Orlová v Moravskoslezském kraji byla v pondělí 9. září první zastávkou akcí Krizového štábu 9 proti kolapsu zdravotnictví v regionech. Ve zdejší nemocnici dochází z rozhodnutí kraje a proti vůli personálu i obyvatel k zásadnímu zredukování rozsahu poskytované zdravotní péče, přestože v nemocnici byly nedávno vybudovány moderní operační sály.
Členové Krizového štábu 9 proti kolapsu zdravotnictví v diskusích s občany na Náměstní 28. října i při besedě se zaměstnanci v nemocnici upozornili na problémy, do kterých se české zdravotnictví dostalo kvůli dlouhodobému podfinancování. Do systému směřuje necelých 7 % HPD, průměr zemí OECD je kolem 9 % a průměr EU dosahuje téměř 10 %. Pojišťovny, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ani premiér Andrej Babiš ale situaci neberou vážně a nechtějí ji adekvátně řešit.
„Vyspělé západní země, jako je Německo nebo Rakousko, investují do zdravotnictví více než 11 procent svého HDP, průměr EU je těsně pod hranicí 10 procent. Není možné, abychom u nás fungovali s necelými sedmi procenty, systém už dlouhodobě jede na dluh a vnitřní zadlužení některých nemocnic je závratné,“ hodnotí podfinancování systému členka Krizového štábu a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. „Ministr Vojtěch ignoruje nejen nás, ale i realitu a tváří se, že se nic neděje. Premiéra opakovaně žádáme o schůzku a rychlé řešení krizové situace. Nezbývá nám, než vyrazit do terénu a ukázat jim, jaký je současný stav,“ dodává.
Přehlížet nabité čekárny, neustále se prodlužující čekací doby i na životně nezbytná vyšetření a zákroky, podfinancovanou domácí péči a rušení lůžek, jednotlivých oddělení i celých nemocnic už dál nejde. „Pojišťovny mají k dispozici 55 miliard na svých účtech, což je několikanásobně více, než mají mít uloženo na rezervních fondech. Jedná se o peníze, které jsou určeny na zdravotní péči a její financování. Právě tyto prostředky ve zdravotnictví nyní tolik chybějí,“ říká Martin Engel, člen Krizového štábu a předseda LOK-SČL. „Chceme ukázat reálný stav českého zdravotnictví. Nevzkvétá, jak nám tvrdí politici, ale začíná kolabovat. Pacienti jsou v ohrožení. V každé nemocnici, kterou navštívíme, bude jasně vidět, kde jsou systémové chyby a na co by peníze měly jít,“ dodává.
I přes hustý celodenní déšť se v petičním stanu v Orlové zastavili mnozí místní občané, včetně starosty Miroslava Chlubny a místostarosty Miroslava Koláčka, aby podepsali Petici proti zhoršování dostupnosti a kvality zdravotní péče. Od místních občanů zaznělo mnoho hořkých stesků na to, jak se jim zhoršila po omezení činnosti zdejší nemocnice dostupnost péče, že okolní nemocnice jsou přetížené a o pacienty z Orlové nestojí.
Na následující diskusi v nemocnici přišlo téměř 80 procent zaměstnanců. Diskutovaná témata a příběhy potvrdily krutou a politiky přehlíženou realitu. Jedna ze sester to vyjádřila za všechny: „Dříve tady bylo plno, všude byli pacienti. Práce bylo hodně, ale byly jsme tady rády. Dnes, když procházíte po prázdných chodbách, tak na nás padá tíseň. Nevím, jak dlouho tady vydržím. Nikdo z nás tu nevidí větší perspektivu. Pokud skončím, tak do další nemocnice už nepůjdu. Práci mám ráda, ale nejistota a pohrdání lidmi, kteří se nemocnici snažili zachránit, mně nedává ve zdravotnictví do budoucnosti žádnou perspektivu“.