Ve dnech 19. a 29. května v sídle Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR jednali zástupci českých odborových svazů sdružených v Evropské federaci odborových svazů veřejných služeb (EPSU). V EPSU je za Českou republiku sdruženo 9 odborových svazů. Osm OS je součástí ČMKOS – Českomoravský OS civilních zaměstnanců armády (ČMOSA), OS ECHO, OS hasičů (OSH), OS pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v ČR (OSDLV), OS pracovníků kultury a ochrany přírody (OSPKOP), OS státních orgánů a organizací (OSSOO), OS UNIOS, OS zdravotnictví a sociální péče (OSZSP ČR). Samostatným odborovým svazem je SOS Energie.
Najít termín společného jednání bylo nemožné, proto se jednání konalo mimořádně ve dvou termínech. 19. května jsme se sešli před kongresem Evropské odborové konfederace (EOK, ETUC) a 29. května již po kongresu ETUC.
Zástupci odborových svazů byli informování o aktuálních materiálech, které schválil výkonný výbor EPSU na svém posledním jednání v dubnu. Generální tajemník EPSU Jan Willem Goudriaan zaslal odkazy na důležité podklady. Například zpráva o činnosti EPSU informuje o všech aktivitách, demonstracích a sociálním dialogu. Zprávu v anglickém jazyce najdete níže jako soubor ke stažení.
V závěrečné finanční zprávě EPSU za rok 2022 jsou uvedeny dopady pandemie a války na Ukrajině na náklady EPSU. V době pandemie se snížily náklady z důvodu omezeného počtu osobních jednání, naopak válka způsobila nárůst nákladů ve všech nákladových položkách rozpočtu. EPSU přes nárůst inflace hospodařila s přebytkem, který je zaúčtován do rezervního fondu.
Oceněn byl odsouhlasený Společný EPSU – INDUSTRIALL Mandát pro Evropskou rámcovou dohodu o spravedlivém přechodu v odvětví plynu pro zaměstnance. V roce 2019 se po několika letech podařilo, aby byl opětovně zahájen odvětvový sociální dialog na úrovni EU. Sociální dialog by mohl poskytnout platformu pro diskusi o potřebách pracovníků v době energetické transformace a tomu odpovídajících změn ve struktuře zaměstnanosti. Cílem jednání je dosáhnout Rámcové dohody.
Pro odbory je důležitá spolupráce s ustanovenými Evropskými radami zaměstnanců (ERZ) a lepší koordinace činnosti ERZ a EPSU. Výkonný výbor EPSU schválil usnesení o úloze odborových koordinátorů ve stávajících ERZ. Členové ERZ mají důležitou roli v evropské odborové strategii a při budování evropského odborového hnutí. ERZ sdružují několik tisíc zástupci odborů. ERZ mohou v případě potřeby poskytnout další strukturu pro odborové kampaně.
Nejen odbory, ale i Evropský parlament vyzval Evropskou komisi k revizi směrnice o ERZ 2009/38/ES. Evropský parlament zdůraznil, že práva zaměstnanců na informace a projednávání hrají klíčovou úlohu ve fungování sociálně tržního hospodářství, zejména v souvislosti s transformací trhu práce vyplývající z ekologické a digitální transformace. Zdůraznil, že ERZ jsou jedním z klíčových nástrojů k posílení demokracie na pracovišti v otázkách týkajících se nadnárodních záležitostí, k prosazování práv zaměstnanců, k většímu zapojení zaměstnanců a k podpoře vzájemné důvěry mezi vedením a zaměstnanci. Evropský parlament vyzval Komisi, aby sledovala provádění směrnice 2009/38/ES ve vnitrostátním právu a aby v případě potřeby zahájila řízení o nesplnění povinnosti.
Výkonný výbor EPSU si schválil Etický kodex chování EPSU pro setkání, akce a kurzy. Jednání musí být bez násilí a obtěžování.
Zástupci odborových svazů byli informováni o přípravě a konání kongresu ETUC (V Berlíně ve dnech 22. až 26. května).
Ve skupině EPSU byla Ivana Břeňková, předsedkyně regionu pro střední Evropu a západní Balkán. Skupina EPSU měla 16 členů. Ve skupině bylo o jednu ženu více než mužů. Evropské odbory mají na evropské úrovni přísná pravidla pro rovné zastoupení žen a mužů na kongresech, proto byl skupině při hlasování krácen počet hlasů o poměrnou část. Předseda ČMKOS Josef Středula byl na kongresu opětovně zvolen do funkce místopředsedy ETUC.
Jedním ze závěrů kongresu je důrazný požadavek, aby se při obnově Ukrajiny mohly zapojit firmy, které respektují sociální dialog.
Kongres EPSU se bude konat ve dnech 18. až 20. června 2024 v Bukurešti. Nyní se připravují dokumenty, všechny odborové svazy mohou předkládat návrhy na jejich úpravu.