Žitníková a Krása jednali s Nečasem o hrozícím rušení nemocnic

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR ani po schválení nařízení vlády, které stanoví místní a časovou dostupnost zdravotních služeb, nerezignoval na jeho obsah. Kvůli tomuto nařízení a jeho možným dopadům – rušení nemocnic – se v pondělí 17. září 2012 sešla předsedkyně OS Dagmar Žitníková spolu s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením Václavem Krásou s premiérem Petrem Nečasem. Písemný materiál, který premiér obdržel, najdete níže jako přílohu ke stažení.

Žitníková a Krása premiéra upozornili na nebezpečí, které by pro zaměstnance a pacienty vzniklo v případě rušení nemocnic. Jako zástupci odborů a pacientů (na jednání byli pozváni pouze dva zástupci) apelovali na premiéra, aby se vláda i v souvislosti s vývojem posledních událostí (hromadné otravy metanolem) k nařízení vrátila a nechala ho zásadním způsobem přepracovat. Premiér odpověděl, že o změně nařízení zatím neuvažuje, ale bude situaci vyhodnocovat. Podle jeho názoru je pan ministr zdravotnictví Leoš Heger, který za nařízením stojí, odborníkem na svém místě a není důvod zpochybňovat jeho návrhy.

V této souvislosti Žitníková a Krása kontrovali, že oni mají s prací pana ministra zdravotnictví jiné zkušenosti. Podle názoru odborového svazu zcela nepochybně Ministerstvo zdravotnictví překračuje své kompetence a nad rámec zákona vytváří předpisy, které nejsou v souladu s právním řádem ČR.

Závěrem jednání premiér přislíbil, že podněty, které obdržel, předá svým poradcům k posouzení.

Odborový svaz vnímá, že situace ve zdravotnictví se jednoznačně vyhrocuje. V návrhu státního rozpočtu se počítá s tím, že v systému veřejného zdravotního pojištění bude propad téměř 5 miliard, jednání o úhradách skončila nedohodou.

Z těchto důvodů se v úterý 18. září uskuteční jednání Asociace českých a moravských nemocnic, Svazu pacientů ČR, Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů, Národní rady osob se zdravotním postižením a dalších organizací, které bude zaměřené především na problematiku snižování počtu nemocnic.

Podobné články

Aktuality 8. 12. 2023 / 15:34

Co udělal OS pro sestry a další zaměstnance?

V souvislosti s aktuálním děním se objevují nejrůznější diskuse a komentáře o roli Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR.

Aktuality 8. 12. 2023 / 15:14

Dohoda zvyšující platy a mzdy zaměstnanců nemocnic byla podepsána

V pátek 8. prosince 2023 byla podepsána dohoda, která zajistí zvýšení platů a mezd zaměstnancům nemocnic a ukončila protest lékařů, kteří vypověděli další práci přesčas.

Aktuality 27. 11. 2023 / 13:57

Pondělí 27. listopadu: Den protestů ČMKOS

V pondělí 27. listopadu se členové Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR v maximální možné míře zapojili do Dne protestů.

Načíst další
 
Napište nám