Druhé jednání výkonné rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR se konalo v pondělí 20. února. V tradičním úterním termínu se totiž scházeli zástupci odborových organizací z nemocnic, odborných léčebných ústavů a zdravotnických záchranných služeb s ministrem Leošem Hegerem, aby ho informovali, zda dostali či nedostali přidáno, jak jim před rokem slíbil.
Úterní jednání bylo také tématem značné části schůzky výkonné rady. Zástupci jednotlivých krajů informovali nejen o platové a mzdové situaci, ale také o náladě mezi zaměstnanci, o situaci jednotlivých odborových organizací a o možnostech dalších kroků odborového svazu.
Výkonná rada se podrobně věnovala také situaci v sociálních službách.
Místopředsedkyně odborového svazu Ing. Ivana Břeňková informovala o jednání na téma zvýšení platů zaměstnanců v sociálních službách a zajištění potřebných financí pro fungování lůžkových zařízení sociální péče. Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že chyba je na straně krajů, které dávají málo peněz na zajištění sociálních služeb. Kraje tvrdí, že už více dávat nemohou a vina je na straně státu. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) i premiér Petr Nečas (ODS) přitom dávají odborovému svazu zapravdu v tom, že platy jsou ostudně nízké a měly by se zlepšit. Místopředsedkyně Břeňková uvedla, že náměstek ministra Drábka pro sociální a rodinnou politiku Ing. David Kafka se svěřil, že si myslí, že to v sociálních službách s platy zase nakonec není tak zlé. Ivana Břeňková hned dodala, že už se jí podařilo panu náměstkovi vysvětlit, že se hluboce mýlí, že situace je opravdu špatná a naléhavě vyžaduje řešení.
Předsedkyně Dagmar Žitníková informovala o připravované komoře nelékařských pracovníků. Jednou se na Ministerstvu zdravotnictví odborový svaz dozvěděl, že jde výhradně o poslaneckou iniciativu, ministerstvo že nic nechystá. Podruhé se dozvěděl, že materiál ještě není zpracovaný (čili že se asi chystá). S odborovým svazem zatím o vznikající komoře nikdo nejednal.
Dagmar Žitníková uvedla, že z Ministerstva zdravotnictví už zaznívají první informace o další části změn ve zdravotnictví a potvrzují to, čeho se odborový svaz obával. Připravuje se dvousložkové zdravotní pojištění, připojištění budou moci poskytovat nejen zdravotní pojišťovny, ale i kterékoliv komerční pojišťovny se sídlem v České republice. Peníze placené na připojištění tedy poplynou zcela mimo zdravotnictví.
Jana Sedláčková (Středočeský kraj) uvedla, že zaměstnanci nemocnic přidáno nedostali a většinou nejsou ani uzavřené kolektivní smlouvy. V Českém Brodě už nemají kolektivní smlouvu uzavřenou od roku 2010 a nepomohl ani zprostředkovatel.
Jaroslava Carrasco (Praha) sdělila, že na pražském magistrátu se sloučil odbor, který se nyní věnuje zdravotnictví, sociální péči a bytové politice. Řeší se zastoupení politických stran a o problémech není možné jednat. Přitom v několika zařízeních sociálních služeb jsou už dávno odvolaní ředitelé, nyní jsou jen pověřeni a neřeší se to. Členové krajské rady se také letos chystají, stejně jako v minulém roce, že postupně navštíví jednotlivé odborové organizace.
Lubomír Francl (Jihočeský kraj) řekl, že v českobudějovické nemocnici se zatím nepřidávalo, jedná se o zvýšení mezd od dubna. Přidáno by měli dostat všichni zaměstnanci.
Jan Zatloukal (Olomoucký kraj) informoval o tom, že peníze na platy v nemocnicích nejsou a velmi napjatá je finanční situace v sociálních službách. Kraj říká, že do nich dává vše, co může. Vedení kraje uvažuje o rozšíření pásmového odměňování v sociálních službách.
Neřešená je finanční situace v ZZS Olomouckého kraje, je zde stejná situace jako ve všech ZZS – zaměstnavatel ani kraj nezajistili finance ke zvýšení platů zaměstnanců. Výjimkou je pouze ZZS v Plzeňském kraji, kde došlo ke zvýšení platů, ale zde jsou řešeny historicky nejnižší platy zaměstnanců ZZS.
Jaroslava Doleželová (Zlínský kraj) potvrdila, že ani v tomto kraji nedostali zaměstnanci nemocnic, s výjimkou psychiatrické léčebny, přidáno.
Helena Šebestová (Karlovarský kraj) popsala vážnou situaci v lázeňství. V Jáchymově již byly propuštěny čtyři desítky zaměstnanců, někteří další pracují za 60 procent mzdy.
Milan Synek (Plzeňský kraj) řekl, že kraj slíbil, že se bude sociálním službám věnovat, a plní to. Zaměstnanci proto berou i osobní příplatky.
Tomáš Havlásek (Jihomoravský kraj) připomněl slib kraje, že pokud v úhradách od zdravotních pojišťoven přijdou peníze na zvýšení platů, dají to lidem. Situace v sociálních službách je velmi vážná, zdravotní pojišťovny v podstatě odmítají financovat zdravotní péči v sociálních službách.
Vít Přibylík (Moravskoslezský kraj) informoval, že složitá situace je v Lázních Darkov, kde asi ze strany zaměstnavatele dochází k porušování zákoníku práce. V ostravské fakultní nemocnici se objevily problémy při zvyšování platů – podle sdělení odborové organizace s ní nebyla věc projednána. Vít Přibylík tlumočil poděkování kolegyň a kolegů ze sociálních služeb inspektorovi BOZP Zbyňku Moravcovi za vynikající přednášku o BOPZ.
Iva Řezníčková (Královéhradecký kraj) uvedla, že přes avizované vyšší platby zdravotních pojišťoven jsou na tom po započtení vyšší DPH a dalších zvýšených nákladů všechny nemocnice hůře než loni. Ve fakultní nemocnici považují za neřešitelné splnit ministerský požadavek zvýšit platy a zároveň dodržet vyrovnané hospodaření nemocnice.
Pavel Velký (Ústecký kraj) informoval, že v Krajské zdravotní, a.s., se bude přidávat až poté, co nemocnice dostanou víc peněz z úhradové vyhlášky. Téměř ve všech zařízeních sociální péče jsou uzavřeny kolektivní smlouvy. Došlo ke změně ve složení krajské rady. Ve funkci místopředsedy skončil Tomáš Zelenka a novým místopředsedou se stal Martin Vacek.
Části jednání výkonné rady se zúčastnil předseda OS KOVO Josef Středula. Diskutovalo se o způsobu práce obou odborových svazů, o získávání nových členů a o názorech na spolupráci a případně i slučování jednotlivých odborových svazů ČMKOS.