Žitníková a Engel napsali premiérovi Babišovi kvůli úhradové vyhlášce na rok 2021

Praha 23. 9. 2020

Vážený pane premiére,

obracíme se na Vás v urgentní záležitosti úhradové vyhlášky, kdy se obáváme o fungování lůžkové nemocniční péče v příštím roce. 
Znovu opakujeme, že za zásadní předpoklad zvládnutí koronavirové pandemie považujeme personální a finanční jistotu celého systému zdravotnictví a to se bohužel nyní neděje.
Připomínáme, že financování systému probíhá z roku na rok prostřednictvím úhradové vyhlášky a její K na rok 2021 je pro oblast nemocniční péče naprosto nepřijatelný.
Ministerstvo zdravotnictví do návrhu úhrad pro příští rok zakomponovalo aplikaci úhrad prostřednictvím systému DRG za situace, kdy na nový systém nejsou vyčleněné téměř žádné finance. Ministerstvo zdravotnictví nám sdělilo, že na systém, který měl být aplikován finančními náklady 30 mld., vyčlenilo 2,5 mld. Jakkoliv chápeme, že současný stav úhrad je nespravedlivý, ale je alespoň částečně předvídatelný. Nová aplikace je nejen nepředvídatelná, ale také nespravedlivá. Pro některé nemocnice by DRG znamenalo dokonce propad reálných příjmů a to je v současné situaci absolutně nepředstavitelné a návrh na změnu systému z hlediska fungování lůžkové nemocniční péče považujeme za hazard. Žádná země, která na systém DRG přecházela, to nečinila v tak hektické a systém zatěžující době. Ze všech výše uvedených důvodů považujeme zavedení DRG za naprosto nemyslitelné.      
Dalším neméně důležitým problémem je fakt, že v úhradové vyhlášce není kalkulován žádný nárůst platů a mezd. Připomínáme, že i na základě Vašeho prohlášení ze dne 18. dubna t. r. je mezi zdravotníky v této těžké době obrovské očekávání. K jeho částečnému naplnění považujeme meziroční nárůst základních platů o 15 %. Toto navýšení považujeme za důležitý krok k personální stabilizaci a určitě zároveň pomůže lépe zvládnout pandemické nároky na nemocniční síť. Vážený pane premiére,
vzhledem k závažnosti situace a rezignaci ministra zdravotnictví Vás žádáme o rychlé „osobní“ jednání.  

V úctě  

za OSZSP ČR Bc. Dagmar Žitníková v. r., předsedkyně  

za LOK-SČL MUDr. Martin Engel v. r., předseda

Podobné články

Aktuality 2. 6. 2023 / 9:53

OS je pobouřený návrhem na snížení platů a zrušení valorizace plateb za státní pojištěnce

Odborový svaz je pobouřený návrhem na snížení platových tarifů zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy o 5 % a návrhem, aby v roce 2024 nebyla valorizována platba zdravotního pojištění za státní pojištěnce.

Aktuality 31. 5. 2023 / 10:30

Sněm ČMKOS rozhodl o vzniku stávkových výborů

Protože vláda nereagovala na výzvy odborů k vedení řádného sociálního dialogu, rozhodl Sněm ČMKOS o tom, že stávková pohotovost ČMKOS přejde do dalšího stádia.

Aktuality 31. 5. 2023 / 10:16

ČMKOS vypracovala spravedlivější návrh úsporných opatření

ČMKOS posoudila vládní návrhy úsporných opatření, zdůraznila, že k prosperitě se nelze proškrtat, a předložila vlastní spravedlivější návrh úsporných opatření.

Načíst další
 
Napište nám