Transformace sociálních služeb – nebojme se a držme si palce!

Transformace sociálních služeb, slovní spojení, které stále častěji slyšíme kolem sebe. Pokud si někdo myslí, že se týká pouze uživatelů sociálních služeb, pak se hluboce mýlí. Zasahuje do kompetencí všech skupin zaměstnanců v sociálních službách, nejvíce pak těch, kteří pracují v domovech pro osoby se zdravotním postižením(DOZP). Bývalé „velkokapacitní ústavy“ uživatelé opouštějí, postupně mění svá bydliště, stěhují se, tak jako běžní lidé, někteří i blíže ke svým rodinám.

Sociální službu i nadále poskytují stávající, ale i noví zaměstnanci, a protože v nových zařízeních je opravdu provoz jiný, je jim věnována zvýšená podpora v oblasti vzdělávání.

Očekáváme, že budou do těchto seminářů zařazeny také zdravotní sestry, které v DOZP mají nezastupitelné postavení.

Důležité je, aby se s uživateli už nyní, ve stávajících zařízeních, pracovalo s výhledem pro další období. Znamená to podporovat jejich samostatnost v tom, co se mohou ještě naučit, nebo schopnosti udržet. A plně pomáhat jen v těch činnostech, které opravdu sami nezvládnou.

Změny musí v prvé řadě chápat zaměstnanci. Někteří z kolektivů kuchařek, pradlen, uklízeček, údržbářů i THP už přijali možnost rekvalifikace na pracovníky v sociálních službách a práce s handicapovanými lidmi je naplňuje.

Nebojme se změn a držme si palce všichni navzájem.

Podobné články

Aktuality 13. 6. 2024 / 12:43

V záludném návrhu vidím pokus o likvidaci odborů

Události posledních měsíců mě nutí hodně přemýšlet. Dá se věřit politikům? Předvolební sliby nic neznamenají? Podepsané dohody nic neznamenají?

Aktuality 19. 5. 2024 / 20:51

Změny ve zdravotnictví opět k horšímu – publikovali jsme

Poslední návrhy Ministerstva zdravotnictví jsou ve svém celku nepřijatelné a směřují k další komercializaci českého zdravotnictví.

Aktuality 17. 4. 2024 / 22:03

Ve veřejném zdravotním pojištění hrozí velmi nebezpečné změny

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přináší na první pohled zajímavé, ale ve skutečnosti velmi nebezpečné změny.

Načíst další
 
Napište nám