Výkonná rada v dubnu

Kvůli sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů se čtvrté jednání výkonné rady v roce 2014 nekonalo druhé úterý v měsíci, ale až ve čtvrtek 24. dubna. Předsedkyně Dagmar Žitníková informovala kolegy o průběhu porad s předsedy odborových organizací v krajích a o nejčastějších tématech diskusí.

Vysvětlila, že dotazník odborového svazu o personální vyhlášce a počtu zaměstnanců ve směnách obsahoval také otázky týkající se mezd, protože odborový svaz se snažil příležitosti využít i k získání těchto pro něj rovněž potřebných informací. Nyní se dotazníky zpracovávají a potom půjde vedení OS o jejich výsledcích jednat na Ministerstvo zdravotnictví a bude uspořádána tisková konference.

Vedení odborového svazu bude jednat se společností T-Mobile o přidělení dalších telefonních čísel pro svazovou podnikovou síť.

Místopředseda Ladislav Kucharský informoval o vývoji Zajišťovacího fondu – stále přibývá organizací, které do něj vstupují, a z celkového počtu ekonomicky aktivních členů OS do Zajišťovacího fondu vstoupilo již více než 90 procent.

Předsedkyně Žitníková uvedla, že peníze za kompenzace zrušených poplatků budou zaslány do nemocnic po schválení předpisu. Předpokládá se, že do nemocnic přijdou v červenci, a to zpětně od 1. ledna letošního roku ve výši 7/12 záloh za regulační poplatky nemocnice v předchozím období, každý další měsíc by měla být vyplacena 1/12. Po ukončení roku by mělo dojít k vyúčtování podle skutečnosti. Pro příští rok by měla tato kompenzace být zahrnuta v úhradové vyhlášce. Část nemocnic je nyní spokojenější, ale mnohé především malé nemocnice jsou na tom velmi špatně, protože nedostávají ani to, co měly v roce 2012.

Informovala také o schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem.

Seznámila s jednáním o další dohodnuté práci přesčas. Ředitelé nemocnic by měli v anonymních dotaznících sdělit, jestli mají dost personálu, jak to u nich vypadá se zajištěním pohotovostí a kolik se slouží přesčasů.

Členové výkonné rady uvedli, že po zrušení poplatků se v řadě nemocnic zvýšila obložnost.

Diskutovalo se také o potížích zdravotnické záchranné služby s předáváním pacientů do nemocnic. Týká se to především Prahy, ale už i některých dalších měst.

Předsedkyně Žitníková sdělila, že ve vznikající komisi, která bude posuzovat nákup zdravotnické techniky, bude odbory zastupovat člen výkonné rady Mgr. Lubomír Francl.

V sociálních službách trvá velký tlak, aby financování a dotační řízení přešlo na kraje. Nyní ale hrozí, že by při tom zůstala zachována nerovnost mezi kraji. V tuto chvíli je situace nepřehledná a vše je otevřené.

Odborový svaz dál prosazuje, aby ze státního rozpočtu vedle požadovaných 8 miliard na sociální služby šly další dvě miliardy na platy zaměstnanců v sociálních službách. Pro 45 tisíc lidí by to v průměru na člověka znamenalo 750 korun navýšení.

Místopředsedkyně Ivana Břeňková seznámila s jednáním tripartitního pracovního týmu pro zdravotnictví. Zabývala se také situací v lázeňství – někteří lékaři se stále bojí předepisovat lázně, protože mají od svých ředitelů informaci, že část nákladů v tom případě budou muset nést i oni.

Výkonná rada rozhodla, že novými členkami sekce pro členskou základnu se stanou Jana Hozáková z ZZS Ústeckého kraje a Monika Górná z Nemocnice s poliklinkou v Havířově.

O činnosti dozorčí rady referovala její členka Lenka Štěpánková.

Členové výkonné rady informovali o situaci v regionech, o práci krajských rad a regionálních rad. Ve zdravotnických zařízeních se kolektivně vyjednává (nemocnice v Pardubickém kraji, kde se chystá fúze, se snaží své kolektivní smlouvy sladit, v Kroměřížské nemocnici chtějí udělat dodatek ke kolektivní smlouvě), kraje se snaží zapojit do aktivní politiky zaměstnanosti, obrovské problémy jsou především s agenturním zaměstnáváním, někde byl uzavřen Pakt zaměstnanosti (Ústecký kraj, Jihočeský kraj), v krajích se chystají tzv. sektorové dohody o trhu práce (Královéhradecký kraj, Jihočeský kraj), kraje žádají o dotace z EU na přístrojové vybavení (Královéhradecký kraj), v některých severomoravských nemocnicích dál stoupá napětí a říká se, že zájem společnosti Penta o ně stále trvá. Přibývá výjezdů záchranné služby do zařízení sociálních služeb, protože tam byl zrušen zdravotnický personál, už se ale stává i to, že musí záchranka jet do zdravotnického zařízení, neboť tam není k dispozici lékař.

Podobné články

Aktuality 13. 6. 2024 / 13:07

Výkonná rada OS se v Bratislavě sešla se slovenskými kolegy

Po dvou letech se uskutečnilo ve dnech 23. až 25. května v Bratislavě společné jednání výkonné rady OSZSP ČR a výkonného výboru Slovenského odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb.

Aktuality 17. 4. 2024 / 21:29

Výkonná rada OSZSP ČR podpořila demonstraci 7. dubna v Bruselu

7. duben je Světovým dnem zdraví a Evropská federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) a koalice občanských organizací uspořádaly v Bruselu demonstraci, výkonná rada OS ji podpořila.

Aktuality 17. 4. 2024 / 18:37

Výkonná rada v dubnu

Společného jednání výkonné a dozorčí rady OS se v pondělí 8. dubna odpoledne zúčastnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. V úterý 9. dubna pokračovalo jednání výkonné rady standardním programem.

Načíst další
 
Napište nám