Výkonná rada v březnu

Jednání výkonné rady v úterý 12. března se zabývalo přípravou společného jednání krajských rad, výkonné a dozorčí rady odborového svazu, které se uskuteční ve dnech 10. a 11. dubna v Kolíně. Cílem setkání je nejen předání informací o aktuální situaci ve zdravotnictví a sociálních službách a v odborovém svazu, ale především výměna zkušeností. Jednotlivé krajské rady by měly informovat své kolegy o tom, co se jim v práci osvědčilo, co nikoliv, jak postupují při řešení problémů, jak spolupracují s vedením kraje i s jednotlivými odborovými organizacemi atd.

Vedení odborového svazu informovalo o jednáních, která vedlo, a o akcích, jichž se zúčastnilo.

Předsedkyně Dagmar Žitníková zdůraznila, jak vážné důsledky pro zdravotnictví a pacienty by měl návrh na zrušení plateb státu za tzv. státní pojištěnce. Vysvětlila také, jak obrovské nebezpečí se skrývá v podání senátorů Ústavnímu soudu. Hlavním cílem není to, co se uvádí, tedy odstranění nerovných plateb, což je opravdu problém, který je třeba adekvátně řešit. Cílem je umožnit ve zdravotnictví podnikání bez jakýchkoliv regulací. Proto by se Ministerstvo zdravotnictví i vláda měly proti senátnímu návrhu postavit.

Pokud jde o diskusi o rozšiřování kompetencí nelékařských zdravotnických pracovníků, odborový svaz upozorňuje, že v současné personální situaci v nemocnicích by šlo o hazard. Odborový svaz se rozšíření těchto kompetencí nebrání, ale musí k tomu být vytvořeny podmínky.

Odborový svaz dál vytrvale upozorňuje na vážné a podceňované důsledky současného přístupu k transformaci psychiatrické péče a navrhuje, aby se na toto téma uspořádalo jednání u kulatého stolu.

Odborový svaz dál jedná o zhoršující se situaci v hygienické službě, způsobené především jejím podfinancováním. A razantně odmítá, aby se hygienické služby týkalo avizované snižování počtu státních zaměstnanců.

V souvislosti se současným výskytem spalniček členové výkonné rady upozornili na zcela chaotický přístup k očkování zaměstnanců nemocnic, sociálních služeb i záchranek.

Trvá problém při vyjednávání kolektivní smlouvy vyššího stupně, protože asociace nemocnic znovu uvedly, že nejsou zaměstnavatelé. Odborový svaz proto požádal Ministerstvo práce a sociálních věcí o určení zprostředkovatele.

V sociálních službách trvají problémy s tím, jak si jednotliví ředitelé vykládají kritéria pro nárok zaměstnanců na dodatkovou dovolenou.

Odborový svaz dál prosazuje sjednocení platů a mezd v nemocnicích a hledá legislativní možnosti, jak toho dosáhnout.

Členové výkonné rady a členové vedení OS probrali, jak vypadají jednání v jednotlivých krajích a odborových organizacích a nadcházející akce.

O činnosti dozorčí rady informovala její předsedkyně Soňa Vytisková.

Výkonná rada schválila směrnici o hospodaření OS, vzala na vědomí rezignaci Jiřího Nováčka na funkci ve výboru sekce zdravotnických záchranných služeb. Na jeho místo do výboru sekce jmenovala na návrh sekce Pavla Zdražila ze ZZS Kraje Vysočina.

Výkonná rada podpořila stávkovou pohotovost odborářů z orlovské nemocnice.

Foto autorka

Aktuality 13. 6. 2024 / 13:07

Výkonná rada OS se v Bratislavě sešla se slovenskými kolegy

Po dvou letech se uskutečnilo ve dnech 23. až 25. května v Bratislavě společné jednání výkonné rady OSZSP ČR a výkonného výboru Slovenského odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb.

Aktuality 17. 4. 2024 / 21:29

Výkonná rada OSZSP ČR podpořila demonstraci 7. dubna v Bruselu

7. duben je Světovým dnem zdraví a Evropská federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) a koalice občanských organizací uspořádaly v Bruselu demonstraci, výkonná rada OS ji podpořila.

Aktuality 17. 4. 2024 / 18:37

Výkonná rada v dubnu

Společného jednání výkonné a dozorčí rady OS se v pondělí 8. dubna odpoledne zúčastnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. V úterý 9. dubna pokračovalo jednání výkonné rady standardním programem.