Výkonná rada OS se v Bratislavě sešla se slovenskými kolegy

Po dvou letech se uskutečnilo ve dnech 23. až 25. května 2024 v Bratislavě v hotelu Sorea společné jednání členů výkonné rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky a výkonného výboru Slovenského odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb. Program byl bohatý a směřoval k výměně aktuálních informací z rezortu zdravotnictví, sociálních služeb, zdravotnické záchranné služby, hygienické služby a lázeňství jak v České republice, tak i na Slovensku, věnovali jsme se i vnitřní práci odborů.

Členové vedení obou odborových svazů si ve svých prezentacích připravili informace o vývoji odměňování v oblasti platů a mezd v jednotlivých rezortech. Nabízím odkaz na slovenský Informační bulletin, ve kterém je statistika průměrných platů za rok 2023 https://sozzass.com/wp-content/uploads/2024/04/2024-02_03_IB_no26_SOZZASS.pdf, kde lze porovnat s našimi platy v České republice. Vyměnili jsme si informace o vyjednávání s vládou o odměňování a pracovních podmínkách zaměstnanců a problémech, se kterými se setkáváme při naší práci.

Slovenští kolegové nám konkrétně přiblížili politickou situaci před volbami do slovenského parlamentu, dobu úřednické vlády a nynější spolupráci s novou vládou. Popsali nám průběh prezidentské kampaně a spolupráci s rezortními ministry. Připomněli, jak politickou scénu v současné době ovlivňuje atentát na premiéra Roberta Fica. Řeší problémy spojené s optimalizací sítě nemocnic, které ovlivňují nejen život zdravotníků, ale i občanů Slovenské republiky.

Za českou stranou jsme popsali dopady konsolidačního balíčku na zaměstnance. Přiblížili jsme podrobně společnou podzimní akci s mladými lékaři a podepsanou dohodu s rezortním ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a dalšími aktéry působícími ve zdravotnictví. Za českou stranu jsme připomněli podmínky dřívějších odchodů záchranářů do důchodu bez krácení penzí, které se nám podařilo prosadit. Popsali jsme zkušenosti s projektem k náboru a organizování členské základny.

Další den jsme se věnovali loňskému společnému setkání krajských rad, kterého se měli zúčastnit i slovenští kolegové, ale ti nakonec na setkání nepřijeli. Navrhli jsme slovenským kolegům, že setkání, které se uskutečnilo a mělo pozitivní vliv na vztahy mezi funkcionáři, bychom mohli příště uskutečnit společně. Výměna informací a zkušeností ze společné práce v odborech by měla být prospěšná pro všechny.

Prohlédli jsme si historické centrum Bratislavy, následně nám slovenští kolegové domluvili prohlídku nově postavené Nemocnice Bory, kterou provozuje PentaHospital. Při prohlídce nemocnice jsme viděli operační sály, vzdělávací středisko, oddělení, ale i heliport.

Protože se setkání konalo v době mistrovství světa v ledním hokeji, tak jsme si drželi vzájemně palce, více štěstí měli čeští hokejisté, ale to na vzájemné podpoře neubralo.

Bylo nám se slovenskými kolegy moc dobře, tak jako vždy. Navázaná přátelství se utužila a my víme, že i přes to, že žijeme ve dvou zemích, vyšli jsme z jednoho bodu a vzájemná setkání nám pomohou předávat si informace jak pozitivní, tak i negativní. Zkušenosti z práce v odborech a v jednotlivých profesích jsou pro nás všechny přínosné a přinášejí nový pohled na řešení. Děkujeme našim slovenským kolegům za krásné společné chvíle, nejen ty pracovní, ale i ty neformální. Příští rok se těšíme na setkání v České republice.

Foto autorka

Aktuality 20. 9. 2024 / 19:51

Výkonná rada v září

Před jednáním výkonné rady OS v úterý 10. září se její členové zúčastnili tiskové konference, na níž se hodnotilo plnění dohody z loňského prosince. Byla na ní rovněž zahájena kampaň Slibem neuzdravíš.

Aktuality 22. 7. 2024 / 14:11

Výkonná rada v červnu

Společné jednání výkonné a dozorčí rady odborového svazu se v pondělí 17. června zabývalo především hospodařením odborového svazu.

Aktuality 17. 4. 2024 / 21:29

Výkonná rada OSZSP ČR podpořila demonstraci 7. dubna v Bruselu

7. duben je Světovým dnem zdraví a Evropská federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) a koalice občanských organizací uspořádaly v Bruselu demonstraci, výkonná rada OS ji podpořila.