Slibem neuzdravíš je název společné kampaně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů a České lékařské komory, která upozorňuje na to, že ze strany Ministerstva zdravotnictví nejsou plněny sliby z dohody podepsané loni v prosinci. Kampaň byla zahájena na tiskové konferenci v úterý 10. září v Praze.
Web věnovaný kampani najdete na: https://slibemneuzdravis.cz/
Záznam celé tiskové konference najdete na YouTube: https://www.youtube.com/live/1ffIjcPt7Wo a na Facebooku: https://fb.watch/uvYuQ1pA4i/
Tiskovou zprávu z akce najdete níže jako soubor ke stažení a zároveň ZDE.
Zprávu ČTK najdete na: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/lekarske-odbory-a-clk-vyzvaly-k-podani-vypovedi-z-prescasove-prace/2565794
Tiskovou konferenci zahájilo krátké VIDEO, které připomnělo hlavní nesplněné vládní sliby a zdůraznilo nespokojenost zdravotníků a jejich odhodlání dosáhnout tentokrát úplného splnění vládních slibů.
Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel popsal, co se dělo, spíše nedělo v posledních devíti měsících. Členové LOK-SČL se shodli na tom, že splnění slibu týkajícího se sjednocení odměňování je pro ně zcela zásadní a pokud se do konce října v této záležitosti nic uspokojivého nestane, jsou odhodláni podávat výpovědi z přesčasové práce.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek připomněl, že populace stárne a kvůli tomu se zvyšuje potřeba zdravotní péče. Ale stárnou i zdravotníci a jejich nedostatek se prohlubuje. Přitom vláda je ochotná zajistit peníze na stále menší a menší množství zdravotní péče. Zdravotnictví se ocitá mimo ekonomickou realitu, má zcela neregulované náklady, ale tvrdě regulovanou cenu, kterou dostává za poskytnutou péči. Pokud jsou úhrady nižší než objektivní náklady spojené s poskytováním péče, tak ten systém fungovat nemůže. Zdravotnictví nemůže fungovat bez peněz a už vůbec nemůže fungovat bez zdravotníků. Politikům na lidech nezáleží, protože mají jistou, že oni sami sobě vždycky nějakou protekcí dokážou zdravotní péči zajistit.
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková zdůraznila, že všechno úsilí, které odbory vedou za zlepšení pracovních podmínek a odměňování pracovníků ve zdravotnictví, je vedeno snahou, aby byla zachovaná dostupná a kvalitní péče. Bez lidí se péče poskytovat nedá. Když nebudou zdravotníci, tak nebude ani péče. Chybí skoro pět tisíc lékařů, a to hlavně v nemocnicích, chybějí i zdravotní sestry, také hlavně v nemocnicích. Navíc už nyní je téměř 14,5 tisíce sester ve věku nad šedesát let. Pokud se nezmění podmínky pro práci v nemocnicích, není možné počítat s tím, že tam bude dostatek zdravotníků. Popsala, že ani úhradová vyhláška pro příští rok nepočítá se splněním slibů ve zdravotnictví, protože v ní na to nejsou peníze. Odbory požadují sjednocení odměňování ve zdravotnictví, protože nesouhlasí s tím, že lékaři mají podle právní formy nemocnice až o 4000 korun měsíčně méně a sestry dokonce o 10 000 i více korun měsíčně méně.
Všeobecná sestra v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně Martina Hvozdenská potvrdila, že průměrný příjem sestry v moravské fakultní nemocnici je o 10 000 korun vyšší, než je průměrný příjem sestry v Baťově nemocnici, která vlastně supluje fakultní nemocnici, protože ta ve Zlínském kraji není. Ale v jedné malé okresní nemocnici je tento příjem ještě o 10-12 000 nižší než v Baťově nemocnici.
Lékař v Nemocnici Tábor Rudolf Koubek zmínil, že v některých nemocnicích od prosince došlo k pozitivnímu posunu a výrazně klesly počty přesčasových hodin. Dodal, že generační problémy v nemocnicích jsou velké, například v táborské nemocnici na jeho oddělení téměř chybí generace padesátníků. Pro získávání mladých lékařů se nemocnici osvědčil náborový program, ale hrozí, že ve věku kolem čtyřiceti let nebudou vidět další perspektivu a nebudou chtít v nemocnici zůstat.
Předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory Dalibor Veselý potvrdil, že ke snížení přesčasové práce došlo, ale pouze asi ve čtvrtině nemocnic. Pokud se lékaře nepodaří dostat do systému veřejného zdravotnictví po škole, tak tam pravděpodobně nikdy nenastoupí. Tito lékaři tam potom chybějí, ti ostatní jsou přetěžovaní a dochází ke snižování dostupnosti péče. Jako první to začnou pociťovat malé nemocnice a regiony a pokud se nic nezmění, tak postupně dojde k zavírání nemocnic v regionech, čehož se velice obává. Proto je důležitý zákon o odměňování.
Dagmar Žitníková shrnula, co odbory a lékaři chtějí: aby se sjednotilo odměňování zdravotníků v nemocnicích bez ohledu na jejich právní formu, aby byly zvýšené základní tarify zdravotníků tak, aby se naplnilo jejich očekávání, které mají po podepsání prosincové dohody, aby se dodržoval zákoník práce v nemocnicích, aby se upravilo vzdělávání lékařů, protože současný systém je nemotivuje k tomu, aby po ukončení fakulty nastoupili do českého zdravotnictví, aby se zvýšily objemy finančních prostředků do zdravotnictví, protože bez peněz se péče poskytovat nedá. Protože problémy zdravotnictví jsou složité a lidé těmto problémům a požadavkům zdravotníků někdy nerozumějí, vznikla kampaň Slibem neuzdravíš.
Foto Marie Klírová a ČMKOS