Stávková pohotovost v Rokycanské nemocnici a.s. skončila. Mzdy zvýší všem zaměstnancům

Stávkovou pohotovost odvolali ve středu 29. března odboráři Rokycanské nemocnice a.s. Stalo se tak na odborové konferenci, kde je předsedkyně představenstva nemocnice MUDr. Hana Perková, MBA., a radní Plzeňského kraje zodpovědná za zdravotnictví Ing. Milena Stárková ujistily, že 10% zvýšení základních mezd od 1. ledna 2017 dostanou všichni zaměstnanci nemocnice, tedy i nezdravotníci, jimž bylo původně upřeno. Slib byl zakotven v kolektivní smlouvě, která byla na konferenci podepsána.

Jednání odborové konference se zúčastnili také předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Bc. Dagmar Žitníková, místopředsedkyně svazu Ing. Ivana Břeňková a regionální pracovník Bc. Václav Matoušek.

Všichni nezdravotníci dostanou zvýšení vyplacené zpětně.

Jde o velký úspěch odborové organizace, především jejího předsedy Františka Kuneše, i odborového svazu. Nízké odměňování nezdravotnických pracovníků a nezvyšování jejich mezd je v Rokycanské nemocnici dlouhodobým problémem, který se už loni a předloni odbory snažily velmi usilovně řešit, ale plné zvýšení mezd tak, jak bylo dohodnuté s vládou, se tehdy prosadit nepodařilo.

Nezdravotničtí pracovníci v dělnických profesích měli v roce 2015 průměrnou mzdu 13 561 Kč a v roce 2016 jejich mzda činila 13 917 Kč. Jak zdůraznil Bc. Jiří Kokoška ze Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, tato čísla se týkají pouze dělnických profesí a ty tvoří necelou polovinu z celkového počtu 75 nezdravotnických zaměstnanců nemocnice. Celkově nezdravotníci bez započtení vedoucích pracovníků brali v průměru 15 949 Kč a nezdravotníci včetně započtení vedoucích pracovníků brali 17 211 Kč.

Připomenutí odborového svazu: průměrná mzda v ČR v roce 2016 činila 27 589 Kč.

Foto Ivana Břeňková a Miloslav Toušek

Aktuality 9. 6. 2024 / 9:23

Polská Wisla „hostila“ odboráře ze vsetínských sociálních služeb

Ve dnech 31. května až 2. června 2024 odborová organizace Sociální služby Vsetín uspořádala zájezd do polského města Wisla v malebné oblasti Beskyd.

Aktuality 4. 6. 2024 / 11:40

Odboráři z Fakultní nemocnice Plzeň navštívili německý Legoland

V sobotu 18. května 2024 v brzkých ranních hodinách se odboráři z Fakultní nemocnice Plzeň spolu s rodinnými příslušníky vydali patrovým autobusem do německého zábavního parku Legoland.

Aktuality 17. 4. 2024 / 20:37

Plzeňští odboráři vyrazili na výlet do Prahy i do Tróje

Na neděli 25. února naplánovala odborová organizace FN Plzeň pro své členy a jejich rodinné příslušníky výlet do Prahy, jehož součástí byla také návštěva divadelního představení.