V těch botách se nedá chodit

I přesto, že se situace na poli osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) zlepšuje, občas se ještě setkám s druhy, kdy si odsloužení osmihodinové neřkuli dvanáctihodinové směny nedovedu představit. Většina zaměstnavatelů nabízí dva až tři druhy obuvi, aby si zaměstnanci mohli vybrat dle svých nohou. I tak někdy není kam sáhnout. Bohužel to řeší tak, že si pořídí svoji obuv a jen nadávají.

Oba kroky jsou špatně. Zaměstnanec nesmí používat svou obuv, která není schválena zaměstnavatelem. Zaměstnavatel nesmí na zaměstnance přenášet finanční plnění. I o tom nám hovoří §104 zákoníku práce. Oboje je porušením legislativy. Zaměstnanci, který by nosil svou obuv, která není schválená, například v případě pracovního úrazu může být kráceno odškodnění úrazu.

Ideálním krokem je tedy opět využít své odbory. Ty mají dle §108 zákoníku práce právo chtít projednat mimo jiné i OOPP. Vzhledem k tomu, že se jedná o OSOBNÍ prostředky, které nesmí bránit ergonomii zaměstnance. Ergonomie nemusí být jediným důvodem. Při jedné kontrole jsem se setkala i s obuví, kterou není možno zcela umýt, přitom na pracovišti hrozí kontakt s biologickým činitelem, který ze stélky z kůže zcela nedostanete.

Základní organizace tedy může oslovit zaměstnavatele. Ideálně již s návrhem, co by rádi a proč.

Uvádím příklad z jednoho protokolu, kdy jsem i v rámci kontroly podpořila následný krok základní organizace: „Základní obuv v hodnotě 350 Kč neodpovídá potřebám provozu z důvodu, že není možné boty omývat a desinfikovat – došlap je ze savého materiálu a v případě potřísnění dochází k trvalému kontaktu s biologickým materiálem.“

Dle praxe ze srovnatelných zařízení navrhuje inspektorka opatření na přehodnocení rizik a využívání vydefinované obuvi např. „xy“, která splňuje potřebné parametry, dá se desinfikovat a dle zaměstnanců srovnatelných subjektů je plně vyhovující. Dalším kladem je, že má i delší funkčnost na rozdíl od současné obuvi, čímž dochází navíc k finanční úspoře zaměstnavatele.

Podobnou cestou můžete postupovat například také u nedostatečného počtu halen, kdy v teplých měsících nemáte potřebné množství na střídání a praní.

Podobné články

Aktuality 9. 6. 2024 / 9:37

Kontrola BOZP – kategorizace

Milé kolegyně a milí kolegové, hurá do dalšího bodu kontrol na stavem BOZP, a to jsou kategorizace.

Aktuality 22. 4. 2024 / 16:01

Odškodnění nemoci z povolání COVID-19. Bylo u vás v pořádku?

Odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění je upraveno v nař. vlády č. 276/2015 Sb. a je založeno na tzv. bodovém ohodnocení bolesti a ztížení společenského uplatnění lékařským posudkem.

Aktuality 17. 4. 2024 / 19:24

Kontrola BOZP – rizika

Milé kolegyně a milí kolegové, opět se Vám hlásím z křivoklátských lesů a dneska si povíme něco rizicích.

Načíst další
 
Napište nám