Situace v hygienické službě a v ochraně veřejného zdraví byla tématem tiskové konference, která se konala 16. prosince jako poslední tisková konference odborového svazu v roce 2024. Že jde o problematiku zcela zásadní pro celou naši společnost, před nedávnem nemilosrdně připomněla pandemie COVID-19. Přesto se podle odborového svazu hygienické službě a jejím zaměstnancům ani po této zkušenosti nedostává podpory, kterou by si zasloužili.
Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková připomněla, že hygienická služba je dlouhodobě podfinancovaná, což se odráží jak v úrovni jejího technického vybavení, tak v nedostatečném počtu zaměstnanců a ve výši jejich odměňování. Navíc je dlouhodobě vystavena tlaku na snižování jejích kompetencí. Odborový svaz po několik let velmi aktivně pracoval na tom, aby ke snížení kompetencí hygienické služby nedošlo, ovšem tato sněmovna to formou takzvaného přílepku k zákonu o návykových látkách přesto schválila a přesunula tak další část kompetencí v oblasti dozoru v provozovnách ve stravovacích službách z krajských hygienických stanic (KHS) na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI). Odborový svaz bude apelovat na zákonodárce, aby odebrané kompetence hygienické službě zase vrátili.
Připomněla také zhoršující se situaci v dalších oblastech, které má hygienické služba na starosti, například stoupající výskyt černého kašle, tuberkulózy a dalších chorob, a poukázala na problematické restrukturalizační změny, k nimž dochází v některých regionech.
Předsedkyně odborové organizace OS působící v Krajské hygienické stanici Zlínského kraje Jeanette Horčicová uvedla, že v tomto kraji dochází k personálním změnám, které nemají nic společného s připravovanou restrukturalizací hygienické služby, jde o změny v systemizaci z rozhodnutí ředitelky, které znamenají nahrazování zkušených odborníků lidmi daleko méně zkušenými. Situaci odborová organizace považuje za tak závažnou, že stížnost na takovéto postupy ředitelky podala státnímu tajemníkovi.
Členka výboru odborové organizace Ivana Hába konkretizovala, že odbor hygieny dětí a mladistvých tak byl začleněn do úplně jiného odboru, specializovaní odborníci byli zbaveni svých míst a dochází k přerušení kontinuity práce, která se zde rozvíjela od roku 1952. Z toho nutně vyplyne zhoršení kvality péče. Dítě není malý dospělý! Má jinou reakční dobu, jinou schopnost vidění i vnímání času a prostoru, má níže položené dýchací cesty, je více v pohybu, je citlivější na karcinogenní a další škodlivé látky, jeho organismus má nižší schopnost obrany, je zranitelnější. Aby se prostředí pro děti udrželo bezpečné, musí se tomu věnovat odborník, který zná všechna tato specifika.
Členka výboru odborové organizace Marta Korčáková doplnila, že ředitelka při těchto změnách odkazuje na to, že vyhláška snižuje časovou náročnost posuzování těchto problémů. Ale je to opačně, u hygieny dětí a mladistvých klade vyšší nároky na odbornost, protože je třeba posuzovat školy v přírodě, dětské tábory, venkovní hrací plochy a mnohé další.
Člen výboru odborové organizace Martin Hába doplnil, že proto je pro odborovou organizaci nepřijatelné, aby na vedoucí místo ředitelka na základě svého rozhodnutí jmenovala zaměstnance s devítiměsíční praxí a nevypsala výběrové řízení, do něhož by se mohli přihlásit lidé s mnohaletou praxí a bohatými zkušenostmi. Odborová organizace požaduje vypsání transparentního výběrového řízení, tento svůj požadavek bude dál prosazovat a je odhodlána ho dovést až do soudní síně.
Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková shrnula, že je v zájmu celé společnosti, aby v hygienické službě na všech místech pracovali odborníci, abychom se kvůli problémům v hygienické službě nedostali do situací, které by ohrozily zdraví i konkrétních jedinců i celé společnosti. Odborový svaz proto podporuje svoji odborovou organizaci zaměstnanců Krajské hygienické stanice Zlínského kraje v jejím úsilí o to, aby nedocházelo ke změnám, které nyní hrozí.