Na žádost Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR se v úterý 25. dubna na Ministerstvu práce a sociálních věcí uskutečnilo jednání o platech a mzdách v sociálních službách a o dalších palčivých problémech v této oblasti. Za odborový svaz se zúčastnily předsedkyně Dagmar Žitníková a místopředsedkyně Jana Hnyková. Ministr Marian Jurečka si na jednání přizval vrchní ředitelku sekce legislativy Danu Roučkovou, vrchního ředitele sekce ekonomické a provozní Stanislava Kliku a z jednání byla omluvena vrchní ředitelka sekce rodinné politiky a sociálních služeb Zdislava Odstrčilová.
Odborový svaz jednání vyvolal na základě informací od našich členů, ale i dalších zaměstnanců v sociálních službách, kteří si stěžují, že v sociálních službách nedošlo v letošním roce k navýšení platových tarifů, ale ani mimotarifních složek platů. Situace v sociálních službách je složitá, zvyšuje se fluktuace zaměstnanců a s tím spojený nedostatek kvalitního personálu. Zvyšují se dlouhodobé pracovní neschopnosti u zaměstnanců v přímé péči a roste v této návaznosti přesčasová práce zbývajících zaměstnanců. Tyto informace zazněly nejen na jarních poradách s předsedy a členy výborů základních odborových organizací, ale slyšíme je i při jednáních v základních organizacích.
Pokud v České republice nedojde k navýšení tarifů, tak se většina zaměstnanců nedočká žádného navýšení. O tom jsme se přesvědčili i v roce 2021, kdy do organizací v sociálních službách odešel dopis společně podepsaný tehdejší ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, prezidentem Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřím Horeckým a předsedkyní odborového svazu Dagmar Žitníkovou s výzvou k navýšení mimotarifních složek. Pro informaci: průměrný osobní příplatek se v tomto roce v sociálních službách zvedl o 127 Kč (údaje Ministerstva financí – ISP).
V současné době je v naší zemi složitá ekonomická situace, a tak se i zaměstnanci v sociálních službách dostávají do problematických situací. Vysoká inflace, zvýšení cen potravin a energií vede v některých případech pracovníky na úřady práce pro sociální dávky. Pokud do sociálních služeb na letošní rok šlo o 6,1 miliardy navíc, měli by to pocítit i zaměstnanci ve svých výplatách. Za odborový svaz jsme panu ministrovi navrhly navýšit platové tarify ještě v tomto roce.
Ministr se ohradil proti dalšímu navyšování platových tabulek, protože zaměstnavatelé volali po možnosti vyššího odměňování v mimotarifních složkách. Kraje finanční prostředky ze státního rozpočtu dostaly a měly je alokovat do jednotlivých sociálních služeb. Dle zjištění ministra Jurečky k navýšení došlo, nebo dochází. Na závěr této části jednání jsme navrhly, abychom si svá tvrzení ověřili a nejednali jsme na základě domněnek, ale dat. Požádaly jsme MPSV, aby zajistili data k odměňování zaměstnanců v sociálních službách za I. kvartál letošního roku a poté bychom se opět sešli a znovu projednali další možný postup. MPSV s návrhem souhlasilo.
V dalších bodech jednání jsme společně vyjádřily nesouhlas s legislativními změnami navrženými v novele zákona o sociálních službách a s řešením zdravotně-sociálních pomezí. Důrazně jsme odmítly zavedení minimálního personálního standardu do novely zákona o sociálních službách, která je v současné době v připomínkovém řízení. Po zkušenostech ve zdravotnictví máme velké obavy, že to povede k dalším problémům v personální oblasti. Znovu jsme připomněly, že žádná evropská země personální standardy zavedené nemá, v některých zemích jsou zavedená pouze doporučení. Ptaly jsme se, zda sociální služby se nestávají v České republice pokusným králíkem, co vše je možné v legislativě v této oblasti upravit. Odmítly jsme i zavedení personálních standardů do „věcných podmínek pro realizaci projektů pobytových služeb péče v rámci Národního plánu obnovy“. Jsme přesvědčené, že zavedení minimálního personálního standardu povede ke zhoršení kvality a odchodům zaměstnanců ze sociálních služeb, tak jako tomu bylo a je ve zdravotnictví.
V dalším bodě jsme vyjádřily naše obavy i obavy poskytovatelů z možných dopadů změn uvažovaných ve zdravotně-sociální oblasti. Před veřejným slyšením k tomuto tématu nám nebyla předložena ani důvodová zpráva, ani informace o ekonomických dopadech změn navrhovaných v zákoně o sociálních službách, v zákoně o zdravotních službách a v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Bohužel nebyla přítomna vrchní ředitelka Zdislava Odstrčilová, takže nebyly poslední dva body projednány s konkrétními závěry.
Závěrem musím říci, že jednání bylo korektní. S předsedkyní Žitníkovu jsme měly dostatek prostoru ke sdělení našich problémů a popsání možných dopadů navrhovaných změn. Věříme, že v jednáních s ministrem Jurečkou budeme moci pokračovat, abychom všichni přispěli ke zmírnění dopadů některých návrhů a ke zlepšení postavení zaměstnanců v sociálních službách, a to nejen v oblasti platů a mezd.
Foto MPSV