Možná mi nepřísluší se s vámi podělit o své myšlenky či glosy, ale moje povaha mi to nedala, a tak se s vámi o ně podělím. Před naším odborovým svazem je důležité období, kdy si zvolíme nové reprezentanty, kteří nás budou zastupovat na krajské a celorepublikové úrovni. Ten, koho si zvolíme, je vlastně zrcadlem naší členské základny. Jaká je naše členská základna? Tuto otázku si pokládám pokaždé, když se snažím oslovit své kolegy zejména z lázeňství. Odpověď mě vždy zaskočí a nechci si ji připustit.
Kdybych si podle svých zkušeností měl myslet, jací jsme, tak bych to zhodnotil jako apatičtí a vyhořelí jedinci, kteří raději nic neřeší a nezajímá je, co se děje kolem nich. Pak se ale setkám s pár kolegy v lázních i z jiných sektorů a zjistím, že jsou houževnatí a plni odhodlání. Hned si říkám, tak to má smysl, něco pro ně dělat. To mě drží dál také u odborového svazu i přesto, že v těchto dnech nastupuji do nového zaměstnání a s mou původní profesí a oborem souvisí jen velmi málo, a to ještě jen z částečné odbornosti.
Chci se s vámi o své pocity podělit, protože jsem původně měl ambice požádat vás o případnou podporu mé kandidatury na jeden z postů nejvyššího vedení svazu. Toto mé rozhodnutí jít si za tímto cílem jsem učinil již před několika lety ještě v momentě, když jsem nebyl tak zasažený tím, jak to v odborech v nejvyšších patrech chodí. I přesto, že jsem mohl částečně odkrýt zákulisí, byl jsem ještě nedávno přesvědčen, že mě to neodradí. Dnes jsem však rozhodnutý se velmi upozadit, a pokud to jen trochu půjde, tak dokončit svou rozdělanou práci v sektoru lázeňství a pak předat štafetu někomu s novým nábojem a chutí dál pro lázně nasazovat svoji kariéru a obětovat svůj volný čas.
Čas a mé nové povolání mi nedovolí ani obhájit své členství v krajské radě Ústeckého kraje. Pokud bych však mohl bilancovat svůj přínos v tomto orgánu, tak zejména tím, že jsem prosadil radikální změnu v práci a přivedl nové členky, které rozšířily obzor v hledáčku zájmu členů. Nepodařilo se mi však přesvědčit kolegy a kolegyně o důležitosti být zástupcem všech členů v kraji a ne jen té své organizace. Krajská rada dnes sice má svou zástupkyni v komisi, ale co se děje, nebo se připravuje, nevíme. Náš odborový svaz má i zástupkyni v Regionální radě ČMKOS, ale komunikace s ČMKOS na krajské úrovni je v podstatě nulová a spolupráce jako s Kalouskem. Krajská rada má lepší vztahy se zastupitelstvem, ale přesto si myslím, že jsme plně nevyužili podané ruky přímo od hejtmana a sešli jsme se s ním pouze 1x. Bohužel se mě osobně nepodařilo přesvědčit kolegy o potřebnosti vyjet do základních organizací v Ústeckém kraji, aby oni věděli o naší práci a my měli přehled o problémech či úspěších v kraji přímo ze zdroje.
Toto vše píšu jen proto, abyste při volbě nehleděli na dlouholeté působení či kolik kdo měl jednání za svou organizaci, ale pokud budete chtít zvolit někoho, kdo již třeba obhajuje svoji funkci, abyste se zajímali, zda také skutečně něco svazu přinesl či udělal pro členy, kteří nejsou jen z jeho okolí. Platí to i pro členy výkonné rady a na sjezdu o vedení svazu.
Poslední mou myšlenku, kterou bych vám rád sdělil, je přístup základních organizací, které se velmi bouří proti zvyšování odvodů do ústředí. Byl jsem dlouholetým předsedou základní organizace, která měla spíš nízkopříjmové členy. Přesto jsme spíše přesvědčili ty, co mají hluboko do kapsy, aby platili 115 Kč, dokonce sami navrhli při zahájení činnosti Zajišťovacího fondu další navýšení svých příspěvků.
Po návrhu na zvýšení odvodů se rozpoutala diskuze předsedů základních organizací o nemožnosti navyšovat odvody, jelikož by neměli na svou činnost. Všichni, co takto uvažujete, tak se styďte. Přijde vám efektivní peníze rozhazovat za čokolády, poznávací zájezdy a já nevím za co? Kdyby nebylo svazu a celorepublikové organizovanosti, měly byste takový vliv na dění, které pak ovlivňuje vaši práci a její ohodnocení? Co je důležité – mít bonboniéru nebo dobrého právníka a odborné zázemí, které mi pomůže prosadit sociální požadavky a ochrání mě proti šikaně zaměstnavatele? Tímto nechci tvrdit, abychom vedení svazu nedávali výdajové mantinely a nechali je utrácet neefektivně naše peníze, ale kdy se naposledy začalo odvádět více? Neodvádí se více i přesto, že příjmy členů stoupaly. Na co jsou odborové organizaci statisíce na kontech a někdy milióny, k čemu potřebuje základní organizace majetek? Co budete dělat, až svazu dojdou peníze, protože už vyčerpá všechny rezervy? Kdo se postaví politikům a zaměstnavatelům? Stojí ta ušetřená desetikoruna za likvidaci silného a sebevědomého svazu v ČR?
Až budete volit naše zástupce či se rozhodovat o změnách ve finančním řádu a stanovách, tak si zkuste na tyto otázky odpovědět.
Přeji nám, abychom si zvolili silné osobnosti a zástupce, kteří budou naplňovat hlavní zásadu odborů, což je solidarita a důstojné pracovní podmínky. Chtěl bych poděkovat za obrovskou zkušenost, kterou mi umožnilo zvolení do krajské rady, a svým kolegyním a kolegům poděkovat za snahu mě pochopit a vůli zkusit dělat něco i jinak, než bylo zvykem. Přeji jim mnoho úspěchů v jejich další práci. Velmi si jich vážím a děkuji za jejich spolupráci.
Na úplný závěr musím poděkovat i všem z ústředí v čele s předsedkyní za obrovskou podporu a zkušenost z práce na nejvyšší odborové úrovni.