahraniční dělníky ve velkém za ně měl komplexnější odpovědnost.

Myšlenku kampaně ČMKOS Konec levné práce označil za dobrou a kampaň hodnotí jako úspěšnou.

Bohumil Sobotka je sám odborářem, a to členem Odborového svazu státních orgánů a organizací.

Předseda Středula za ČMKOS vyzdvihl také výbornou spolupráci s poslancem ČSSD Jaroslavem Zavadilem, poslankyní Úsvitu Janou Hnykovou a předsedou Senátu Milanem Štěchem.

Připomněl, že ČMKOS opět uspořádá shromáždění před začátkem kolektivního vyjednávání o růstu výdělků na příští rok. Uskuteční se v Praze 14. září. Odboráři zde zároveň zhodnotí dosavadní působení a kroky jednotlivých stran a jejich předvolební programy.

O jednání Sněmu ČMKOS s premiérem informovali Bohuslav Sobotka a Josef Středula na společném brífinku.

Účastníci Sněmu na závěr přijali společné prohlášení – viz níže jako soubor ke stažení.

Přednesené prezentace najdete na:

Středula – Aktuální informace – 6. Sněm ČMKOS
Janíčko – Analýza zaměstnanosti a ČMKOS-sněm květen 2017
Samek – Aktuální informace o koncepční novele zákoníku práce – 6. Sněm ČMKOS 23 05 2017

Foto Ivana Břeňková a Petr Kolev (Sondy revue)

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 6. 9. 2024 / 18:30

Zlínská KR – plnění programu OS od IX. sjezdu OS do 30. 6. 2024

Zpráva zlínské krajské rady OS o plnění programu odborového svazu od IX. sjezdu odborového svazu do 30. června 2024.

Aktuality 6. 9. 2024 / 18:02

Ústecká KR – plnění programu OS od IX. sjezdu OS do 30. 6. 2024

Zpráva ústecké krajské rady OS o plnění programu odborového svazu od IX. sjezdu odborového svazu do 30. června 2024.

Aktuality 6. 9. 2024 / 17:45

Středočeská KR – plnění programu OS od IX. sjezdu OS do 30. 6. 2024

Zpráva středočeské krajské rady OS o plnění programu odborového svazu od IX. sjezdu odborového svazu do 30. června 2024.

Načíst další
 
Napište nám