V Karlových Varech se diskutovalo hlavně o nedostatku personálu

Po Orlové, Ústí nad Orlicí, Pelhřimově a Kolíně byly ve středu 18. září pátou zastávkou Krizového štábu 9 proti kolapsu zdravotnictví Karlovy Vary. Petiční stan, v němž se podepisovala Petice proti zhoršování kvality a dostupnosti zdravotní péče a kde také diskutovalo s příchozími o jejich zkušenostech se zdravotnictvím, stál před tržnicí ve Varšavské ulici. Beseda o problémech zdravotnictví se uskutečnila v Karlovarské krajské nemocnici.

Místopředseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Lubomír Francl a předseda Lékařského odborového svazu Martin Engel při besedě popsali, jak se vyvíjelo financování zdravotnictví v uplynulém období a jaká jsou možná řešení personální krize a dalších problémů. „Vyspělé západní země, jako je Německo nebo Rakousko, investují do zdravotnictví více než 11 procent svého HDP, průměr EU je těsně pod hranicí deseti procent. Není možné, abychom u nás fungovali s necelými sedmi procenty, v systému narůstá dluh,“ zdůraznil Francl.

Příkladem omezování péče může být například nemocnice v Mariánských Lázních. V tomto lázeňském středisku ještě před několika lety byla plně funkční nemocnice s vyhlášeným urologickým oddělením. Dnes jsou obyvatelé lázní i návštěvníci nuceni jezdit za péčí do Karlových Varů nebo do Plzně. V mariánskolázeňské nemocnici dnes fungují pouze některé ambulance a LDN,“ doplnil konkrétní příklady regionální manažer odborového svazu Václav Matoušek. „A mohl bych pokračovat: v Ostrově nad Ohří byla například vyhlášená porodnice či lůžková psychiatrie, které dnes rovněž neexistují.“

Kvůli tomu, že se v okolních nemocnicích omezuje péče, je personál nemocnice v Karlových Varech totálně přetížený. Služby jsme schopní postavit jen díky důchodcům, kteří jsou ve věku 65+. Navíc naši mladí kolegové přistupují k práci už jiným způsobem – oddělují soukromý a profesní život, chtějí se věnovat rodinám a o stovky hodin přesčasů nestojí,“ popisuje personální problémy Martin Novotný, předseda odborové organizace odborového svazu v karlovarské nemocnici.

Debaty se zúčastnilo asi 70 zaměstnanců nemocnice, kteří se shodli na tom, že pro další fungování regionálních nemocnic je zásadní, aby se výdaje do zdravotnictví urychleně vyrovnaly alespoň průměru zemí OECD, tedy 9 % HDP.

Foto Jana Hnyková a Ewing PR

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 29. 5. 2023 / 8:11

PŘIDEJ SE K NÁM!

Každý někam patří. Patřit mezi odboráře je chytré, výhodné a fajn. Přidej se k nám i ty!

Aktuality 25. 5. 2023 / 7:59

OS veřejných služeb a správy nesouhlasí s omezením FKSP a chtějí jednat o platech

Hodnocením aktuální platové situace a návrhů vlády, jejichž prostřednictvím chce konsolidovat veřejné finance, se 24. května zabývali předsedové odborových svazů zastupujích zaměstnance ve veřejných službách a správě.

Aktuality 24. 5. 2023 / 13:15

OS a zaměstnavatelé společně proti zdanění benefitů a omezení FKSP

Unie zaměstnavatelských svazů ČR a Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR zásadně nesouhlasí se záměrem vlády zrušit daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů a snížit příspěvek do FKSP.

Načíst další
 
Napište nám